Czy radiator z heatpipe zamontowany poziomo dobrze chłodzi?

Witam,

Składając nowy komputer wybrałem dla procesora chłodzenie o nazwie SilentiumPC Spartan HE923. Układ ten wyposażony jest w trzy heatpipe’y. Zastanawiam się czy w obudowie MidiTower, gdzie płyta główna zamontowana jest pionowo i system chłodzenia procesora przechylony jest na jeden bok takie rozwiązanie sprawdza się. Przecież schłodzona w rurkach ciecz nie spływa do bloku mającego bezpośredni styk z procesorem, gdzie powinna się podgrzać, tylko skraplając się wpada do bocznej części rurek. A może to nie ma żadnego znaczenia? Co o tym sądzicie?

Wydaje mi się, że powinno dobrze działać bo chyba większość komputerów płytę główną ma pionowo… Ale zaczekajmy na ocenę “ekspertów”

W laptopach rura cieplna działa w poziomie. Od wielu generacji.

Źródła sukcesu upatrywałbym we wczytaniu się w definicję: http://pl.wikipedia.org/wiki/Heat_pipe

Jeśli w konkretnym przypadku wewnątrz rury jest “knot”, to zadziała, jeśli jest pomyślana na powrót grawitacyjny, to będzie gorzej.

Nie ma co gdybać, zapytaj u źródła: http://www.silentiumpc.com/informacje/

telefon, list, mail, fejzbók, do wyboru.

Informacje na temat heatpipe czytałem na Wikipedii. Nie zadawałbym tego typu pytań gdybym nie wiedział jak działa to rozwiązanie. Jednak metoda z knotem wydaje mi się mało efektywna jak na chłodzenie procesora. Zapytałem jak radziłeś u źródeł i czekam na odpowiedź.

A tak na marginesie, to czy rura w laptopach, mimo tego że jest pozioma, nie ma budowy schodkowej, co daje pewną różnicę poziomów?

Czy zaglądałeś tu http://www.google.pl/url?sa=t&source=we … aQ&cad=rja lub tu http://www.google.pl/url?sa=t&source=we … aQ&cad=rja Testowali ten"schładzacz" a z opisów wynika że dobrze pracuje w obudowach midi-tower, w nich płyta jest umieszczona pionowo. Myślę więc że Twoje obawy są niepotrzebne.

Ale nad czym tutaj gdybować? Jest kilka odmian heat-pipe’ow jeśli chodzi o budowę wewnętrzną oraz stosuje się różne mieszanki cieczy a finalny produkt działa i tyle :wink: Od lat heat-pipe’y są na rynku i jak najbardziej doskonale sobie radzą :wink: To coolery CPU typu horyzontalnego (np. Noctua NH-C14) zawsze troszkę słabiej wypadają…

Źródło odpowiedziało i jeśli ktoś jest zainteresowany wygląda to mniej więcej tak jak napisał t.luk. Rożnica w wydajności może wystąpić w przypadku schładzaczy horyzontalnych. Coolery typu tower sprawują się dobrze zarówno w pionie jak i w poziomie ze względu na prostą geometrię.