Czy raid-1 przyśpieszy system

Mam zamiar połączyć ze sobą 2 dyski w raid.

Myślałem nad raid-0 który idealnie się do tego nadaje. Podobno widać dużą różnicę przy uruchamianiu systemu i częstym uruchamianiem większych programów.

Obawiam się jednak troszkę utraty danych.

Pomyślałem więc o raid-1.

I tutaj mam pytanie. Zapis na takim raid podobno jest taki jak na pojedyńczym dysku. Jak jednak ma się tutaj wydajność w uruchamianiu systemu, uruchamianiu Adobe Photoshop, 3d studio max ?

Czy różnica w odczycie jest widoczna gołym okiem ?

Rób raid0, nie czaj się.

Jeśli ryzyko uszkodzenia jednego dysku (bez macierzy) to np 0,0000003%, to uszkodzenie w macierzy wynosi 0,0000006%.

Wyczuwasz tą subtelną różnice ? Ja jej nie widzę… a system hula aż miło.

Raid1 to tylko mirroring, nawet istnieje możliwość pogorszenia prędkości zapisu.

Dziękuję :slight_smile: Zaczekam jeszcze na inne opinie ale chyba będą takie same.

Sam jestem nastawiony raczej na raid-0 . A czy odczyt w raid-1 jest prawie dwukrotnie szybszy niż w pojedynczym dysku ? Wydaje mi się że wtedy system odczytuje dane od razu z dwóch dysków

W prędkości odczytu, powinno być tak samo w r0 jak i w r1 czyli mniej więcej 2 razy większa niż przy pojedynczym dysku, co do zapisu, to w r0 będzie 2 razy szybciej niż w r1 (albo pojedynczym dysku). Jeżeli nie planujesz przenosić danych w tych dyskach (czyli np. wypiąć i pójść do znajomego) i potrzebujesz pełnej pojemności dwóch dysków, to rób r0 (na awarię nie patrz). Jeżeli natomiast czasami byś może przeniósł dysk to robiłbym r1.

http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=2643-22

nie pisz bzdur. w skrócie raid 1 to sklonowany dysk, jeśli dysk ulegnie awarii macierz przełączy się na drugi w celu kontynuowania pracy, oczywiście awarii sprzętowej, który raid wybrać ?? jak zależy ci na bezpieczeństwu danych to raid 1, jeśli zaś na maksymalnej wydajności raid 0.

Dziękuje…jutro odpalam Raid-0 :slight_smile: Mam nadzieję, że system będzie śmigał :slight_smile: Może nawet włącze indeksowanie :slight_smile:

http://pl.wikipedia.org/wiki/RAID

"Odczyt:

* odczyt sekwencyjny z kolejnych dysków macierzy (ang. round-robin) - przy pewnej charakterystyce odczytów możliwe osiągnięcie szybkości takiej jak w RAID 0

* odczyt wyłącznie ze wskazanych dysków - stosowane w przypadku znacznej różnicy w szybkościach odczytu z poszczególnych dysków"

Opierałem się na tego typu stwierdzeniach (i logice), ale faktycznie testów nie czytałem, a na egieldzie nie otrzymali takiej samej wydajności jak w RAID 0. Czy jest możliwość więc ustawić “pewną charakterystykę odczytów”, aby tę prędkość zwiększyć?

A indeksowania bym nie włączał, przydaje się tylko do wyszukiwania plików, a tego chyba codziennie nie robisz, natomiast system codziennie będzie grzebał po dyskach indeksując je, obciążając dysk i procesor (nieznacznie, ale zawsze to coś). Osobiście nie widzę sensu.

Marek Podziel się spostrzeżeniami jaki teraz masz transfer na tej macierzy ?

Ja na razie dla bezpieczeństwa na swoim sprzęcie będę instalował RAID 1.

W RAID 0 nie będę inwestował bo to bez sensu przy mojej konfiguracji.

Przyszłościowo jednak na pewno postawię na nowym sprzęcie RAID 10.

Wyższe koszta ale jest wydajność i bezpieczeństwo w miarę zapewnione.

@ maryś

Założyłem w końcu ten raid-0

Jest to naprawdę super sprawa. System uruchamia się znacznie szybciej, wszystko szybciej się wczytuje. Oczywiście nie ma różnicy np. kopiowania danych z płyt dvd na dysk. W tym wypadku dvd ogranicza transfer. Próbowałem sobie kopiować pliki 700 mb z raidem 0 i standardowo na jednym dysku.

Raid-0 naprawdę przyśpieszył zapis i odczyt prawie dwa razy