Czy repozytorium noobslab jest bezpieczne?

Nigdy nie lubiłem instalować czegokolwiek z ppa i ogarnęła mnie paranoja bo dla głupich ikonek dodałem na chwilę ich repozytorium :wink: Ma ktoś jakieś info na ten temat? Niby duży portal więc raczej bezpieczne ale wole się upewnić :wink:

Bezpieczne…

a niby jakie są “niebezpieczne”?

 

Takie, które infekują komputer. Atak przez ppa czy repozytoria jest jak najbardziej możliwy przecież, a Ty się wymądrzasz. Jak u Debiana zmienił się kiedyś “właściciel” repo multimedia to od razu była akcja, żeby je wywalić z sources.list, więc tym bardziej trzeba uważać na zewnętrzne ppa. Myślisz, ze linuks to jakaś krypta chroniona magicznymi zaklęciami?

 

Ehh już żałuję, że zadałem takie pytanie na tym portalu…

Wszystko zależy od tego czy ufasz zewnętrznym dostawcom oprogramowania. Ja na przykład nie ufam i korzystam tylko z oficjalnych repozytoriów.

 

Ewentualnie jak się boisz maew możesz pobrać sobie program jako opensource i potem kod sobie przejrzeć :smiley: a jak jest bezpieczny to ./congigure i make, ale tobie chodzie tylko o ikonki. Ikona to plik nie wykonywalny, kiedyś słyszałem o infekujących makrach, ale to było kiedyś.

 

Są jeszcze takie patenty:

https://www.avast.com/pl-pl/linux-server-antivirus

http://howtoubuntu.org/how-to-install-and-update-avast-antivirus-in-ubuntu

i pogram snort (https://www.snort.org/)