Czy repozytorium noobslab jest bezpieczne?


(maew) #1

Nigdy nie lubiłem instalować czegokolwiek z ppa i ogarnęła mnie paranoja bo dla głupich ikonek dodałem na chwilę ich repozytorium :wink: Ma ktoś jakieś info na ten temat? Niby duży portal więc raczej bezpieczne ale wole się upewnić :wink:


#2

Bezpieczne…

a niby jakie są “niebezpieczne”?


(maew) #3

 

Takie, które infekują komputer. Atak przez ppa czy repozytoria jest jak najbardziej możliwy przecież, a Ty się wymądrzasz. Jak u Debiana zmienił się kiedyś “właściciel” repo multimedia to od razu była akcja, żeby je wywalić z sources.list, więc tym bardziej trzeba uważać na zewnętrzne ppa. Myślisz, ze linuks to jakaś krypta chroniona magicznymi zaklęciami?

 

Ehh już żałuję, że zadałem takie pytanie na tym portalu…


(roobal) #4

Wszystko zależy od tego czy ufasz zewnętrznym dostawcom oprogramowania. Ja na przykład nie ufam i korzystam tylko z oficjalnych repozytoriów.


(fedora24x) #5

 

Ewentualnie jak się boisz maew możesz pobrać sobie program jako opensource i potem kod sobie przejrzeć :smiley: a jak jest bezpieczny to ./congigure i make, ale tobie chodzie tylko o ikonki. Ikona to plik nie wykonywalny, kiedyś słyszałem o infekujących makrach, ale to było kiedyś.

 

Są jeszcze takie patenty:

https://www.avast.com/pl-pl/linux-server-antivirus

http://howtoubuntu.org/how-to-install-and-update-avast-antivirus-in-ubuntu

i pogram snort (https://www.snort.org/)