Czy router wyłączony przez tydzień z prądu nie zgubi ustawień?

Witam. Posiadam routera D-Link DIR-853 . Czy jak na tydzień wyłączę tego routera z prądu ,czy nie pogubi ustawień ? Możliwe jest ,żeby router po dłuższym czasie nieużywania pogubił ustawienia ,czy raczej nie ?

Ustawienia w routerach nie są zapisywane na pamięciach ulotnych.

Nigdy m się nie zdarzyło, żeby router utracił ustawienia a często wyciągałem jakieś zabytki co przeleżały rok w szafie. Routery nie korzystają z ustawień podtrzymywanych przez bateryjkę, która mogłaby się wyładować. Trzymają informacje na nośniku podobnym do pendrive USB czy karty SD do aparatu na zdjęcia. Także odpowiadając na pytanie - nie straci.

Jak nie jest uszkodzony i nie traci ustawień po krótkiej awarii prądu, to i przez rok nie zgubi ustawień. Czasem zdarza się takie uszkodzenie, że odłączenie od prądu resetuje do ustawień fabrycznych.

Najlepiej na wszelki wypadek zabrać router o północy na pobliski cmentarz. Rozgnieść sobie na nosie jarzębinę i przetańczyć ze cztery okręgi wokół sprzętu i wtedy jest pewność.
Tak robi ten znany programista routerów i mówi, że zawsze mu to pomaga. :joy:

Nic nie powinno się stać przy odłączeniu od prądu. Te sprzęty przechowują dane o konfiguracji na dyskach, tak samo jak twój telefon przechowuje zdjęcia, gdy wyjmiesz z niego baterię.

W żadnym routerze nie ma dysku. Ustawienia etc. są zapisywane na EEPROM, NAND lub NOR.

Są dyski, Flash Disk :wink: NAND - w sumie lepiej opisać, że na NVRAM. NAND / NOR to bardziej bramki logiczne. No a że ustawienia są zapisywane w EEPROM to już całkowicie mnie zaskoczyłeś :wink:

Czasem zdarzało mi się go odłączyć od prądu i nie gubił ustawień. Czyli rozumiem,że mogę go bezpiecznie odłączyć z prądu. A mam pytanie- na czym są zapisywane ustawienia routera, że on nie gubi ustawień ?

Cisco 1900 (i nie tylko) → CompactFlash (Flash EEPROM) —> interfejs IDE (inny układ pinów).

Czasem zdarzało mi się go odłączyć od prądu i nie gubił ustawień.

Co to znaczy „czasem zdarzało się”? To nie jest totolotek, zmiany w ustawieniach ZAWSZE muszą zostać zachowane, o ile je zapisałeś.

Czyli rozumiem,że mogę go bezpiecznie odłączyć z prądu.

Nie, bez prądu wybuchnie… Oczywiście że tak, nie przypominam sobie aby moje routery kiedykolwiek przepracowały więcej niż 20h w jednej „sesji”.

A mam pytanie- na czym są zapisywane ustawienia routera, że on nie gubi ustawień ?

Na to pytanie już odpowiedziałem.


Ale. Jeśli faktycznie zdarza ci się, że router doznawał amnezji to może jest tak, że resetuje się go poprzez przytrzymanie przycisku power przez ileś tam sekund (różnie bywa, jedne mają dziurkę do wkładania szpikulca, inne np. dedykowany osobny przycisk). I za długo był wciśnięty (co właśnie zaowocowało resetem), lub jest uszkodzony. Taka koncepcja. :stuck_out_tongue:

Nie wiem czy każdy ale wydaje mi się, że 99,99% routerów ma opcję zapisania konfiguracji do pliku jako backup.
Nawet po brutalnym resecie odtworzenie ustawień to kwestia sekund.
Więc w czym problem ?

Może mu konfiguracja od zera zajmuje kilka godzin i jakimś cudem nie ma opcji zapisania tego do plików lub skryptów.

https://www.instrukcjaobslugipdf.pl/d-link/dir-853/instrukcja?p=195:

• create a backup of the router’s configuration
• restore the router’s configuration from a previously saved file
• save the current settings to the non-volatile memory

Czyli coś ostro namieszał jak wszystkie 3 nie działają, być może trzeba reklamować jako uszkodzony.

Nie, router jest sprawny. Po prostu się pytam,czy jak odłączę go na tydzień od prądu ,czy nie pogubi ustawień. Ale piszą mi wyżej,że mogę go bez problemu odłączyć od prądu,że nie pogubi ustawień.

Na pewno to Kopernik nie żyje i Skłodowska też’.
Zrobić backup ustawień do pliku nie zaszkodzi.

Ten wpis został oflagowany przez społeczność i został tymczasowo ukryty.

IT GURU opis różnych typów pamięci występujących w routerach.

Swoją drogą, nie do końca rozumiem, dlaczego w płytach głównych komputerów wciąż stosuje się metodę podtrzymywania BIOS poprzez bateryjkę, która po rozładowaniu powoduje utratę konfiguracji.

Ta utrata danych to tylko dodatkowa funkcja, w niektórych płytach głównych nawet wyjęcie baterii na kilka lat nie wykasuje danych.

Bateria jest potrzebna do pracy zegara czasu.

No nie bardzo, na CF przechowujesz obraz systemu operacyjnego (ios). z NVRAM bierze configuration register i startup confing.

Ta ios ale i jego config. Ale to za grubo aby w takim temacie coś więcej się rozpisywać.