Czy są nowsze ster. do k. graf. ATI Mobility Radeon HD 5650?

Witam,

Ostatnio chciałem zaktualizować sterowniki do mojej karty graficznej ATI Mobility Radeon HD 5650. Pobrałem sterowniki ze strony AMD. Jednak niestety: podczas instalacji sterowników wyświetla się błąd o nieobsługiwanym sprzęcie. Próbowałem autowykrywanie i ręczny wybór sterowników.

Postanowiłem poszukać sterowników na stronie TOSHIBY [tej firmy jest mój laptop] - tamte niestety są z 14/01/2011.

Nie ma nowszych, które by działały?

Laptop to TOSHIBA Satellite L650-1M0.

Z AMD jest taki problem że działają tylko sterowniki od producentów laptopów.

Do czego ci nowsze sterowniki.

Chciałbym mieć najnowsze sterowniki, ale skoro nie ma nowszych…

Może by poprawiły lekko wydajność…

Z tym, że działają tylko sterowniki od producentów laptopów to nie do końca prawda, bo sam mam sterowniki prosto od AMD. Sterowniki od producenta laptopa są wymagane jedynie gdy ma on dwie karty graficzne (zintergowany Intel i dedykowany GeForce/Radeon). Co do problemu, ściągałeś sterowniki dla mobilnych kart czy zwykłych? Tutaj jest wersja 32-bitowa, a tutaj 64-bitowa. Sterowniki przeznaczone są dla Windows Vista, 7 i 8.

Przy okazji, to najnowsze sterowniki nie zawsze są najlepsze. W przypadku mojego Radeona Mobility 5470 HD najlepiej działają sterowniki w wersji 12.10 z zeszłego roku.

A jak dam " Instaluj" to się zaktualizują sterowniki?

Czy muszę " Odinstaluj", a następnie " Instaluj"?

Żeby uniknąć problemów najlepiej najpierw odinstaluj obecne.

A czy jakby się coś nie udało to mi punkt przywracania systemu Windows przywróci sterownik?

Powinien przywrócić, ale na wszelki wypadek ściągnij sterownik ze strony Toshiby.

Y… o co tu chodzi?

Po instalacji sterowników i restarcie komputera, w menedżerze urządzeń , w zakładce " karty graficzne" mam AMD Radeon HD 6500M/5600/5700 , nie powinno być ATI Mobility Radeon HD 5650?

Jakby nie patrzeć to 5650 podpada pod serię 5600. W przypadku mojej karty (Radeon 5470) jest “ATI Mobility Radeon HD 5400 Series”.

Ale nie powinno być " Mobility"?

To akurat szczegół, ale “6500M” oznacza mobilną kartę, więc to się pewnie też odnosi do 5600 i 5700. Zresztą, skoro sterowniki działają, to po co się tym przejmować.

OK, czyli to najnowsza wersja , nowszej nie ma?

Dodane 30.05.2013 (Cz) 16:12

Nowszej działającej* :slight_smile:

Jeśli chodzi o wersję stabilną to nie. Nowszy jest tylko 13.6 Beta.

Okay, jeszcze 2 pytania:

* Słyszałem, że CCC jest zbędny - nic w nim nie ma, obciąża system, zniża osiągi/wydajność k. graf. i robi zamieszanie w komputerze - czy to prawda? Jakie jest Twoje zdanie; używasz CCC?

* Wyczytałem, że w CCC jest opcja podkręcania - ja tego nie widzę… to w tym programie? Źle coś doczytałem, czy to jakaś ukryta funkcja programu?

Jeśli nie korzystasz z zaawansowanych ustawień karty to CCC może być zbędny. Z tym obciążaniem to przesada, bo program siedzi cicho w tle. Potrafi za to zamulić przy otwieraniu głównego okna, pewnie dlatego że używa .NET. Ja tam nigdy jakoś specjalnie nie używałem CCC więc od dłuższego czasu zamiast instalować sterowniki AMD “normalnie” po prostu pozwalam im się wypakować, przerywam instalację i instaluję sam sterownik przez Menedżer urządzeń. Co do podkręcania to nigdy się w to nie bawiłem, więc nie wiem.

Jest, ale w komputerach stacjonarnych.

Jeszcze jedno pytanie mi przyszło do głowy: czy np. podczas gry ten program mam mieć włączony? Poprawia coś, czy otwierać go tylko do ustawienia czegoś, później zamykać? Musi być cały czas włączony? Jak jest OFF to ustawienia z niego działają?