Czy są takie wirusy które mogą zarazić inne aplikacje?

Witam serdecznie. Tak sobie pomyślałem i zaciekawiło mnie to. Czy istnieją takie wirusy, które mogą zarazić programy typu foobar, daemon tools, ccleaner, gimp itp. Że po zarażeniu te programy miały by w sobie wirusa i ich uruchomienie źle wpływało by na system?

Jeśli takie istnieją, to może znacie ich nazwy?

Jasne że są i jest ich mnóstwo.Przykładem jest chociażby bardzo uciążliwy i trudny do usunięcia Sality.Po infekcji tym wirusem zaraża on wszystkie pliki wykonywalne (a więc i programy).Podczas usuwania trzeba wyczyścić każdy jeden plik wykonywalny, a pozostawienie choćby jednego poskutkuje powrotem infekcji.

Czy zaraża też systemowe pliki wykonywalne? Bo jeśli tak to wtedy jak to bywa z usunięciem tego wirusa? Powiadasz, że trzeba osobno pliki czyścić, no ale nie mogę usunąć systemowych bo system padnie, pozostaje opcja leczenia, ale leczenie nie zawsze się powodzi, to co wtedy?

Aha i jak znacie inne wirusy, to podajcie nazwy :slight_smile:

Jeżeli nie można wyleczyć plików systemowych to formatujesz dysk i reinstalujesz system:

http://www.fixitpc.pl/topic/593-wirusy- … -usuwanie/

W przypadku tego wirusa leczenie plików udaje się, może on zainfekować część plików systemowych, ale tak jak mówię, trzeba skrupulatnie wyleczyć każdy plik.No i jeszcze jedna ważna rzecz, nie wolno przenosić taich pliów z zainfekowanego kompa na zdrowy bo dojdzie do infekcji.

Odnośnie innych wirusów które działają na tej zasadzie, tutaj masz trochę http://www.viruslist.pl/find.html?searc … fekuj%B1ce procedura leczenia komputerów z takich wirusów jest podobna do leczenia z Sality.Wirusy mogą nie tylko infekować pliki wykonywalne ale też dokumenty worda albo Excela, i takie są też niebezpieczne, bo takie dokumenty są często przenoszone na inne komputery.

Ok, dziękuję bardzo za odpowiedzi, pozdrawiam serdecznie :smiley: