Czy są testy porównawcze wydajności PC vs laptop (z podobnymi podzespołami)

Jako, że tytuł musi być krótki rozwijam pytanie.

Czy są gdzieś w sieci testy porównujące wydajność zestawu konkretnych podzespołów z tych samych grup, z tym że zamontowanych jedne w PC a drugie w laptopach.

Dla przykładu:

Procek: i7 6700 - wiadomo, że w jednym będzie wersja mobilna

Grafika: GeForce GTX 960 - wiadomo, że laptopie będzie wersja mobilna

RAM: ta sama ilość o tym samym taktowaniu

Dysk: taki sam model SSD

Pracujące pod ta samą rozdzielczością

Chodzi mi o wyniki testów tak syntetycznych, jak i praktycznych (gry, renderowanie), zużycie prądu.

Możesz sobie sam porównać wyniki testów wersji pc i mobilnych. Co nie zmienia faktu że te mobilne praktycznie zawsze mają gorszą wydajność ze względu na ograniczenia związane z dostarczaną energią. Do tego nie potrzeba testów. Chcesz mieć dobrą wydajność kup blaszaka albo wydaj 2x tyle za laptop z podobnymi lub nieco lepszymi osiągami.

To że wydajność laptopa będzie mniejsza to oczywista oczywistość. Co do tego nie mam wątpliwości. Mnie jednak interesują konkretne dane o różnicy w tej wydajności takich zestawów. Jak wielka ona jest. I nie chodzi mi o porównywanie wydajności poszczególnych podzespołów z osobna - wersja PCtowa vs mobilna. Zależy mi na porównaniu zestawów.

Czy ktoś podjął się zrobienia takich testów?

Ale po co takie porównanie, albo potrzebujesz komputer mobilny i akceptujesz jego ograniczenia albo komputer do pracy który jest skrojony na twoje potrzeby. Po co tutaj Ci testy porównawcze?

W przybliżeniu i7 mobilne to mniej więcej poziom i5 desktopowego, GTX980M to mniej więcej poziom GTX970.

@Longhorn2009

Dzięki za rzeczowe odniesienie się do prośby.

 

Panowie. Tak po prawdzie to szukam testów, a nie rozważań czy jest czy jest sens takich testów szukać.

Potrzebuję takiej w miarę konkretnej wiedzy. Najlepiej ujętej w jakieś liczby, procenty, skale.

Dlaczego?

A no. Aktualnie pracuję na standardowym blaszaku (i5, GTX660, RAM12GB, SSD). Kompa używam do pracy (zarabiania - Photoshop, InDesign, Adobe Ilustrator, Adobe Premier) i do rozrywki (w coś czasem sobie pogram - Wiedźmi3, ThunderWar, seria TotalWar). Aktualnie odłożyłem sobie nieco kasy i rozważam zmianę modelu pracy na sprzęcie. Chciałbym mieć w miarę wydajny sprzęt (z możliwością podłączenia co najmniej 2 monitorów) ale i pewną swobodę w przenoszeniu go w miarę bieżących potrzeb. Czyli pracuję w swoim stałym miejscu, komp podłączony do monitorów spełnia rolę zwykłego PC. Ale gdy potrzebuję w ciągu dnia zmienić miejsce pracy (rozrywki), to odłączam wszystkie peryferia i teleportuję się do innej lokalizacji.

Do rozważenia sensu wydania kasy na taki zestaw potrzebuję konkretnych danych o rzeczywistych różnicach w wydajności. Muszę najnormalniej mieć twarde dane czy “skórka warta wyprawki”, zanim wydam powiedzmy 6-7 tysiaków.

Wdzięczny będę za jakieś konkretne dane.

========================================

Poszukałem w sieci i znalazłem w wynikach 3DMARK różne konfiguracje. Postarałem się zestawić zbliżone. Nie wiem na ile dokładnie mi się to udało.

Zdezaktualizowane: http://www.3dmark.com/compare/fs/6594529/fs/6152847#

Zdezaktualizowane: http://www.3dmark.com/compare/fs/7834544/fs/5955334#

Z tych zestawień wynika, że stacjonarne PC są o około 20-30% wydajniejsze od laptopów, w “porównywalnych” konfiguracjach.

Powiedzcie co należałoby poprawić w tego typu porównaniach.

Linki. Poprawić linki.

Linki jakiś czas działały. Jak widzę teraz już nie. Postaram się jeszcze raz wyszukać jakieś porównania.

Wnioski jednak pozostają jak napisałem.

Więc już masz odpowiedź na swoje pytanie. Ogólnie głównym problemem sprzętu mobilnego jest problem z dostarczeniem wystarczającej ilości energii i odprowadzanie ciepła. Teraz “na oko” możesz sobie obliczyć co bardziej ci się opłaca.