Czy są testy porównawcze wydajności PC vs laptop (z podobnymi podzespołami)

(Vidivarius) #1

Jako, że tytuł musi być krótki rozwijam pytanie.

Czy są gdzieś w sieci testy porównujące wydajność zestawu konkretnych podzespołów z tych samych grup, z tym że zamontowanych jedne w PC a drugie w laptopach.

Dla przykładu:

Procek: i7 6700 - wiadomo, że w jednym będzie wersja mobilna

Grafika: GeForce GTX 960 - wiadomo, że laptopie będzie wersja mobilna

RAM: ta sama ilość o tym samym taktowaniu

Dysk: taki sam model SSD

Pracujące pod ta samą rozdzielczością

Chodzi mi o wyniki testów tak syntetycznych, jak i praktycznych (gry, renderowanie), zużycie prądu.

(MacGregor) #2

Możesz sobie sam porównać wyniki testów wersji pc i mobilnych. Co nie zmienia faktu że te mobilne praktycznie zawsze mają gorszą wydajność ze względu na ograniczenia związane z dostarczaną energią. Do tego nie potrzeba testów. Chcesz mieć dobrą wydajność kup blaszaka albo wydaj 2x tyle za laptop z podobnymi lub nieco lepszymi osiągami.

(Vidivarius) #3

To że wydajność laptopa będzie mniejsza to oczywista oczywistość. Co do tego nie mam wątpliwości. Mnie jednak interesują konkretne dane o różnicy w tej wydajności takich zestawów. Jak wielka ona jest. I nie chodzi mi o porównywanie wydajności poszczególnych podzespołów z osobna - wersja PCtowa vs mobilna. Zależy mi na porównaniu zestawów.

Czy ktoś podjął się zrobienia takich testów?

(mr-owl) #4

Ale po co takie porównanie, albo potrzebujesz komputer mobilny i akceptujesz jego ograniczenia albo komputer do pracy który jest skrojony na twoje potrzeby. Po co tutaj Ci testy porównawcze?

(Longhorn2009) #5

W przybliżeniu i7 mobilne to mniej więcej poziom i5 desktopowego, GTX980M to mniej więcej poziom GTX970.

(Vidivarius) #6

@Longhorn2009

Dzięki za rzeczowe odniesienie się do prośby.

Panowie. Tak po prawdzie to szukam testów, a nie rozważań czy jest czy jest sens takich testów szukać.

Potrzebuję takiej w miarę konkretnej wiedzy. Najlepiej ujętej w jakieś liczby, procenty, skale.

Dlaczego?

A no. Aktualnie pracuję na standardowym blaszaku (i5, GTX660, RAM12GB, SSD). Kompa używam do pracy (zarabiania - Photoshop, InDesign, Adobe Ilustrator, Adobe Premier) i do rozrywki (w coś czasem sobie pogram - Wiedźmi3, ThunderWar, seria TotalWar). Aktualnie odłożyłem sobie nieco kasy i rozważam zmianę modelu pracy na sprzęcie. Chciałbym mieć w miarę wydajny sprzęt (z możliwością podłączenia co najmniej 2 monitorów) ale i pewną swobodę w przenoszeniu go w miarę bieżących potrzeb. Czyli pracuję w swoim stałym miejscu, komp podłączony do monitorów spełnia rolę zwykłego PC. Ale gdy potrzebuję w ciągu dnia zmienić miejsce pracy (rozrywki), to odłączam wszystkie peryferia i teleportuję się do innej lokalizacji.

Do rozważenia sensu wydania kasy na taki zestaw potrzebuję konkretnych danych o rzeczywistych różnicach w wydajności. Muszę najnormalniej mieć twarde dane czy “skórka warta wyprawki”, zanim wydam powiedzmy 6-7 tysiaków.

Wdzięczny będę za jakieś konkretne dane.

========================================

Poszukałem w sieci i znalazłem w wynikach 3DMARK różne konfiguracje. Postarałem się zestawić zbliżone. Nie wiem na ile dokładnie mi się to udało.

Zdezaktualizowane: http://www.3dmark.com/compare/fs/6594529/fs/6152847#

Zdezaktualizowane: http://www.3dmark.com/compare/fs/7834544/fs/5955334#

Z tych zestawień wynika, że stacjonarne PC są o około 20-30% wydajniejsze od laptopów, w “porównywalnych” konfiguracjach.

Powiedzcie co należałoby poprawić w tego typu porównaniach.

(tylko_prawda) #7

Linki. Poprawić linki.

(Vidivarius) #8

Linki jakiś czas działały. Jak widzę teraz już nie. Postaram się jeszcze raz wyszukać jakieś porównania.

Wnioski jednak pozostają jak napisałem.

(MacGregor) #9

Więc już masz odpowiedź na swoje pytanie. Ogólnie głównym problemem sprzętu mobilnego jest problem z dostarczeniem wystarczającej ilości energii i odprowadzanie ciepła. Teraz “na oko” możesz sobie obliczyć co bardziej ci się opłaca.