Czy samo otwarcie maila grozi zainfekowaniem?

Witam. Mam krótkie pytanie. Chciałbym się dowiedzieć czy jest możliwa sytuacja, w której komputer zostanie zainfekowany jakimś szkodliwym oprogramowaniem po otworzeniu maila. Chodzi mi o to, że kliknie się tylko w tytuł wiadomości żeby zobaczyć jej treść bez pobierania załączników i bez klikania w linki zawarte w tej wiadomości.

Teoretycznie nic się nie stanie, ale tylko teoretycznie… Pomysłowość (i wiedza) hakerów/spamerów jest bardzo duża.

sam e-mali NIE ale jak byś otworzył załącznik to można spodziewać się wirusa

Nie koniecznie, wszystko zależy od aktualnych dziur w java / przeglądarce. Oraz od tego czy mamy włączone wyświetlanie pełnej treści maila czy tylko tekstu.

Wszystko jest możliwe - swego czasu były robaczki, które infekowały system przez samo najechanie wskaźnikiem myszki na tytuł maila.

:roll:

nie popadaj w paranoje,ja od 12 lat nie mam antywirusa ,jak mi sie przypomni to sciagne triala i przeskanuje winde…co dziwne prócz kilku spyware nie ma nic powaznego,nie zamierzam w przyszłosci uzywac antywir

Swego czasu były też dziury w systemie i oprogramowaniu pocztowym które to umożliwiały (głównie w windows i outlook express). Obecnie najczęściej korzysta się z webmaila, a przeglądarki są na bieżąco łatane więc ryzyko jest znacznie mniejsze.

Przed przeglądaniem takiej potencjalnie niebezpiecznej wiadomości radziłbym usunąć dziurawe dodatki do przeglądarki jak java czy flash no i oczywiście wyświetlać w trybie “tylko tekst”.

Uważaj na linki oraz załączniki i powinno nie być problemu (osobiście nigdy nie załapałem żadnego syfu przez pocztę elektroniczną).

Ps. skrzynek pocztowych mam sześć.

Dziękuję za odpowiedzi.

Z webmaila to chyba w domciu. We wszystkich firmach jakie znam króluje Outlook.

Fakt. Ryzyko jest obecnie mniejsze ale nie jest zerowe! A powtórzenie numeru sprzed lat to tylko kwestia odszukania odpowiedniej dziury w aplikacji/systemie… Na całe szczęście rozprzestrzenianie wirusów przez maila już stało się niemodne.

:roll: