Czy samo otwarcie maila grozi zainfekowaniem?


(Simek04) #1

Witam. Mam krótkie pytanie. Chciałbym się dowiedzieć czy jest możliwa sytuacja, w której komputer zostanie zainfekowany jakimś szkodliwym oprogramowaniem po otworzeniu maila. Chodzi mi o to, że kliknie się tylko w tytuł wiadomości żeby zobaczyć jej treść bez pobierania załączników i bez klikania w linki zawarte w tej wiadomości.


(Cedar) #2

Teoretycznie nic się nie stanie, ale tylko teoretycznie… Pomysłowość (i wiedza) hakerów/spamerów jest bardzo duża.


(Leszek2204) #3

sam e-mali NIE ale jak byś otworzył załącznik to można spodziewać się wirusa


(Drobok) #4

Nie koniecznie, wszystko zależy od aktualnych dziur w java / przeglądarce. Oraz od tego czy mamy włączone wyświetlanie pełnej treści maila czy tylko tekstu.


(SilberPunkt) #5

Wszystko jest możliwe - swego czasu były robaczki, które infekowały system przez samo najechanie wskaźnikiem myszki na tytuł maila.

:roll:


(lukasz fm) #6

nie popadaj w paranoje,ja od 12 lat nie mam antywirusa ,jak mi sie przypomni to sciagne triala i przeskanuje winde…co dziwne prócz kilku spyware nie ma nic powaznego,nie zamierzam w przyszłosci uzywac antywir


(sadaj72) #7

Swego czasu były też dziury w systemie i oprogramowaniu pocztowym które to umożliwiały (głównie w windows i outlook express). Obecnie najczęściej korzysta się z webmaila, a przeglądarki są na bieżąco łatane więc ryzyko jest znacznie mniejsze.

Przed przeglądaniem takiej potencjalnie niebezpiecznej wiadomości radziłbym usunąć dziurawe dodatki do przeglądarki jak java czy flash no i oczywiście wyświetlać w trybie “tylko tekst”.


(Grabkamy) #8

Uważaj na linki oraz załączniki i powinno nie być problemu (osobiście nigdy nie załapałem żadnego syfu przez pocztę elektroniczną).

Ps. skrzynek pocztowych mam sześć.


(Simek04) #9

Dziękuję za odpowiedzi.


(SilberPunkt) #10

Z webmaila to chyba w domciu. We wszystkich firmach jakie znam króluje Outlook.

Fakt. Ryzyko jest obecnie mniejsze ale nie jest zerowe! A powtórzenie numeru sprzed lat to tylko kwestia odszukania odpowiedniej dziury w aplikacji/systemie… Na całe szczęście rozprzestrzenianie wirusów przez maila już stało się niemodne.

:roll: