Czy ściąganie torrentów jest legalne?

Witam ponownie. Tak jak w temacie. Dużo ściągam torrentów(muzyka, programy, filmy). Czy to jest legalne? Jak rozpoznać który torrent jest legalny a który nie? Poprzedni temat został wyrzucony do śmietnika, mam nadzieje że ten tam się nie znajdzie. :frowning: Proszę o odpowiedź :slight_smile: Pozdro all

W większości przypadków na pewno są one nielegalne, a skąd ta pewność ?? Wynika ona ze smutnej rzeczywistości, jaka panuje zarówno na tym forum jak i ogólnie w necie.

muzyka, filmy czy programy(nie wszystkie ale większość) posiadają pawa autorskie. Torrenty i inne sieci p2p zostały stworzone do wymiany plików, nie odróżnisz jaki plik jest legalny a jaki nie. Powiem tak, jeżeli ściągasz jakiś nowszy film to pewnie łamiesz prawo, Prawa autorskie są chyba ważne 50 lat po śmierci autora więc… zapomnij.

To nie jest kwestia legalności torrentów tylko legalności pobierania określonych plików.

Pobierać legalnie możesz te pliki, których warunki licencji dopuszczają nieograniczone rozpowszechnianie Nie możesz znależć np. “legalnego” torrenta do płatnej gry.

Ponieważ znakomita większośc serwisów z torrentami zawiera nielegalne pozycje więc na naszym forum informacje te nie są dopuszczane.

Proponuję zapoznać się z TYM tematem.

hmm, a np. programy do których dostajemy torrenta po uiszczeniu opłaty?

Airborn a co to zmienia ?? Jeżeli ktoś piraci i na dodatek każe sobie płacić za ściąganie nielegalnych treści…

Nie ważny jest sposób dystrybucji, tylko to, co jest dystrybuowane :!:

Monczkin nie zrozumiałeś mnie, miałem na myśli, iż można znaleźć legalnego torrenta do legalnej gry (programu) tylko należy za niego zapłacić czasem, gdyż niektórzy producenci korzystają z takiej właśnie formu dystrybucji.

Z tego co ja pamiętam z wykładów o prawie komputerowym to 70 lat.

.

Tak to prawda, ale tylko na oficjalnych stronach www producenta czy dystrybutora gdzie są umieszczane linki do torrentów. Dojście do nich uzyskujesz po zalogowaniu (rejestracja), akceptowaniu warunków licencji i uiszczeniu zapłaty. Piszę o tych komercyjnych produktach.

Na swoich stronach www można umieszczać linki do torrentów tylko programy, które są darmowe i nie objęte prawami autorskimi lub takie, których licencja pozwala na to albo masz zgodę na dystrybucję od producenta w ten sposób.

Może zabrzmi to głupio ale można to ująć w ten sposób (to tylko zobrazowanie sytuacji):

Masz wątpliwosci - nie ściągaj

Chcesz ściągnąć - zapytaj się lub dowiedz się najpierw czy można

Trzeba uwazac na fake serwery lub inne podstępne techniki bo czort wie czy przypadkiem nie ściągniemy tez na siebie wymiaru sprawiedliwości. Dlatego każdy robi to na swoją własną odpowiedzialność.

podpinajac sie pod temat - czy sciaganie seriali (np taki Lost) z torrenta jest legalne? skoro bez oplat mozna go obejzec w tv…

jasne, że nielegalne. TV wykupuje licencję na puszczanie serialu a ty, nieważne czy serial puszczany w TV, dla swoich potrzeb musisz wykupić takową licencję lub płytę lub kasetę z serialem

Jakoś jeszcze się nikt do tych co ściągają seriale nie przyczepił. Najlepiej ujęli to twórcy South Park: Możecie ściągać ile wlezie, nam to zwisa.

w tvp ( czyli w publicznej ) mamy ten serial za darmo ( albo za abonament, który przecież płacimy )

nigdzie jednak nie zaznaczono że dają nam licencję na jedno obejrzenie i że nie wolno nagrywać

nagrywaj, kopiuj, odtwarzaj, rozpowszechniaj etc. - do tego masz prawo ( jeśli chodzi o tvp )

co innego polsat czy tvn czy też jakaś tv cyfrowa - za możliwość obejrzenia płacisz kasę, a więc jeden ma za darmo, drugi płaci - to nieuczciwe

Czy aby na pewno się nie rozpędziłeś, a szczególnie z tym:

:? :? :?

no może trochę jednak przesadziłem

wiadomo że nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie rozpowszechniał programu nagranego z publicznej telewizji :wink:

ale czy takie coś jest jakimś złem ? czy ktoś na tym traci ?