Czy stare dyski dadzą się podpiąć pod nową płytę i będą działać?

Płyta główna Gigabyte GA-B85M-D3H Intel B85 LGA 1150 mATX (2xPCX/VGA/DZW/GLAN/SATA3/USB3/DDR3/CROSSFIRE) - GA-B85M-D3H    

 

 

dane dysków:

http://wklejto.pl/198724 //pomyślałem ,że ze względu na długość dam w linku

 

Niestety do swojej płyty głównej nie podłączysz tych dysków ponieważ nie masz złącza IDE na płycie głównej tzw. Szelki.

Możesz kupić jakąś kartę rozszerzeń, ewentualnie zostaje tylko obudowa zewnętrzna na USB.

Dokładnie, obecnie nie podepniesz takich dysków, ale można kupić adapter IDE -> SATA i wtedy bez problemu się podłączy. Sam tak zrobiłem, gdy podłączałem mój stary DVDrom pod nową płytę główną. Cena adaptera ok 30-40 zł.

podepniesz przez przejściówkę ale lepiej nie używać dysku do systemu bo zamulisz kompa. 

Czyli w przypadku wersji z adapterem, tych starych dysków mogę używać tylko i wyłącznie na dokumenty a większego na ściągane pliki?

 

I czy nie będą się gryzły te dyski z planowanym zakupowo Western Digital Caviar Blue, 3.5’’, 500GB, SATA III, 7200RPM (WD5000AAKX)

Są też adaptery z ATA/SATA na USB, zawierają też dołączany zasilacz. Jeśli bios wspiera bootowanie z USB to można w obu przypadkach ładować system z takiego dysku. System generalnie lepiej trzymać na dysku SSD, a dane na zwykłych dyskach:).

Martin8731 ma racje tylko, ze takie zestawy maja niebezpieczne zasilacze. Mi taki “zasilacz” po paru minutach pracy wystrzelil. Podpiolem stary zasilacz z obudowy Baby AT i wszystko dziala. Jedynie przejsciowka USB a IDE sie nadaje z takiego zestawu .

Tylko to trochę dziwnie będzie wyglądać

dysk Dysk Western Digital Caviar Blue, 3.5’’, 500GB, SATA III, 7200RPM (WD5000AAKX)    

 

2 dyski ata ST340810A (37 GB); WDC WD1600BB-00GUC0 (149 GB) //do nich chyba 2 takie adaptery, by trzeba było ogarnąć

 

plus 20 giga dysk ssd, na morele jest 32 giga

 

80 zł za adaptery +188 za dysk +160 na dysk ssd = 428 na same dyski i rzeczy do nich trochę drogo