Czy stare dyski warto trzymać na dane?

J.w

 

Trzymał bym na nich dokumenty, ściągane pliki itd byle nie system. Da rade bez kolizji i gryzienia się z nowszym dyskiem:  Western Digital Caviar Blue, 3.5’’, 500GB, SATA III, 7200RPM (WD5000AAKX)

 

Płyta główna Gigabyte GA-B85M-D3H Intel B85 LGA 1150 mATX (2xPCX/VGA/DZW/GLAN/SATA3/USB3/DDR3/CROSSFIRE) - GA-B85M-D3H

 

oczywiście by się dało podpiąć stare dyski pod taką płytę będzie wymagany adapter ide.

Mniej pojemny dysk możesz sobie darować, zostaw ten większy.

 

Jeśli zaopatrzysz się w przejściówkę i będzie działać (różnie z tym bywa) to jak najbardziej możesz używać takiego dysku jako magazyn.

Mniejszy dysk proponuje ci wykorzystać jako cache i powywalać tam wszystkie foldery temp, tmp, tymczasowe przeglądarek (np: cache opery) czy nawet plik wymiany, system zamiast rzeźbić na podstawowych dyskach niech obciąża stary. U mnie taki konfig sprawdza się bardzo dobrze (za śmietnik robi Seagate). 

 

Na ważne dane jeśli ten drugi to najpierw sprawdź mu S.M.A.R.T. i kondycję dysku, zresztą ważne dane zawsze warto mieć zdublowane…

W hd tune zero czerwonych klatek na mniejszym sprawdzałem ostatnio, ocenisz czy się nada do użytku jak ci podam logi smart? //jakiś program podaj 

HD Tune Pro, zakładka Health.

W opcjach jest możliwość zrobienia zrzutu ekranu. 

Trzeba SMART monitorować co jakiś czas.

Kwartalnie?

Program np: CrystalDiskInfo czy AIDA64. Monitorujesz najbardziej wrażliwe parametry SMART, 01, 05, C5,C6 C8. Jeśli masz relokowane sektory a do tego jeszcze oczekujące na relok to sprawdzaj nawet co miesiąc, zwracając uwagę czy nie rośną zwłaszcza gwałtownie.

Dobra wyjaśnij na chłopski rozum co oznacza to zdanie po parametrach to bardziej pod zagadnienia hardware podchodzi.

 

Status smart i błędów

 

http://images63.fotosik.pl/925/5effd7f823f01d9f.jpg /*for 40 gb *\

 

Warto by trzymać te dyski na dane czy je może niedługo szlag trafić? na czerwono niby smart nie ma.

Uszkodzone sektory  plus prawdopodobnie problem z taśmą lub kontrolerem. Nie wygląda to zachęcająco.

 

Tutaj wyjaśnienie co oznaczają poszczególne parametry http://forum.pclab.pl/topic/258047-Tutorial-SMART-interpretacja-parametr%C3%B3w/

jedynie bym zostawił ten najnowszy dysk do dalszej eksploatacji, resztę oddać za piwo, ale możesz używać do torrentów czy coś mało ważnego…

Nawet gdyby był sprawny, to 40 GB szkoda trzymać w komputerze.

Dla mnie może być wszystko użyteczne, jeżeli jest sprawne takie 40 giga na pliki będzie w sam raz, . Jeżeli będę co kwartał robił backup gorzej jak między backupami dysk szlag trafi. No to ciężka sprawa badsectory i taśmy do wymiany, więc dodatkowa inwestycja w komputer, który i tak jest wary flaszkę wódki. Obecnie ważną mniej jak 10 giga

Zmieniasz położenie folderu cache w danej przeglądarce. W Oprze ustawiasz w edytorze preferencji -> User Prefs -> Cache Directory4, w innych nie wiem, tempy “łindołsowe” właściwości systemowe -> zmienne środowiskowe.

U mnie również Seagate ma reloki od 4 lat i nadal działa (parametr nie rośnie), jeśli problem z dyskiem będzie poważniejszy to przy np: streamowanych filmikach system może czasem zwisnąć (gdy twardziel sporo mieli).

BTW: temperatury masz kolego wysokie na obu HDD, jeśli jest możliwość zastanowiłbym się nad umieszczeniem przed twardzielami nawiewu (wiatrak może chodzić na pół gwizdka, podłączony zamiast do +12V na +5V). U mnie na obciążonym zapisem temp nie przekracza 42 stopni C (w iddle między 32-36 stopni).

Plus problem z połączeniem jak pisał kolega wyżej.

 

@Odyniec_Stary wcale nie szkoda, można zostawić na taśmie z napędem DVD, korzyści w postaci odciążenia głownego twardziela są oczywiste nawet jeśli ten staruszek łyknie te kilka Wat`ów. 

Temp można przenieść, ale po co? Nie będzie praktycznie żadnej różnicy, a to tylko niepotrzebny hałas i w przypadku autora bawienie się w przejściówki na ATA.

Hałas twardziela to usłyszysz dopiero jak pozbędziesz się wszystkich wiatraków z budy. Nie będę się powtarzał co do reszty.

Pojedynczego w spoczynku tak, ale przy kilku już sam silnik wydaje słyszalny odgłos. Według mnie nie warto ciułać każdy GB przestrzeni jaki się ma. Tym bardziej, że mniejszy model nie wygląda zbyt pewnie według wskazań SMART.

Sam się dziwie ,ze ten dysk po tylu latach używania nie padł razem z pamięcią i płytą.