Czy stolik na trzech nogach może się chwiać ??
Nie, chyba że ma trzy nogi… w jednej linii
Co najwyżej może być krzywy
Trzy punkty zawsze leżą w jednej płaszczyźnie, więc stolik, krzesło nie będzie się chwiać, mogą być ewentualnie pochylone.
Zależy jak są rozstawione owe nogi
Rozwiń wątek. Będę się upierał przy swoim. Nie może.
Może się chwiać
nie może, bo się przewróci
Twierdzącym, że może się chwiać, przydałaby się wiedza o stopniach swobody. Ale nawet bez nudnej teorii, polecam empiryczne skracanie jednej z nóg (lub jej przesuwanie) do absurdalnych wartości aż do znalezienia stanu, przy którym się chwieje.
Chociaż w praktyce, przy bardzo szerokich nogach lub jednej bardzo szerokiej nóżce, można osiągnąć stan, że stolik trójnożny będzie opierał się w czterech punktach i zacznie się chwiać pomiędzy tymi czterema punktami podparcia. Ale mimo 3 nóg, będzie to stolik czteropodporowy, więc jak zwykle, z teorią da się wygrać.
Czyli stolik na trzech nogach może się chwiać. Stolik na trzech nogach nie będzie się chwiał, jeśli każda noga będzie oznaczała 1 punkt podparcia.
__________*_________* <— nogi 1 i 2 normalne, jednopunktowe
_____________* * <— szeroka trzecia noga, opierająca się w dwóch punktach.
Wszystko zależy od pojęcia chwiania, stolik kwadratowy czy prostokątny na 4 nogach, wystarczy że jedna noga krótsza i stolik owszem stoi, ale jak się na nim oprzesz w miejscu krótszej nogi zaczyna się chwiać.
Stolik okrągły wszystkie nogi rozłożone na obwodzie koła, dwie punktowe nogi rozłożone po przeciwległych krańcach jego średnicy, trzecia również punktowa położona w środku pomiędzy nimi, opieramy się w punkcie przeciwległym do trzeciej nogi i stolik się zachwieje a nawet przewróci …
Nie wspomnę o przypadku gdy nogi będą rozłożone w linii prostej, przy odrobinie szczęścia uda nam się postawić ten stół i będzie stał, ale wystarczy go dotknąć w punkcie nie leżącym w linii nóg i wiadome co się stanie.
-jak żyję stolika z nogami ułożonymi w jednej linii nie widziałem, ale kto wie!. Młody jestem więc wszystko przede mną. Pytanie było proste jak konstrukcja cepa
-jeżeli więc mówimy o stoliku(a nie o jakichś wyimaginowanych konstrukcjach) to twierdzę jak kol. @Cedar że"urządzenie" chwiać się niema prawa!. My, Polacy, zawsze musimy teoretyzować. Nie darmo ktoś powiedział, że gdyby na nas czekano z wynalezieniem koła, to do dziś na kwadratowych “kołach” by jeżdżono #-o .
Tak, jak jest krzywa podłoga.
Czy pytanie brzmiało czy widziałeś stolik z nogami ułożonymi w jednej linii, czy ?
bez jakichkolwiek założeń ??
A i owszem.
Być może i tak, ale kompletnie nie sprecyzowane.
fiesta , Teoretyzujesz. Wymyślasz “problemy” tam gdzie ich nie ma. Stolik, to znaczy stolik, one mają zawsze nogi rozstawione nie w jednej linii. Twórca wątku gdyby miał na myśli takie dziwadło z nogami w jednej linii lub inny, podobnie wyglądający “twór”, na pewno by o tym napisał. Skoro nie napisał, to znaczy, że ma na myśli najzwyklejszy, normalny stolik. Zastanów się też, co znaczy "chwiać się "a co oznacza “przewrócić”. a właśnie wytwory, o których piszesz mogą się przewrócić. Chwiać się nie będą!
Z mojej strony EOT.
Nie, nie może się chwiać, może najwyżej się przewrócić.
Chwiać się może stolik, który ma 4 lub więcej nóg.
Noooo, choć w jednym punkcie się zgadzamy (bez precyzowania). Cała reszta to teoretyzowanie i kombinowanie w rodzaju “czy pszczoła może fruwać”
.A cóż mi zresztą szkodzi, też pokombinuję:
-zależy w którą stronę podłoga będzie krzywa . Całe szczęście że na tą naszą “pisaninę” papieru nie tracimy, inaczej już dawno by nam drzewa do tyłków nakopały
.