Czy stolik może się chwiać?

Czy stolik na trzech nogach może się chwiać ??

Nie, chyba że ma trzy nogi… w jednej linii :slight_smile:

Co najwyżej może być krzywy :slight_smile:

Trzy punkty zawsze leżą w jednej płaszczyźnie, więc stolik, krzesło nie będzie się chwiać, mogą być ewentualnie pochylone.

Zależy jak są rozstawione owe nogi :stuck_out_tongue:

Rozwiń wątek. Będę się upierał przy swoim. Nie może.

Może się chwiać !!

nie może, bo się przewróci :wink:

Twierdzącym, że może się chwiać, przydałaby się wiedza o stopniach swobody. Ale nawet bez nudnej teorii, polecam empiryczne skracanie jednej z nóg (lub jej przesuwanie) do absurdalnych wartości aż do znalezienia stanu, przy którym się chwieje.

Chociaż w praktyce, przy bardzo szerokich nogach lub jednej bardzo szerokiej nóżce, można osiągnąć stan, że stolik trójnożny będzie opierał się w czterech punktach i zacznie się chwiać pomiędzy tymi czterema punktami podparcia. Ale mimo 3 nóg, będzie to stolik czteropodporowy, więc jak zwykle, z teorią da się wygrać.

Czyli stolik na trzech nogach może się chwiać. Stolik na trzech nogach nie będzie się chwiał, jeśli każda noga będzie oznaczała 1 punkt podparcia.

__________*_________* <— nogi 1 i 2 normalne, jednopunktowe

_____________* * <— szeroka trzecia noga, opierająca się w dwóch punktach.

Wszystko zależy od pojęcia chwiania, stolik kwadratowy czy prostokątny na 4 nogach, wystarczy że jedna noga krótsza i stolik owszem stoi, ale jak się na nim oprzesz w miejscu krótszej nogi zaczyna się chwiać.

Stolik okrągły wszystkie nogi rozłożone na obwodzie koła, dwie punktowe nogi rozłożone po przeciwległych krańcach jego średnicy, trzecia również punktowa położona w środku pomiędzy nimi, opieramy się w punkcie przeciwległym do trzeciej nogi i stolik się zachwieje a nawet przewróci …

Nie wspomnę o przypadku gdy nogi będą rozłożone w linii prostej, przy odrobinie szczęścia uda nam się postawić ten stół i będzie stał, ale wystarczy go dotknąć w punkcie nie leżącym w linii nóg i wiadome co się stanie.

-jak żyję stolika z nogami ułożonymi w jednej linii nie widziałem, ale kto wie!. Młody jestem więc wszystko przede mną. Pytanie było proste jak konstrukcja cepa

-jeżeli więc mówimy o stoliku(a nie o jakichś wyimaginowanych konstrukcjach) to twierdzę jak kol. @Cedar że"urządzenie" chwiać się niema prawa!. My, Polacy, zawsze musimy teoretyzować. Nie darmo ktoś powiedział, że gdyby na nas czekano z wynalezieniem koła, to do dziś na kwadratowych “kołach” by jeżdżono #-o .

Tak, jak jest krzywa podłoga.

Czy pytanie brzmiało czy widziałeś stolik z nogami ułożonymi w jednej linii, czy ?

bez jakichkolwiek założeń ??

A i owszem.

Być może i tak, ale kompletnie nie sprecyzowane.

fiesta , Teoretyzujesz. Wymyślasz “problemy” tam gdzie ich nie ma. Stolik, to znaczy stolik, one mają zawsze nogi rozstawione nie w jednej linii. Twórca wątku gdyby miał na myśli takie dziwadło z nogami w jednej linii lub inny, podobnie wyglądający “twór”, na pewno by o tym napisał. Skoro nie napisał, to znaczy, że ma na myśli najzwyklejszy, normalny stolik. Zastanów się też, co znaczy "chwiać się "a co oznacza “przewrócić”. a właśnie wytwory, o których piszesz mogą się przewrócić. Chwiać się nie będą!

Z mojej strony EOT.

Nie, nie może się chwiać, może najwyżej się przewrócić.

Chwiać się może stolik, który ma 4 lub więcej nóg.

Noooo, choć w jednym punkcie się zgadzamy :stuck_out_tongue: (bez precyzowania). Cała reszta to teoretyzowanie i kombinowanie w rodzaju “czy pszczoła może fruwać” :expressionless: .A cóż mi zresztą szkodzi, też pokombinuję:

-zależy w którą stronę podłoga będzie krzywa :stuck_out_tongue: . Całe szczęście że na tą naszą “pisaninę” papieru nie tracimy, inaczej już dawno by nam drzewa do tyłków nakopały :expressionless: .