Czy strony widzą kursor myszy?

Ostatnio zauważyłem będąc na jakiejś stronie sklepu, że gdy chciałem ją opuścić i najechałem kursorem na X przeglądarki to wyskoczył komunikat typu “Zanim nas opuścisz, sprawdź jeszcze te przedmioty: …”

Widzą jak chcą. Wszelkie hojary do analizy co trzeba zmienić na stronie / co klikają użytkownicy a co nie.

A taką akcje z wyjechaniem poza obszar strony da się prostym JavaScriptem napisać.

To jest komunikat, który przypomina o czymś na przykład o zawartości koszyka, aby kupić.
Położenia kursora, strony nie widzą, także spokojnie bez obaw.

Oczywiście, że strony “widzą” położenie kursora. Mówiąc precyzyjnie mogą w dowolnej chwili odczytać jego pozycję - o ile kursor znajduje się nad stroną. Niestety nie wiem, czy można odczytać położenie kursora, który jest np na pasku przeglądarki (bo nigdy nie szukałem takiego rozwiązania). Strzelam, że wykrywają ruch myszki do góry. Poniżej przykład podający na bieżąco pozycję kursora wewnątrz określonego elementu (nic nie stoi na przeszkodzie, by odczytywać tą pozycję dla całej strony) :

https://www.w3schools.com/jsref/tryit.asp?filename=tryjsref_event_mouse_clientxy2

1 polubienie

Dzięki.
Trochę mnie to zaskoczyło.