Czy student może zdawać maturę z tego samego kierunku?

Czy student może pisać maturę z takiego przedmiotu na jakim jest kierunku?

Obiło mi się o uszy, że na przykład studenci informatyki, Ci z inżynierki nie mogą zdawać matury z informatyki, czy to prawda?

Mogą - czemu nie? Matura nie ma nic wspólnego ze studiami (pomijając rekrutację na nie).

Kurcze to może ktoś mnie chciał w konia zrobić. Dzięki za pomoc.

tylko po co ci ta matura, jak nie napiszesz rozszerzonej to nic z tego nie masz :stuck_out_tongue:

Student zdaje maturę ??

A jakim cudem znalazł się na studiach bez matury ?

chodzi o tzw. “poprawianie matury” - kolega zdał maturę np na 80 pkt, a jego wymarzony kierunek wymaga 100 pkt. Idzie więc na rok nac coś innego z założeniem, że po roku napisze to lepiej. Docelowy wynik to większa z wartości: egzamin pierwotny i poprawiany. To podobno dość popularne w przypadku ludzi aspirujących do akademii medycznych - osoby, który pierwsze podejście nie poszło wystarczająco wysoko idą na rok na biologię, chemię itp z zamiarem pisania jeszcze raz

Teraz to się skomplikowało, bo ‘zastępczy’ kierunek zużywa ectsy, które na medycznych studiach są drogie. Jeszcze nie do końca wiadomo jak to będzie działać, ale można się wkopać w opłaty po kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt tys zł za brakujące punkty. Ale inni też poprawiają matury (czy piszą przedmioty, których wcześniej nie pisali), bo np. chcą zmienić kierunek, albo zacząć drugi, który wymaga innych przedmiotów w rekrutacji niż zdawali. Niektórzy też poprawiają matury ‘bo można’, chociaż akurat tego nie jestem w stanie pojąć :slight_smile: