Czy subwoofer szkodzi komputerowi?

Witam . mam głośniki takie jak w podpisie . słucham sobie właśnie muzyki i przy czyszczeniu obudowy a zarazem dotykania jej poczułem jak obudowa “drga” a razem z nią cały komputer . i teraz moje pytanie. czy to nie jest szkodliwe dla kompa?

Zaszkodzić może monitorowi CRT jeśli głośnik znajduje się zbyt blisko. Jeśli chodzi o wstrząsy to sam mam subwoofer obok komputera i nie ma żadnych problemów. Oczywiście mozna się doszukać potencjalnych problemów jak obruszanie jakiegoś elementu czy zakłócenie pracy dysku ale musiałyby to być dość silne wstrząsy i szczerze wątpię czy nawet porządny subwoofer mógłby ci zaszkodzić. :stuck_out_tongue:

mam LCD więc spoko .

to dobrze. bo się zaniepokoiłem

Subwoofer nie powinien stać bezpośrednio przy obudowie komputera, ponieważ wytwarza pole magnetyczne (magnes w głośniku).

Napewno nie zaszkodzi bo moje pudło leży na suboferze :smiley:

Nie powinno być kłopotów. Takie lekkie drgania w niczym mu nie zaszkodzą.

mój stoi 10 cm od kompa. i wali nieźle :mrgreen:

To połóż magnes na kasecie magnetofonowej.

Nie jest to może bardzo szkodliwe ale napewno wpływa na prace dysku. Dysk jest nośnikiem magnetycznym…

Kiedyś szukałem o bad sektorach na dysku i zgadnijcie co jest najczęstszą przyczyną ich powstawania :frowning: Pole magnetyczne.

No chyba że macie komputery takie jak James Bond :hahaha:

Sabwoofer wytwarza także drgania. Jeśli ktoś słyszał kiedyś o projekcie NOSS o wie co było główną bolączką konstruktorów podczas integrowania ‘muzyki’.

Magnesy montowane w głośnikach są za słabe aby wpłynąć na strukturę danych dysku twardego.

Nie wierzcie w bajki.

Sam kiedyś w nie chciałem uwierzyć i położyłem z ciekawości mój stary dysk na magnesie o średnicy 10cm od głośnika i pracował na nim jak złoto.

Zależy jaki masz Subwoofer. Pole magnetyczne zależy od mocy (cewki), im głośnik o większej mocy tym większe pole magnetyczne.

A było do niego podpięte napięcie (mówie o magnesie)?

PS Nie twierdze, że gdy postawisz głośnik przy dysku to znikną dane ale ciągłe oddziaływanie pola magnetycznego na pewno nie wpływa pozytywanie na dysk (podobnie jest z ludźmi…)

tuba nie powinna stać blisko kompa, tak jak powiedzieli wcześniej koledzy…

tak , mój kumpel ma monitor CRT tylko że on ma 2 glośniki i w karzdym z nich jest subwoofer , ale dziwne blo głośniki stoją na podłodze a monitor na 30 cm podstawce i i tak zakłóca , ekran skacze :PP

Każde drgania (a szczególnie te cykliczne) są szkodliwe dla komputera a szczególnie dla HDD co wynika z jego budowy. Może się to skończyć uszkodzeniem głowicy, badź porysowaniem talerzy :!:

18W w tubie.

stoi 20 cm od kompa .

Głośnik położony na biurku magnesem do góry, jego średnica to ok 30cm więc mały nie był moc 200W grał cały czas przez 2h dysk leżał na magnesie i kopiował dane z jednej partycji na drugą też przez 2h.

Po tej czynności przeskanowano dysk w poszukiwaniu błędnych sektorów lub nieprawidłowo skopiowan danych podczas pracy dysku na głośniku.

Żadnych anomalii nie zauważono, ale podkreślam mój eksperyment trwał tylko 2h pod maksymalnym polem magnetycznym czyli całkowicie dysk leżał na pracującym magnesie i cewce.

Heh a kto mi powie od czego są “ekrany magnetyczne” w głośnikach ??

No właśnie to ‘szkodliwe’ pole elektromagnetyczne jest w większości tłumione przez ekrany i nie wpływają na pracę ekranów CRT jak i dysków twardych etc …

Głośnik basowy wytwarza drgania, bardzo szkodlwe dla każdego dysku twardego.

McDracullo Zgodzę się że drgania wytwarza bo tak jest …

Poza tym moja obudowa stoi na swego rodzaju gąbkach - gumkach i nie odbiera tak bardzo tych drgań … Trzeba sę radzić … :lol: