Czy system MAC OS jest wspierany stale?


(H@wkeye) #1

Witam. Ja nie jestem użytkownikiem systemu MAC OS , ale być może przyszłym tak. Chcę zapytać czy systemy z tej rodziny są wspierane wieczyście, czy tylko tymczasowo ? Bo w Windows'ach chyba wyłącznie tymczasowo.

Problemu z tym żadnego nie mam, natomiast chcę usłyszeć wasze zdanie o tym.


(Fanboj O) #2

http://www.linkedin.com/answers/technol … 2-30677980


(Scorpions.B) #3

Czy ja wiem, czy Windows jest tymczasowo :smiley: Skoro XP jest wspierany 13 lat, to w świecie komputerów jest wieczność. :smiley: A OS X nie jest wiecznie wspierany, chyba jak żaden program. OS na świecie :wink:


(Veers) #4

Przeciętnie - jak każdy system - do wypuszczenie kolejnej wersji + jakiś czas (przeciętnie można założyć że jest to okres 3 lat - np. wydany w sierpniu 2009 roku 10.6 ma obecnie status “Tylko aktualizacje bezpieczeństwa” , podczas gdy jego poprzednik z 2007 roku nie jest już wspierany).


(Student Dk) #5

Zależy Leo oraz SL nie mają juz jako takiego wparacia Apple ale wciąż praktycznie wszystko na nich można odpalić + to że dla SL wydawane są poprawki krytyczne. Obecnie wpierany jest 10.7 oraz 10.8 :wink: Przy okazji na Leo/SL nie działa nowa chmura od apple.


(cinkibolek) #6

“Wieczyście” - co masz na myśli dokładnie? Raczej nie, podobnie jak każdy inny system i każdy jeden produkt, przykładowo Tiger już nie jest wspierany, tylko nie wiem czy on się kwalifikuje do “wieczyście” bo nie określiłeś dokładnie co to znaczy wg Ciebie.


(H@wkeye) #7

Tak, być może rzeczywiście użyłem tutaj niezbyt fortunnego i odpowiedniego słowa czyli ’ wieczyście '.

Pisząc ’ wieczyście ’ miałem na myśli stale, nieokresowo, bez żadnych ograniczeń - tych czasowych i technicznych, gdyż wiem, że na Windowsach takie wsparcie z reguły kończy się może nie punkt wraz z nowszą wersją systemu, ale wkrótce po jej pojawieniu się. :smiley:

I tutaj właśnie chodziło mi o to czy między systemami Mac OSX , a Windows jest jest jakakolwiek w tym sensie różnica ?

A jeżeli nie, to czy są w ogóle takie systemy komputerowe, które wspierane są stale, bez żadnych limitów czasowych ?? :lol:


(matiit) #8

Ale jak to sobie wyobrażasz? :slight_smile: bo trochę dziwne jest to Twoje pytanie szczerze mówiąc.

Np. Ubuntu ma specjalne wersje LTS (long time support) które są wspierane przez 5 lat.

Red Hat ma ciekawe podejście do tego:

:arrow: https://access.redhat.com/support/polic … es/errata/

A o ‘wieczystym’ wspieraniu nigdy nie słyszałem (jeśli chodzi o systemy operacyjne).


(cinkibolek) #9

Generalnie Mac OS X przestaje być wspierany po wyjściu jego nowszej wersji. To znaczy jest wspierany jeszcze przez jakiś czas ale nie w takim stopniu, tzn. jakieś security updates dostanie i inne ważne aktualizacje, ale nie więcej. Aktualnie mamy Mountain Liona, Linon dostaje jeszcze jakieś ważne aktualizacje, Snow Leopard już *chyba* nie jest wpierany w ogóle, a Leopard na pewno nie jest. Więc sobie policz kiedy który wyszedł i będziesz miał mniej więcej czas.

Oraz druga sprawa, w przypadku Mac OS X trudno wyczuć ile to trwa, nigdzie tego nie podają, więc tak naprawdę ciężko jest w większych firmach planować support, co innego w windows, tam jest jasno określone jak długo będzie wsparcie.


(Jurek Bochenek) #10

Szkoda ze nie dbają na bieżąco o aktualizacje po danym okresie, windows co chwile wypuszcza jakieś newsy, od jakiegoś czasu przymierzam się do zakupu Apple Mac book który jak wiadomo jest na MAC, tylko obawiam się o problemy z kompatybilne działanie wszystkich programów, które pięknie śmigają na Windows


(Xanthia) #11

@Anna65 i słusznie się obawiasz. Coraz to nowe wersje OS X (już bez Mac) słyną z niekompatybilności wstecznej nie tylko z trochę starszymi komputerami (złośliwa niekompatybilność bądź brak sterowników - po to aby kupować nowe maki) ale także z niekompatybilności programowej znanych i cenionych programów jak pakiet Adobe czy nawet flagowy program Apple - Logic Pro. Nie wspomnę o tysiącach urządzeń które przestają działać z powodu braku sterowników. A liczbę urządzeń (nie będących przelotkami) możliwych do podpięcia do Thunderbolta można policzyć na jednej ręce Mistrza Yody ;]

OS X zmienia się w iOS. Zarówno wyglądem jak i niestety podejściem do klienta. System staje się niewiele więcej niż mobilnym terminalem płatniczym a nie pełnowartościowym systemem z odpowiednią kompatybilnością wsteczną. Nazywanie OS X Najbardziej Zaawansowanym Komputerowym Systemem Operacyjnym Na Świecie - jak czyni to Apple jest po prostu kpiną. Poza tym OS X jest kiepski z innego powodu niż prawie zupełny brak bezpieczeństwa i odporności na różnego rodzaju wirusy czy trojany. OS X jest po prostu koszmarnie wolny w porównaniu nawet do prostego Ubuntu - http://www.phoronix.com/scan.php?page=a … untu&num=3 Przegrywa nawet ze starym Ubuntu 11.10… I to z kretesem. A Ubuntu jest dystrybucją prostą, to nie Sabayon, Arch czy Gentoo. Mało tego. Zarówno Ubuntu jak i Windows 7 wykorzystują w systemie natywną rozdzielczość Retiny (tak, tej z “duchami”). OS X od Apple tego nie potrafi bez płatnego patcha.

Zdecydowanie odradzam ten system jak i wszytko z logiem ogryzka. To nic wartościowego. Ot dla picu i dla szpanu. Nie do poważnych zastosowań. Wszyscy którzy twierdzą, że OS X jest stabilniejszy od Windowsa albo Linuksa żyją jeszcze w zeszłym stuleciu.


(Student Dk) #12

@Xanthia A mosz ty macka na biurku?? Ja tam mam, siedzę na tej platformie wcześniej na WinServer WS. Idąc twoim płytkim i bez postawnym myśleniem po co mi PC z Win8 jak to to samo co mom na Lumi 800 czy tom 920? Używam “Śnieżnego Kociaka” (OSX10.6 ale mam styczność z 10.7/8) i ten system jest banalny w obsłudze a rozwiązania z iOS są tylko przeniesione te które faktycznie zwiększają komfort jak launchpad czy centrum powiadomień. Win8 za to bezmyślnie udaje większa wersje WP7/8 przez co nie da się uznać za system typowy dla lapka/pc@mac. Aplikacje dla profesjonalistów są wyłącznie dla Maćka jeśli przynajmniej chodzi Audio/Wideo ;] A np. AutoCad 2013 bije na łeb wersje dla Win (wiem bo używam).


(Xanthia) #13

Miałam.


(mateo14) #14

Jakoś nie przypominam sobie, aby jakakolwiek inna firma była w stanie dostosować system Unix do potrzeb zwykłego użytkownika, a wszyscy producenci, którzy wcześniej probówali jakoś się podali lub przegrali. Unix zostałby całkowicie zmarginalizowany i umarł by pod gradem krytyki, ale Apple ma zdolnych programistów z Next oraz BSD, aby nieco unowocześnić ten paskudny system Unix, który był wielekrotnie krytykowany nawet przez własnych użytkowników.

“Over the years, Apple has been a great supporter of the UNIX standard, and today, Mac OS X is the most widely used UNIX desktop operating system. Apple’s installed base—over 50 million users— and commitment to the UNIX standard as a platform is significant to the UNIX certification program. We look forward to continuing to work with Apple and our other UNIX partners in promoting open and interoperable operating systems as the specification continues to evolve.”

http://blog.opengroup.org/2012/07/25/ap … -standard/

Dodane 20.12.2012 (Cz) 20:08

Była taka gruba książka, która szczegółowo wyjaśnia, jak to właściwie wygląda sytuacja z bezpieczeństwem OS X i wieloma innymi zagadnieniami:

http://www.amazon.com/Mac-OS-iOS-Intern … 1118057651

Jakoś nie przypominam sobie zalewu wirusów i trojanów w przypadku OS X, a sprawa bezpieczenśtwa wygląda podobnie, jak w przypadku dystrybucji Linuksa, ponieważ Apple udostępnia kod źródlowy kluczowych elementów OS X, Więc ludzie czytają kod źródłowy OS X i wygrywają jakieś załośne konkursy, gdy coś znajdą. Więc nie zalecaj korzystania z systemu Linux, BSD itd. ponieważ często mówimy o tych samych projektach open source, które są dostępne w każdym systemie open source.

Czyżby szykuję się nam kolejny autor książki Unix haters lub czegoś podobnego na temat systemu Unix?


(Xanthia) #15

Pierwsza z brzegu - Cannonical? :smiley:


(The Tick) #16

Niestety, Apple udziela wsparcia wyłącznie na najnowszy system, a reszta musi się z tym pogodzić lub kupić najnowszy system.

Prawda, że Apple nie bierze dużo za system, ale jednak wymusza kupowanie cały czas najnowszych swoich produktów.

Zasada Apple to konsumpcjonizm do potęgi n.

Dodane 10.02.2013 (N) 3:10


(Xanthia) #17

Prawda, to dlatego wydają “nowy system” co rok zżynając efekty z linuksowych KDE, Unity, GnomeShell i każdej nowości jaka się pojawi na linuksie, a potem dodają numerek i - tadam - nowy system z 250 nowymi funkcjami, którymi zwykle jest kilka bajerów jak fullscreen w Lionie znany od zeszłego stulecia choćby na AmigaOS, windziarzom i linuksowcom również od początków ery komputeryzacji a Apple odkryło go dopiero półtora roku temu i nazwało nowością :smiley: Do tego parę nowych ikonek, cień tu, parę pikseli w lewo, parę w prawo, nowe tapety. TAK! Nowe tapety to też “nowe funkcje” zaliczane do tych 250 nowości! Do tych nowości zaliczane są też sterowniki “przypadkiem niekompatybilne” ze starszym sprzętem.

Wiesz jaka jest podstawowa różnica między OSX a Windows i Linuksem? Na Windows i Linuksie odpalisz program z przed 10 a nawet 15 lat. Może czasem z problemami, ale jednak. Na OSX nie odpalisz programu z przed lat 3! A czasem nawet z przed roku.

Tu się zgodzę. Klient dla Apple to po prostu chodzący bankomat, ma kupować, kupować, kupować! I jeszcze raz kupować! Nie ważne jaki szajs, weźmy obłażące z farby ajfony :wink:

Yhm. Pozwól, że przeanalizuję to co napisałeś. A więc kupując laptopa np Samsunga z częściami wyprodukowanymi przez Samsunga i nVidię kupuję najtańszy syf od chińczyka. Natomiast kupując 3x droższego MacaPro(blems) z częściami wyprodukowanymi przez Samsunga i nVidię już nie? #-o :smiley: Wybacz, ale nie ma w tym logiki za grosz.

Wiesz co jest najbardziej denerwujące? Otóż kupując np laptopa od Samsunga z matrycą od Samsunga dostaję gwarancję na każdy subbadpixel! Kupując 3x droższego maka mogę matrycę reklamować jeśli ma 14(!) bad pixeli - pominę, że gwarancji Apple daje tylko rok. Standardem jest, że kupujący wymieniają nowy sprzęt po kilka razy zanim trafią na taki egzemplarz, który w miarę sprawnie działa. Wystarczy zajrzeć na jakieś forum tematyczne. Ale niestety takie rzeczy tylko po wykupieniu AppleCareProtectionPlan czyli dopłacie w wysokości mniej więcej 10% wartości zakupionego sprzętu, który w stosunku do możliwości jest przepłacony przynajmniej 3x.


(Tomasz Zielony254) #18

Nie zwracajcie uwagi na @Xanthia, bo to hejterka (co sama zresztą przyznała). Jest więc skrajnie nieobiektywna, ma o Apple zerową wiedzę co już jej udowodniłem. Nie ma sensu z nią dyskutować.

Odpowiadając na pytanie z tytułu- tak, OS X jest wspierany na stałę. Zarówno wersja najnowsza, jak i starsze. Wciąż wychodzą aktualizacje dla OS X Lion, a nawet Snow Leopard.

Nie należy się oczywiście spodziewać nieskończenie długo takiego stanu rzeczy. Nie ma systemu, który jest wspierany “forever”. Każdy w końcu zostaje porzucony na koszt nowszego.


(Xanthia) #19

Tak się przypadkiem składa, że moja wiedza o Apple jest dużo większa i obiektywniejsza (wbrew pozorom) od większości użytkowników Apple i niestety w paru przypadkach redaktorów piszących na portalach typu SpidersWeb czy MyApple, o czym już kiedyś pisałam :wink: Nie zwracanie na mnie uwagi przypomina próbę ignorowania powodzi. Woda się podnosi… A co tam, udam, że nie widzę :smiley:

Tutaj - macbook-air-macos-zamula-ostatniej-aktualizacji-t521435.html właśnie widać jak to wygląda na naszym małym własnym poletku.