Czy system NMT został do końca wyłączony?

Witam. Posiadam analogową Nokię 450 VIP (THF-9P) pracującą w systemie NMT450i dla sieci Centertel. Telefon sygnowany jest na 1997 rok. Ostatnio postanowiłem sprawdzić ile bateria jeszcze potrafi wyciągnąć i podłączyłem staruszkę do ładowarki. Po jakimś czasie telefon…zadzwonił :shock:  Wiem, że analogowa sieć została wyłączona calkowicie w 2012 roku jednak moja Nokia stale łapie 1-2 kreski zasięgu jednak nie loguje się do sieci, więc coś w moim pobliżu nadaje na 450MHz. Czytałem o tzw. “półaktywnych” telefonach jednak było to przed 2012 rokiem. Może mi ktoś powiedzieć jakim cudem ten telefon zadzwonił? :shock:  Pytanie dziwne dość ale mam nadzieje na odpowiedź.

Nadajniki na częstotliwości 450 MHz są wykorzystywane (chyba nadal) do dostarczania Internetu w ramach Orange CDMA. Są to zupełnie inne anteny niż NMT450, a i sama technologia jest kompletnie inna. Jeszcze chyba dwa lata temu istniały telefony “stacjonarne”, które w rzeczywistości korzystały z NMT.

 

http://www.telepolis.pl/forum/printview.php?t=56771&start=45

 

Może terminale NMT są w stanie “wykryć” sygnał na 450 MHz i pokazują, że niby jest zasięg, ale oczywiście połączenie nie ma prawa być zrealizowane?

Wiem, że TP wykorzystywało NMT jako radiodostępy tam gdzie nie opłacało się ciągnąć kabla. Co ciekawe, moja rodzina posiada telefon stacjonarny który wydaje identyczne dźwięki przy wybieraniu numeru jak telefony Centertela. Wiadomo, to technologia analogowa, wychwyci wszystko co nadaje na 450MHz. Tylko dalej zastanawia mnie fakt dlaczego ten telefon zadzwonił skoro teoretycznie BTS-y NMT nie nadają i telefon nie wyświetla ikonki, że jest zalogowany do sieci?

Oto co moja Nokia dzisiaj pokazywała w Kępnie :-)  Przy próbie dodzwonienia się do biura obsługi klienta Centertela słychać w słuchawce jakieś trzaski i szumy, potem 3 piknięcia charakterystyczne dla “nieaktywnych” terminali