Czy system Windows w wersji BOX działa na wielu kopiach?

Witam.

Ja mam takie pytanie dotyczące ogólnie systemów Windows w wersjach BOX jak i OEM.

Czy zakupioną pudełkową wersję BOX np. Windows Seven jako jedną kopię można instalować również na drugim i większej liczbie komputerów jako kopie tej samej wersji i edycji systemu, a zwłaszcza czy komputery z taką kopią mogą być uruchomione jednocześnie i podłączone również do Internetu i z niego korzystać ?

Czy jeśli nie to czy są od tego jakieś wyjątki, np. słyszałem że pakiet MS Office jest z tego wyłączony ? Jakie inne jeszcze ?

Jak w praktyce to wygląda np. dla jednego komputera typu _ Desktop _ i drugiego Laptopa w warunkach domowych ?

Czy jeden egzemplarz systemu BOX jest przypisany do tylko jednego użytkownika - co to w istocie oznacza ?

A jak to samo przedstawia się w wersjach systemu OEM ? :wink:

Cześć

Sprawa jest prosta jedna licencja na jeden komputer. Wersja BOX daje tą przewagę nad OEM że system możesz legalnie zainstalować np. na starym komputerze a po wymianie go na nowy ten sam system możesz zainstalować rówież na tym nowym. Ale pod warunkiem że system na starym komputerze zostanie odinstalowany.

Podsumowując, zgodnie z licencją Windows 7 w wersji BOX może być zainstalowany jednocześnie tylko na jednym komputerze.

Natomiast wersja OEM jest przypisana w momencie instalacji do konkretnego komputera i nie można jej przenieść na inny.

Właśnie. W tym cała zabawa. A jeśli przypuśćmy nie zostanie odinstalowany na starym to czym objawia się to na tym drugim (powiedzmy nowym) komputerze ? Jak to wygląda ?

I czy to ma jakiś związek z zainstalowanym oprogramowaniem lub np.połączeniem z Internetem , czy tylko chodzi tutaj o sam fakt instalacji systemu oryginalnego i przypisania go tylko do jednego użytkownika ?

Poza tym w BOX-ie może być tak samo wiele kont użytkowników, tak ?

Tak, to prawda. Z tego co wiem tego wręcz nie wolno robić tzn. przenosić systemu - tak słyszałem. Ale dlaczego nie wiem.

Wiem z kolei, że każda fizyczna wymiana elementów sprzętu komputera w wersji OEM oczywiście oznacza nieważność licencji przypisanej do tego systemu, ale czy kopiowanie systemu do innego komputera też to oznacza - nie wiem ?

Zresztą i tak nie zawsze jest to w ogóle możliwe (brak nośnika instalacyjnego).

Nie aktywujesz tego samego systemu (ten sam klucz) na drugim komputerze.

Rozmawiamy o legalnym wykorzystaniu licencji na dany system, a takie działanie nie jest zgodnie z licencją. Nie będę spekulował co by było gdyby.

Nie słyszałem aby liczba konta użytkowników w systemie była w jakimkolwiek stopniu zależna od wersji systemu (OEM bądź BOX)

Przeczytaj licencję systemu w wersji OEM a wszystko się wyjaśni.

Nie do końca masz rację. Kwestia modernizacji komputera z systemem w wersji OEM jest bardzo drażliwa. O ile wymiana pamięci, procesora czy dysku nie spowoduje problemów z aktywacją systemu tak niegwarancyjna wymiana płyty głównej najczęściej oznacza utratę licencji na posiadany, na danym komputerze, system.

Jedno jest natomiast pewne, systemu w wersji OEM raz przypisanego do komputera nie możesz przenieść na inny komputer.

Oczywiście, że mówimy o wykorzystaniu zgodnym z przeznaczeniem.

Chodziło mi tylko o to bo się z tym jeszcze nie spotkałem, a przyznam zaciekawiło mnie to, więcej - jest to niezwykle ważne, czyli co się stanie jeśli przypadkiem zupełnie włożę dysk z tym samym systemem do drugiego komputera ?

Czy system w ogóle odmówi wtedy instalacji i aktywacji ? I tylko o ten fakt mi chodziło, bo słyszałem na ten temat wiele, często odmiennych od siebie zdań.

A jeśli odinstaluję przypisany do jednego komputera i użytkownika, to wtedy automatycznie będę mógł go przeinstalować na drugi, tak ? W tym także dotyczy to przekazania systemu innemu właścicielowi ?

Tak, oczywiście sprawa jest dość złożona, mam tę świadomość. Ale generalnie rzeczywiście masz rację, a ja teraz zdałem sobie z tego sprawę, że chodzi głównie o potencjalną wymianę płyty głównej, która jest “duszą” komputera i zawiera procesor, który jest jego “sercem”. Wymiana tego oznacza w tym przypadku więc wymianę na nowy komputer.

A wiemy co to oznacza. Chociaż nie chcę nawet przypuszczać co to znaczy w przypadku systemu BOX.

Wcześniej należałoby wtedy chyba odinstalować całkiem system.

I potwierdzam powód wymiany płyty głównej inny niż jakaś wada płyty, delikt nie może być i nie jest podstawą do dalszej ważności licencji.

Co do wersji OEM - pełna zgoda.

Nic się nie stanie. System na obu komputerach się uruchomi i będzie działał normalnie. Jednak ty instalując ten sam system na dwóch różnych komputerach złamiesz warunki licencyjne Microsoftu. Innymi słowy jednej zainstalowanej kopii systemu będziesz używał nielegalnie, gdyż licencja BOX co prawda pozwala na reinstalowanie systemu na różnych komputerach, ale w jednym momencie może być zainstalowany tylko na jednym komputerze.

Nie tak do końca, wcześniej czy później takowy klucz zostanie zablokowany.

Cześć

W przypadku systemu w wersji BOX wymiana płyty głównej jak i całego komputera jest dozwolona jednakże zbyt częste zmiany komputera mogą doprowadzić do tego że:

A wtedy pozostanie kontakt z MS.

Reszta myślę że została już wyjaśniona wyżej.

Dobrze, a wyjaśnijcie mi jeszcze taką rzecz: czy jeśli chcę zainstalować nowy system Windows Seven w wersji BOX na nowym sprzęcie, to powinienem sam to zrobić, czy też mogę poprosić kogoś kto jednak nie jest i nie będzie właścicielem komputera i systemu czyli np. pracownika serwisu komputerowego ?

Chodzi o to czy takie zabezpieczenia i dane identyfikacyjne systemu jak jedyny i niepowtarzalny klucz licencyjny, licencja itd. są i powinny być do wyłącznej wiadomości mnie jako właściciela, czy też nie ma takiego wymogu ?

Poza tym systemowi trzeba przypisać właściciela i chyba hasło, które muszę znać tylko ja sam, tak ?

Ja słyszałem, że takie rzeczy są możliwe do wykonania.

Nowy komputer, w sensie nowej jednostki centralnej (bo pozostałe urządzenia peryferyjne u mnie mogą pozostać), trzeba przecież wcześniej jeszcze na nowo spartycjonować i sformatować bo dysk twardy też będzie nowy, raczej na pewno nową płytę główną z procesorem wymaganym przez system 7, kartę graf., nowy SP dla systemu 7, doinstalować najnowsze sterowniki urządzeń i pewnie jeszcze inne rzeczy.

Czy te czynności mogę powierzyć do wykonania komuś innemu np. serwisantowi ?

Cześć

System możesz zainstalować sam a jeśli nie potrafisz możesz poprosić kogoś o pomoc. Zawsze możesz powiedzieć aby utworzył konto bez hasła, które założysz sobie później i z taką nazwą użytkownika jaką chcesz.

A jak nie to zawsze istnieje możliwość utworzenia innego konta używtkownika z uprawnieniami administratora i skasowanie konta które jest ci nie potrzebne.

Pozostałe rzeczy tj. instalacja sterowników, programów itp. też możesz zrobić sam albo poprosić kogoś o pomoc.

Rozumiem. Ale ponieważ mój sprzęt nie spełnia wymagań systemu Seven, należałoby od tego zacząć.

Ponieważ Ja nie jestem “sprzętowcem”, a będzie on musiał być nowy będę musiał prawdopodobnie komuś to zlecić. Chodzi o montaż i dostosowanie wszystkich podzespołów komputera.

Potem dopiero instalacja systemu BOX. Sama instalacja systemu to zadanie nietrudne, z tego co wiem trwa ok. godziny. Ważne jest przygotowanie wszystkiego pod tę instalację.

Czyli kwestia klucza, aktywacji, licencji - obojętna, tak. Nieistotne kto instaluje ?

Dobrze, a jeszcze w kwestii tego konta: czy jeśli powiedzmy nie chcę tworzyć na razie swojego nowego konta Admina, to czy ktoś inny może mi wtedy zainstalować system z kontem domyślnie Wbudowanego Administratora bez hasła ?

No i na samym końcu dopiero sterowniki (nie wiem jak z BIOS-em), wszystkie potrzebne programy, podłączanie urządzeń peryferyjnych itd.

Cześć

Mam nadzieję że żartujesz? Nie ma żadnego znaczenia czy system instalujesz sam czy ktoś za ciebie. Ważne abyś miał na ten system licencję.

Przy instalacji systemu musisz utworzyć choć jedno konto z uprawnieniami administratora, nie ma znaczenia czy zrobisz to sam czy ktoś za ciebie.

Tak po zainstalowaniu systemu instalujesz niezbędne sterowniki, programy, instalujesz aktualizacje do systemu z Windows Update etc.

Jeśli masz obawę o to, że ktoś obcy może podczas instalacji wykorzystać Twój oryginalny klucz Windows 7 w wersji BOX to nie musisz udostępniać klucza do instalacji a jedynie sam nośnik. System można zainstalować bez podawania klucza wybierając tylko jego wersję. Od instalacji będziesz miał miesiąc czasu na jego aktywację podczas której będzie konieczne wprowadzenie klucza licencji i wtedy wprowadzisz go sam.

:roll:

Dodane 22.01.2013 (Wt) 9:01

Zanim to jednak nastąpi na wszystkich kompach z tym kluczem pojawi się czarny pulpit oraz napis, że używasz nielegalnej kopii Windows.

:roll: