Czy ta wieża uciągnie te głośniki?

Witam,

wiem, że podobnych tematów jest miliony itp, lecz jak wiadomo - każdy przypadek jest inny (inna wieża, głośniki itp.). Jak zapewne wiadomo z poprzednich tematów - od ponad roku jestem w 3/4tych szczęśliwym posiadaczem wieży Sony MHC-EX600 - 1/4tą zabierają lekko mówiąc marnej jakości dołączone kolumny (rozpoczynając od dudniącego “basu”, na marnej jakości sklejce kończąc). Dostałem ostatnio od wuja monitory Technics SB-EX2.

Czy nie spalę wieży podłączając je do niej na dłuższy czas? Impedancja się zgadza (4 ohm tu i tam), jedynie moc nie (wg. nalepki kolumienki mają moc wejściową 200W, muzyczną 100W - wieża ma zapewne jakieś 15, jak nie mniej). Na razie podpięte są od tygodnia i nie zauważyłem żadnych niepokojących objawów typu ciepłe powietrze z wentylatora itp…

Z góry dziękuję za pomoc :).

Sprawdz czy Ohmy sie zgadzają, ja też tak kiedys podpiołem głosniki i przez 2 tyg było ok a potem umilkły na wieki kończąc na smietniku pamiętam że różnica w Ohm wynosiła +6 :wink:

Ohmy na pewno się zgadzają ;). Oryginalne Sony oraz wieża też mają 4 i gdyby nie ich “jakość”, miałbym je do tej pory.

Jeżeli impedancja się zgadza - a u Ciebie tak jest - nie będzie żadnego problemu. Monitory z takiego pułapu cenowego z reguły nie stwarzają problemów z wysterowaniem, nie są “kapryśne” i nie schodzą groźnie z impedancją poniżej 4 Ohm - co w przypadku głośnika niskotonowego oznaczało by problem dla tej wieży.

Jeśli impedancja głośników byłaby za niska nie znałbyś dnia ani godziny kiedy spaliłbyś wzmacniacz i to bez względu na stopień pogłośnienia. Wzmacniacz w takiej wieżyczce zawsze pracuje na maksa, a dopiero potem w torze znajduje się “drabinka rezystorowa” dzięki której uzyskujemy pożądany poziom dźwięku. Nie da się zmieniać mocy modułów tranzystorowych stosowanych w tanich konstrukcjach.

Także takie próbowanie “na wyczucie” mija się z celem. Impedancja głośnika nie jest stała i zmienia się wraz z doprowadzonym sygnałem do głośnika w danej jednostce czasu. Na etykiecie znajdziemy zatem nominalną wartość impedancji. Z reguły mając 4 Ohmy jedne głośniki schodzą nawet poniżej 3 Ohmów, a inne nawet się do tej wartości nie zbliżają.

Mija piąta godzina “wygrzewania” wieży na jakichś 3/4 skali (dalej nie mogę - sąsiedzi). Większy skok głośników zauważam tylko przy hardstyle, więc chyba za dużych problemów z wysterowaniem nie ma. Wieża jest ledwo ciepła od spodu, wentylator z tyłu dmucha chłodnym powietrzem :slight_smile: .

Dodane 04.01.2013 (Pt) 23:40

Jest OK. Sprzęt jest chłodny, z głośników nie zalatuje paloną cewką - wreszcie mam w miarę normalny bas zamiast podłego dudnienia :D. Dziękuję bardzo za odpowiedzi :D.