Czy taka temperatura na o/c karcie graficznej jest normalna?

Witam. Mam taki problem. Otóż ostatnio grając w Call of Duty 4 na maksymalnych detalach po kilku godzinach gry rozgrywka się zawiesiła, a wiatraki w komputerze szalały jak cholera. Zaniepokoiła mnie ta sytuacja, szczególnie, że w innych grach nie ma problemów i zainstalowałem program Speed Fan. Następnie uruchomiłem testy wykorzystujące procesor w 100% Po około godzinie wskaźnik temperatury pokazywał około 45 stopni, co jest raczej wartością normalną. Wziąłem następnie pod uwagę procesor graficzny (w stopce), który przy zakupie został przeze mnie podkręcony o około 15% (i w 3D Marku 06 zyskałem około 800 dodatkowych punktów). I tu pojawił się problem:

Otóż czujnik wskazywał w stanie spoczynku (tyle co po uruchomieniu kompa) 67 stopni (!) a po zaledwie kilku mintach działania 3D Marka 06 już 76 stopni ( !!

Teraz już jestem pewny, że to przez to wywalało mi grę. I tu właśnie pytanie do Was, znawców:

Co mam z tym fantem zrobić? Bo wiem, że to nienormalne. Aż się boję pomyśleć, jakie wartości osiąga karta po kilkugodzinnym graniu…

Ech, mam zerowe doświadczenie w o/c, ale z drugiej strony nie chcę wracać do domyślnych ustawień, bowiem nie będę mógł sobie pograć w najnowsze gry na wysokich detalach…

Help…

Musisz kupić lepszy i przedewszystkim wydajniejsze chłodzenie na grafike.

Mój pasywny Gigabyte 7600GS po 20min grania CoD4 na minimalnych detalach osiąga 85-90C i gra się nie zawiesza… kłopoty z przegrzaniem rdzenia mogą być gdzieś ok. 120C…może pamięci za mocno podkręciłeś albo za mocno podkręciłeś kartę i nie wyrabia ona…nie pokazuje ci może artefaktów? Najlepiej wróć do domyślnych ustawień i sprawdź, czy ci się nie wiesza…jak dalej się wiesza a temperatura jest wysoka, to sprawdź czy wiatrak się kręci na karcie, jak nie to wina wiatraka…

Ja mam 6800 XT 16/6 i mam 55c latem przy długim graniu :stuck_out_tongue:

  1. Chłodzenie na tej karcie jest bardzo dobre, co podkreślają testerzy na guru3d, nawet po mocnym podkręceniu.

  2. Mój GF można podkręcić bez problemu do wartości 600/1600, zaś ja poprzestałem na 570/1540.

  3. Żadnych artefaktów nie widać, do tej pory wszystkie gry (nawet Crysis na Medium) działają wspaniale i zazwyczaj płynnie (powyżej 30 FPS)

  4. @Klik9, mój wujek ma identyczny model i nawet do słabszych gier się nie nadawał, bowiem rozgrzewał się do 90 stopni i mu wieszało system. Musiał zainwestować w markowe chłodzenie i teraz jest wszystko OK. Ale oczywiście o sensownym graniu może sobie nadal pomarzyć :stuck_out_tongue:

Twój wujek miał GF 7600GS? Dziwne, mi tam nic nie wiesza, ba podkręciłem tą kartę z 400/400 MHz na 475/433 MHz i temperatura skakała nawet do 95C i nic się nie wieszało, a działało szybciej…