Czy taki budżetowy zestaw do grania ma sens?

Witam! Planuje zakup komputera do gier. Mój budżet to 2400 zł. Jak narazie przygotowałem sobie taki zestaw:
-Procesor: intel core i3-8100
-Płyta główna: Asrock z370 pro4
-Ram: GoodRam IRDM 8gb ddr4 2400 mhz Cl15
-Karta graficzna: Zotac geforce gtx 1050 ti oc
-Obudowa: Zalman z3 plus
-Zasilacz: Silentiumpc vero l2 500w
Co sądzicie o takiej konfiguracji? Zdaje sobie sprawę że za tą ceną nie pogram w najnowsze tytuły na ultra w 60 fps, natomiast jestem mało wymagający. Najważniejsze żeby działało. Z tego właśnie powodu wybrałem jednostkę intela a nie ryzena ponieważ słyszałem że są jakieś problemy z kompatybilnością pamięci ram, a po za tym ryzeny wypada podkręcać a słyszałem że to też nie jest takie proste i nie wiem czy byłbym wstanie sobie z tym poradzić, ponieważ tematyką składania komputerów interesuje się od niedawna. W powyższym zestawie nie uwzględniłem dysku twardego ponieważ takowy posiadam.

Do 2400 złotych stworzyłem troszkę lepszy zestaw.
https://www.morele.net/inventory/info/69ef4ae3/
Pozdrawiam.

Starsza podstawka z wolniejszym CPU, gorsza karta graficzna, przesadzony zasilacz?
W budżecie autora trudno o większą rewolucję. Ceny pamięci RAM są zawyżone, nadal brak tanich płyt głównych pod Coffee Lake mimo zapowiedzi.

Rozumiem, że dysku żadnego nie potrzebujesz? :wink:

Kwestię Ryzen vs. Core warto przemyśleć. Strata w (nie wszystkich )grach Ryzena to najwyżej kilka klatek, i to mówimy o wynikach przy 40-50 fps. Procesory AMD to ciągle świeży temat, kompletnie nowa architektura i muszą się jeszcze “przegryźć”. A zaś zysk, który osiągasz na Ryzenach w innych kwestiach, i gwarancja od AMD, że podstawka AM4 będzie wspierana na pewno do 2020 roku…to bardzo duże plusy. :slight_smile:

@DrakePL
Jak możesz mówić, że Twój zestaw jest lepszy skoro dałeś gorszy CPU i GPU? :wink:

Moja opcja (bez HDD/SSD) -> https://www.morele.net/inventory/info/48e6f004/ . Jeżeli przekroczone 40 zł boli, to można ostatecznie zasilacz zmienić na Vero 500W. Równo 40 zł tańszy. :slight_smile:

1 polubienie

Myślę jednak że procesor intela i tak będzie dla mnie lepszą opcją. W tej cenie potencjał ryzena będzie mocno ograniczony przez płytę która uniemożliwia podkręcanie oraz pamięci ram o taktowaniu tylko 2133 Mhz. Czytając opinie w internecie na temat procesorów amd można wyróżnić dwa rodzaje ludzi: jedni mówią że wsadzanie do ryzena pamięci która ma mniej niż 3000 Mhz to najwiękasza zbrodnia, drudzy jednak sądzą że i tak różnicy pomiędzy 2133 a 3200 nie dostrzeże się gołym okiem w codziennym użytkowaniu , szczerze mówiąc to nwm komu wierzyć ale jeszcze poszukam jakiś testów w interneci a napewno coś znajdę. Jeśli chodzi o zastosowania inne niż gry komputerowe to w tej kwestii ryzen będzie się u mnie marnować. Największą zaletą wybrania jednostki amd dla mnie jest rozwój platformy. Fajne jest to że podstawka am4 będzie rozwijana do 2020 r. jednak w moim zestawie i tak już mam spore możliwości rozbudowy, w pierwszej kolejności wymieniłbym kartę graficzną na coś w stylu gtx 1060, a jeśli chodzi o procesory to za jakiś czas mogę kupić np. i5-8600K. Podsumowując moim zdaniem ryzeny to bardzo dobre procesory i cieszę się że wreszcie intel ma konkurencję której powinien się naprawdę obawiać, jednak biorąc pod uwagę to w jaki sposób procesor będzie wykorzystywany w moim komputerze chyba lepiej mimo wszystko sprawować się będzie procesor intela.

A ja po prostu zaufam sam sobie, gdzie składałem cholernie podobny zestaw jak ten co Ci dałem, tyle że z płytą MSI B350 PC MATE - Wiedźmin 3 hulał nie gorzej niż u mnie na i5-3470 i GTX 970. :wink:

Różnicę w taktowaniu pamięci widać, między 2133 MHz a 3000+ to jest nawet rzędu kilku ładnych fps. Jednak to nie dylemat na ten budżet. :wink:

Ryzen na pewno nie będzie Ci się marnować. Podczas instalacji tych gierek i w tle odpalenie 5 kart Chrome już doceni ilość wątków Ryzena. Poza tym - Ryzen 5 1600 jest po prostu lepszy od i3-8100 czy i5-7400. Także w grach.

Włączam wróżenie z fusów
Świat wyraźnie idzie w kierunku wielowątkowości. AMD zawsze to robił, ale teraz nawet Intel się przestraszył, i podwoił ilość rdzeni w swojej linii Core. Także wybierać 4 wątki (i3/i5 powyżej) zamiast 12?! Nie rozumić. :wink: No i przyszłościowość JEST ważna. Za 2-3 lata zachcesz wymienić CPU - z podstawką Intela złapiesz się za głowę, że poza CPU do wymiany płyta. W AM4? Po prostu zamienisz Ryzena, na Ryzena 2 - problem z głowy.

Dobra przekonałeś mnie do tego abym jeszcze raz przemyślał kwestię kupna zestawu z ryzenem. :wink: A co jeśli zamiast ryzena 5 1600 kupiłbym 5 1500x, a zyskane w ten sposób pieniądze zainwestowałbym w np. lepszą płytę główną (no chociażby w msi B350 PC Mate) Wiem że byłbym w posiadaniu gorszego procesora ale zyskałbym możliwość podkręcania, złącza m.2, 2 dodatkowe sloty na pamięć ram, więcej gniazd rozszerzeń i kilka jeszcze dodatkowych udogodnień. Co sądzicie o takiej opcji? A wy wybralibyście opcję z ryzenem 5 1600 czy 5 1500x, ale z lepszą płytą główną i co za tym idzie z większymi możliwościami rozbudowy?

To już lepiej trzymać się Coffee Lake. I3 8gen zapewnia porównywalne (lub lepsze osiągi - patrz gry) za sporo mniej. Sens ma dopiero wspomniany Ryzen 5 1600.

Niestety, 1500X ma 8 wątków, 1600 ma ich 12 - różnica jest zauważalna. I właśnie to od 1600 robi się wyraźna przewaga AMD nad Intelem. MSI B350M PRO-VDH też powinna pozwolić na to samo pod względem podkręcania i posiada port M.2, a kosztuje prawie 100 zł mniej. Główny powód - ponieważ to mATX, a nie pełna ATX. Mniej slotów rozszerzeń i jedno PCIe x16.

Jest i jeszcze ciut tańsza, bez literki “H”. :wink: Tyle, że ona już 2 zamiast 4 slotów na RAM, oraz brak portu M.2. A różnica w cenie - ledwie parędziesiąt złotych.

Ok coraz bardziej przekonuje się do konfiguracji z ryzenem. Ale pewnie zanim cokolwiek kupie to i tak 500 razy się zastanowię i zmienię zdania, taki już jestem i nic na to nie poradzę. :wink: Dzięki za pomoc i wszelkie sugestie. W sumie nawet nie wpadłem na to że w takim budżecie mogę kupić ryzena 5 1600, tak więc tym bardziej dziękuję.