Czy te temperatury są bezpieczne?

Witam

Mam pytanie o temperatury w moim laptopie, gdyż są chyba za wysokie.

Temperatury sprawdzałem głównie programem SpeedFan:

 

Laptop Samsung R540, win7, Intel Core i3 2,53GHz, 3GB Ram, Intel HD Grapghics

W stanie spoczynku:

Temp1: 45-50C

Temp2: 45-50C

Zauważyłem że te dwie powyższe temperatury są zawsze równe więc to chyba to samo.

Core0: 40-45C

Core1: 40-45C

Tutaj temperatury różne, procesor mam dwurdzeniowy.

 

Podczas grania w gry temperatury karty i procesora wachają się w granicach 70-80C. Najwyższa temperatura jaką zarejestrowałem to 83C dla procesora, z kartą podobnie.

Laptop rozkręcałem już na części pierwsze, wszystko wyczyszczone, pasta zmieniona (chociaż dałem jej za dużo co może wpływa na temperatury), od spodu laptopa zdjąłem plastik który przykrywał procesor, aby go troche odsłonić. Dokupiłem podkładkę chłodzącą, ale wiatrak tak słabo dmucha, że nic nie daje. Trzymam tylko laptop na tej podkładce z wyłączonym wiatrakiem, żeby pod spodem miał więcej przestrzeni.

Laptop mam już jakieś 3 lata, gram na nim w różne bardziej wymagające gry (Skyrim, Gothici, Mass Effect 1-3). Temperaturami zainteresowałem się dopiero teraz, bo jakiś tydzień temu podczas gry w Mass Effect 1 pojawiły się artefakty. Szybko wyłączyłem grę, rozkręciłem, poczyściłem laptop (chociaż i tak był czysty, bo nie dawno był czyszczony) i pierwszy raz zmieniłem pastę (której chyba dałem za dużo). Temperatury się nie zmieniły, są nawet o 1-2 stopnie wyższe, ale już od tygodnia artefaktów nie widziałem. Boję się że mogło to być dla mnie ostrzeżenie że laptop pada.

 

Czy takie temperatury są normalne? Czy są groźne dla laptopa? Pytam bo nie wiem czy mam się zajmować chłodzeniem czy mogę dalej grać bez problemów.

Pozdrawiam

Tak to normalne temperatury. To jest jednak laptop i tutaj zawsze cpu bedzie cieplejszy. Jak dałeś za dużo pasty to jak ona się “wypali” temperatura tobie spadnie. bo jak jest jej za grubo to ona nie dziala tak jak powinna

1.temp. to norma  dla lapka

  1. laptopy nie są  do grania !!

Dzięki, uspokoiliście mnie troche;p

@foni78 wiem że laptopy nie są do grania, ale innej opcji niestety nie mam z powodów finansowych.