Czy ten chipset obsłuży SATA 3?

Witam, posiadam chipset AMD A68M FCH czy obsłuży on sata 3 przy dysku SSD??

Tak powinnien obsłużyć.

Czyli wystarczy tylko podłączyć dysk SSD ,postawić system i już powinien pracować w SATA3 tak?

Tzn. Chipset może obsłużyć, ale zależy też od tego jaką wersję złącza sata posiada owy laptop. Jeśli obsługuje SATA 3 to bardzo dobrze, dysk będzie pracował z maksymalną dla niego prędkością, jeśli SATA 2, może być nieco wolniejszy, ale system będzie działał podobnie. Dyski SSD w porównaniu do tradycyjnych HDD mają bardzo niskie czasy dostępu do plików, przez co szybciej się wczytują.

A można w jakiś sposób sprawdzić tą wersje złącza ?

Ten chipset ma domyślnie tylko dwa wejścia SATA III.

Tzn? Mógłbyś rozwinąć? Bo jestem trochę zielony jeśli chodzi o tego typu sprawy

To znaczy, że na tym chipsecie jest tylko SATA III :wink:

Czyli podsumowując: Po podłączeniu dysku wszystko “powinno” hulać z najszybszą prędkością

Tak, powinno być z miejsca OK, sprawdź w BIOS czy działasz w trybie AHCI czy IDE, podejrzewam, że jest jak powinno AHCI, ale upewnij się. AHCI jest lepszym trybem dla SSD.

Mój Bios jest tak ubogi w ustawienia,że nawet nie ma takiej opcji do zmiany,ale też ostatnio tego szukałem by móc zainstalować Win XP ,bo komputer strasznie zamulał na Win7 i dopiero po integracji sterowników SATA z Windowsem udało mi się go zainstalować. Teraz wiem,że winą zacinającego systemu był dysk który padł… Gdy podłącze SSD to oczywiście wracam do Win 7