Czy ten internet jest szybki?

Witam, czy internet 30 megabajtów/s to szybki internet?

w playu powiedzieli mi ze predkosc pobierania bedzie 30 megabajty /s

Chyba 30 megabitów na sekundę (Mb/s)? Jeśli za taką przepustowość będziesz płacił (umowa!) to owszem, szybki. Prędkość pobierania plików z sieci będzie zaś sięgała 3,75 megabajtów na sekundę (3,75 MB/s).

To będzie maksymalna prędkość pobierania (z poprawką Poraj’a). Weź też poprawkę na ograniczenie przepustowości dla pojedynczego użytkownika serwera, oraz obciążenie / dostępność stacji bazowej, oraz przede wszystkim na dostępność usługi w miejscu zamieszkania.

To będzie raczej do 30Mb (3.75MB/s). Internet działa sprawnie już przy prędkości 10Mb czy nawet 5Mb o ile jest stabilny i nie pobierasz dużej ilości danych (czytaj piracisz,pobierasz gry na PS4 lub wysyłasz własne filmy do sieci).

pisze tak 70 Mbit/s

@Martin8731, do samego korzystania z neta spokojnie wystarczy 1Mb/s. Ja mam 10Mb/s i nie narzekam, tak więc 30Mb/s będzie szybki. W sumie to zależy do czego Ci potrzebny ten Internet, bo i 50Mb/s to dla niektorych wolno.

No nie przesadzaj. W 2015 roku taki internet nadaje się tylko do przeglądania stron i poczty. Nawet streamingu w normalnej jakości na tym nie obejrzysz. 

Bit to podstawowa i najmniesza jednostka pamieci oznaczna literka b.

Natomiast kolejną używaną jednostką jest Bajt oznaczay literką B.

1B=8b

Tak więc mamy dwie jednostki szybkości trasferu danych: Mbps i MBps.Przy wyborze ofrrty pamietajmy o zależnosci j/w.

Siema. :smiley:

No o tym właśnie piszę. Czytamy ze zrozumieniem.

No nie do końca, ponieważ same “korzystanie z neta” jest przy tej prędkości mocno ograniczone. Przy Twojej wypowiedzi powinna być gwiazdka i objaśnienie małym druczkiem na dole :wink:

Niech Ci będzie :wink:

Też mam 10Mb i rzadko się zbliża wykorzystanie łącza do 10Mb/s - najczęściej tylko przy pobieraniu aktualizacji lub pobieraniu plików. Nawet streaming ipla nie zajmuje 100% łącza.

Pamiętaj że internet mobilny (taki jak z Playa) może mieć problemy ze stabilnością (rozłączanie się, działanie raz szybciej, a raz wolniej) i prawdopodobnie ma limity transferu, nawet jeśli dana oferta reklamowana jest jako “bez limitów”.

 

Czynnikiem wpływającym na komfort korzystania z internetu są też opóźnienia (tzw. ping - od programu służącego do ich testowania), i te przy połączeniach mobilnych także są z reguły wyższe niż przy stacjonarnych.

 

Ja jestem cały czas zwolennikiem internetu stacjonarnego - po kablu.

 

30 megabajtów na sekundę to bardzo szybko, natomiast w Playu na pewno tyle nie masz. Szybkość połączenia internetowego zazwyczaj podaje się w megabitach na sekundę (jedynie przy pobieraniu plików szybkość pobierania danego pliku jest wyświetlana w megabajtach), a 30 megabajtów to 240 megabitów. Jeśli tak powiedzieli, to cię oszukali.

 

Według mnie, 30 Mb/s to może nie 30 MB/s (tak jak ci sugerowali), ale to i tak bardzo szybko. Ale przy połączeniu mobilnym taką przepustowość będziesz mieć tylko będąc w zasięgu LTE. A i tu nikt ci dokładnie takiej wartości nie gwarantuje. Zależnie od odległości do stacji bazowej i od jej obciążenia może to też być dużo mniej.

 

Przy łączach przewodowych (np. Neostrada TP) nawet jeśli twoje łącze nie osiąga przepustowości z umowy (np. przy łączu do 10 Mb/s masz 5 Mb/s), to jest to stabilna wartość i praktycznie nie zmienia się bez względu na obciążenie.

Jest to limit bodajże 100GB lub 200GB, prędkość jest obniżana raczej w przypadku przeciążania nadajnika czy czegoś tam. Play nie musi obniżać prędkości, ale może. Nie powinni tym samym reklamować tego jako “bez limitu” podobnie jak Orange nie powinno reklamować neostrady za “39zł” skoro kosztuje ona o 28zł więcej.

Na LTE jest podobno lepiej nawet z pingiem.

 

Raczej nie spada poniżej 9Mb, mam tę opcję.

 

Do autora, pod poniższym linkiem masz mapkę z nadajnikami sieci komórkowych w różnych technologiach. Możesz sprawdzić jak daleko jesteś od nadajnika Play. W Play jest chyba też coś takiego jak testowanie przez 7 dni. Jak Ci nie odpowiada to możesz zrezygnować bez kary. Pewnym sposobem do testów jest również opcja prepaid.

@Martin8731, nie wiem jak wyglądają opóźnienia w LTE, bo nie miałem okazji korzystać. Jednak LTE jest tworzone z myślą tylko o przesyłaniu danych, więc tu opóźnienia możliwe, że są niższe. Przynajmniej sama technologia może być pod tym kątem zoptymalizowana, jednak nie wiadomo jaki wplyw ma na to sam sprzęt operatora w sieci.

W postach “włos został już podzielony na czworo”…myślę, iż autora usatysfakcjonuje równie lakoniczna odpowiedź jak pytanie… tak, ten internet jest szybki

Do autora. Sprawdź czy twoja karta wifi w komputerze (jeśli planujesz jechać na wifi) obsługuje taką prędkość (podejrzewam, że tak… internet 30mb nie jest jakoś hiperszybki). Ja się wkopałem… mam internet chyba 50mb ale moja karta nie jest wstanie wykorzystać tej prędkości ze względy że standard ‘n’ jest okrojony bodajże do 30mb… 

Standard N150 przepycha realnie 70-80 Mb/s. Masz kiepską kartę sieciową, lub dużo sieci w okolicy. Możesz spróbować zmienić szerokość kanału w routerze na 40 MHz, oraz sprawdzić inne kanały WI-FI (1,6,11).

Zależy do czego potrzebujesz tego internetu?