Czy ten Internet jest szybki?

Mam Internet z Orange 10 mb/s, Livebox 1.1 

Czy ten Internet, który mam obecnie jest szybki? capture-20151012-183451.thumb.png.f9db62

Umowa kończy mi się w grudniu i zaproponowali mi 20 mb/s. I nie chcę tego ich Liveboxa, bo mam z nim problemy, np nie działa telefon stacjonarny - nie działa Internet (razem podłączone). Chcę kupić routera, czy dobrze na tym wyjdę? Czy brać tego Lb?

Livebox w pierwszej wersji był nieudany, od wersji 2 był wyraźnie lepszy. Internet 10Mb to dziś nie jest luksus, ale speed test który pokazałeś prezentuje internet 80Mb, a to już szybkie łącze jak na domowy użytek.

Przepraszam mój błąd. Mam 2.0 

Tu testy z innych stroncapture-20151012-194659.thumb.png.a1591ccapture-20151012-194750.thumb.png.1997ec

 

To, co mi radzisz brać 20 mb/s i kupić routera czy brać te 20 mb/s z Liveboxem? Cena 49,90

 

Dlaczego w tym pierwszym ping jest tak wysoki, a w drugim niższy?

Jeśli nie zadowala cie obecny livebox to możesz kupić router na własną rękę, np. z takich niedrogich Tp-Linka 8968. Obsługuje on ADSL2+, więc gdybyś chciał przejść na łącze VDSL czyli neo fiber to będziesz musiał skorzystać z innego sprzętu. Dlatego najwygodniej używać sprzętu od orange, który jest zawsze dopasowany do łącza. Tak też jest gdy masz TV od Orange, z routerem własnym może być problem, choć w sumie 8968 ma obsługę IPTV.

Najpewniej 10Mb i 20Mb będziesz miał w tej samej cenie, więc nawet bym się nie zastanawiał jeśli parametry linii pozwalają na 20Mbit. W praktyce musisz być poniżej kilometra od centralki abyś mógł przynajmniej zbliżyć się do 20Mbit.

Pingiem nie sugeruj się tak bardzo, bo zależy on w dużym stopniu od serwera. Jeśli pomiar będzie na innym serwie to wyniki będą różne. Zwróć uwagę na szybkość łącza. Ten pierwszy screen jest jakiś z kosmosu, te dwa które przesłałeś pokazują zaniżoną prędkość łącza. Pełnych 10Mbit nie masz.

Dziękuję za odpowiedź. 

Kupując obojętnie jaki router, gdzie dokładnie muszę go podłączyć (oprócz zasilania). Ogólnie chcę się tego pozbyć, że Liveboxa mam podłączonego do podobnego do tego gniazda

Czy są jakieś routery, które podpinam do zwykłego gniazdka i żadnych kabli nie trzeba i po prostu w laptopie wyszukać wi-fi i jest Internet?

Jaki zasięg mają przeważnie routery? Bo np będę miał na pierwszym piętrze w domu, a zejdę na parter i chciałbym też korzystać z Internetu. Obecnie tak jest.

Mała poprawka. TP/Orange nie oferuje dostępu do Internetu w opcji “10 Mbit/s” tylko w opcji “do 10 Mbit/s”. Powyższe oznacza tyle, że oferta TP/Orange może działać u Ciebie z każdą prędkością mieszczącą się w przedziale od 1 do 10 Mbit/s i NIE podlega to reklamacji - nawet, jeśli przez jakiś czas usługa świadczona była szybciej a potem prędkość jej świadczenia spadła. Dużo lepszym wyborem już są lokalni operatorzy którzy świadczą usługi dostępu do Internetu na nieco innych technologiach, inne są też przekroje samych kabli… - kablówki nie mają więc takich ograniczeń technologicznych jak popularne telekomy… dlatego radziłbym ci uciekać od Orange 

 

 

Routery z reguły podłącza się przez spliter ADSL http://www.mln.com.au/img/files/3483/TD-S101A_0.jpg Do jednego wejścia podłączasz router, do drugiego telefon. Tak to wygląda schematycznie http://www.tp-link.com.pl/resources/images/faq/200832617171857.jpg Jeśli telefon nie działa dlatego że jest jakaś awaria ze strony operatora to z reguły internet też nie działa i na to nic nie poradzisz. Przy połączeniu przez rozdzielacz działanie samego telefonu nie wpływa na router, poza jak mówiłem sytuacją kiedy problem leży w samej linii.

Z zasięgiem routerów jest różnie, są montowane różne antenki. Najlepiej brać model który ma min. 2 po 5dBi lub więcej. W razie gdyby zasięgu brakło można stosować reapeater wifi czy access pointa gdy jest możliwość połączyć go przewodowo z głównym routerem. Podany TP-Link ma antenki 5dBI i z pokryciem typowego domu nie będzie mieć problemu. Oczywiście gdy będzie poprawnie ustawiony (w środku domu, na odpowiedniej wysokości, niezasłonięty meblami, z dala od mikrofal, akwarium etc).

Co polecasz w takim razie?

Czyli nie da się przeskoczyć tego połączenia przez gniazdo telefoniczne? :confused:

Przykładowo, jeśli nie miał bym tel. stacjonarnego to gdzie musiałbym podłączyć router? Czy musiałbym się w coś wyposażyć?

Tak samo też do takiego gniazda telefonicznego, bo dostarczanie sygnału internetowego byłoby na takiej samej zasadzie tylko bez usługi telefonu stacjonarnego.

Podłączyć “router” a nie “routera”

Co sądzicie o tym? http://www.x-kom.pl/p/202026-router-asus-rt-n18u-600mb-s-b-g-n-2xusb-3g-4g.html#

I jeszcze takie pytanie, czy to gniazdko telefoniczne mogę zamontować przy biurko (tzn. ktoś, kto na tym się zna to zrobi)? Mam jedno przy telefonie stacjonarnym, ale chcę, żeby router stał blisko laptopa. Jakbym miał ten router na biurku to czy w innych pokojach albo na innym piętrze będzie dobry zasięg? 

Jak będę miał Internet z Orange i kupię router to jakoś specjalnie będę musiał coś w nim robić? Mając sam  router nie miałbym Internetu? Czy przy tej prędkości 20 mb/s i tym routerze Internet będzie taki sam jak byłby sam Livebox? 

Czy ten router, a jakiś inny za 100 zł robiłby jakąkolwiek różnicę? 

Czy te antenki mają znaczenie, tzn ich ilość? Więcej znaczy większy zasięg?

Dałoby się domontować dodatkowe anteny przy tym routerze? Jeśli tak to, w którym miejscu?

Czy ten router jest bezprzewodowy? Bo teraz mam laptopa, niedługo będę miał PC i nie chcę kabli… 

Czy nie będzie działał wolniej jak będę korzystał z kilku urządzeń na raz?

Wybrałeś router bez modemu ADSL więc linii telefonicznej do niego nie podłączysz. Większa ilość antenek to z reguły bardziej kwestia szybkości niż większego zasięgu. Sytuacja zmienia się przy wifi w standardzie AC w połączeniu z nowoczesnymi technologiami, np. beamforming , ale podany asus choć drogi obsługuje tylko starszy standard N. Dodatkowych antenek nie można podłączyć, nie ma dla nich wejść. Przy korzystaniu z kilku urządzeń można odczuć spowolnienie internetu jeśli pozostałe sprzęty będą zużywać pasmo.

Z przeniesieniem gniazdka nie powinno być problemu.

Wifi na różnych piętrach na pewno będzie działać gorzej niż przy tym samym poziomie. Anteny nadają dookólnie, a wiązka góra dół jest już znacznie węższa. W razie czego można zastosować reapeater wifi. Łączenie dwóch routerów nie ma sensu w twoim przypadku. Jeśli chcesz nowym zastąpić liveboksa to oczywiście nowy sprzęt trzeba będzie skonfigurować, na pewno nie będzie działał internet out of box. Wszystko powinna wyjaśnić instrukcja obsługi. Prędkość nie powinna być gorsza niż obecnie, jeśli router będzie na nowoczesnym chipsecie.

Router za 100zł a droższy różni się głównie dodatkowymi funkcjami. Sieć wifi dla gości, wejścia USB, print serwer etc.

Bardzo dziękuję Ci za obszerną odpowiedź. Czy mógłbyś jeszcze raz napisać, co powinien posiadać ten router? To bym wiedział jakiego szukać…

Proponowałem wcześniej TP-Linka 8968. To niedrogi model na chipsecie Broadcoma (w wersji V3) z modemem ADSL2+, portem USB z możliwością udostępniania np. pendrive w sieci, Wifi guest, obsługą IPTV, QoS czy ipv6. Na pewno nie jest to wysoka półka routerów (64MB RAM), ale do typowo domowego użytku spokojnie wystarcza.

Jeśli chciałbyś coś innego to szukaj modeli z modemem ADSL2+ lub też jeszcze z VDSL. Pewno natkniesz się na TP-Linka 8970, ale to nie jest dobry model (szczególnie w pierwszej wersji). Powiedziałbym, że nawet gorszy od 8968.

Dobrze. Później będę miał więcej czasu, to zobaczę jakieś w Internecie.

Co znaczy, że posiada wbudowany modem?

Co to znaczy? Jak musiałbym podłączyć?

Podłączę po tamtego ASUS’a Orange?

Nie podłączysz bo nie ma wejścia na linie telefoniczną RJ-11. Są tylko zwykłe RJ-45 jak do podłączania np. kablówek. Aby podłączyć router pod Neo musisz mieć wbudowany modem ADSL2+/VDSL, bo łączenie dwóch routerów (z modemem i bez niego) nie ma większego sensu w tym przypadku.