Czy ten procesor pasuje?

procesor to
Intel® Core™2 Quad Q9650
płyta główna
Gigabyte Technology Co.Ltd.G31M-S2L
czy do tego procesora musi być do tego specjalna wersja biosu ?

Nie, normalna.
Sprawdź rewizję płyty, a potem na stronie gigabyte, od jakiej wersji biosu jest ten procesor obsługiwany.

Czy posiadasz już ten procesor? Jeśli nie to rozważ Xeon E5450 lub X5460. Wymagają specjalnego biosu, ale są tańsze.
Procesory X mocno się grzeją.

Zainstaluj to:
https://www.piriform.com/speccy

Daj zrzut z zakładki motherboard. Są dwie rewizje tej płyty i obie potrzebują co najmniej biosu w wersji F7 by quada odpalić. Nie polecam kombinowania z Xeonami by zaoszczędzić kilka groszy. Dla laika może skończyć się to uwaleniem procka jak i płyty.

.
.
.

I rewizja 1.1

Płyta 11 letnia. Zintegrowana grafika nie wymaga więcej, niż intel duo core. Wpychanie nowszych procesorów i grafik do starej płyty, która obsługuje góra windows 7 - to trochę przesada.
Mam tą płytę - działa 11 lat i na razie nie do zdarcia.

Nie weszła na rynek czasem w 2008 roku?

Nie chce zakładać nowego wątku a mam pytanie co do xeona.
Skąd mogę pobrać nową wersje biosu? I jak sprawdzić jaki mam socket, czy xeon będzie pasował? Widziałem też, że muszę mieć jakąś przejściówkę ale nie wiem jak jej szukać :confused: Gdzie mogę bardziej zgłębić temat?

Nie. Mam oryginalne sterowniki na płycie, niektóre z 2006. Nawet na podanych linkach do płyt - są jeszcze sterowniki stare. Wtedy był jeszcze XP i do dzisiaj producent daje choćby ten stary sterownik:

Microsoft UAA (Universal Audio Architecture) Bus driver (Full Multi-language version ) [5.10.0.5010] 29.9 Mb 03/10/2006

@hamiltonbra22 Aktualizacje Data Bios widzę wrzesień 2007 i taki jest do pobrania, a nawet aktualizacja najnowsza jest z 2008. Kupowałem w październiku. Nowszego nie pobierzesz.
Wychodzi jedenasty rok. Dodałem rok ze względu na stery. Grafikę mam od intela, kartę lan od producenta, tak samo kartę audio. Ze strony gigabyte mało jest już przydatnych sterowników, a pułap możliwości płyty, to window 7.

z 2009

Dlaczego nie?

Z 2009, to beta bios. Nikomu nie życzę problemów z wersjami testowymi biosu. Jeśli gigabyte daje stabilne wersje z 2007 i z 2008 - to tylko korzystać. Ale testowe - to zbyt duże ryzyko.

Działam już jakiś czas na tej wersji beta i wszystko jest dobrze.