Czy ten switch ma WiFi?

Witam!

Posiadam switcha TP-LINK TL-SF1008D Dokładnie taki jak na focie:

TL-SF1008D.jpg

I już sam nie wiem jak jest u niego z WiFi.

jak dotychczas mam normalnie rozdzielone łącze LAN na gniazdka LANowe.

Ale mam też PSP które odbiera sygnał WiFi, mam pytanie, czy ten switch ma opcję nadawania sygnału WiFI tak bym mógł korzystać z neta przez PSP a w przyszłości z innych urządzeń?

w instrukcji pisze: Zgodny ze standardem IEEE 108.2,3x czyli WiFi, ale nigdzie nie pisze że nadaje a także nie ma tej antenki.

Ma antenę lub gniazdo anteny?

http://www.google.pl/search?q=TP-LINK+T … d=0CAoQpwU

Nie znam takiego standardu, chyba chodziło ci o IEEE 802.3 (w instrukcji jaką znalazłem do niego jest tylko o tym standardzie wzmianka) który określa zestaw standardów Ethernet a nie WiFi (WiFi to IEEE 802.11).

Te switch nie ma wifi.

Poczytaj sobie to:

https://secure.wikimedia.org/wikipedia/ … ssociation

https://secure.wikimedia.org/wikipedia/ … IEEE_802.3

https://secure.wikimedia.org/wikipedia/ … EEE_802.11

Od kiedy to Switch ma wifi?. TP-LINK TL-SF1008D nie ma bo to switch

drake88 , teoretycznie można by zrobić switcha z wifi aczkolwiek nie słyszałem jeszcze o czymś takim.

no nie ma, więc WiFi też nie ma. Dzięki za odpowiedź :slight_smile:

a switch z WiFi dla mnie to coś takiego:

tlwr340g_02.jpg

jest to urządzenie takie same jak mój switch, tylko dodatkowo nadaje sygnał WiFi.

a switch z WiFi dla mnie to coś takiego:

To jest router wifi

No właśnie, to jest router a nie switch.

Ale faktem jest ze routery i switche jednej firmy często wyglądają identycznie lub prawie identycznie mimo że pełnia zupełnie inną rolę i zupełnie inaczej działają (mało tego często urządzenia o takim sam oznaczeniu modelu ale innym nr wersji sprzętowej to w środku zupełnie inne urządzenia).

no switch rozdziela łącze na kilka LAN a router to samo, z tym że jeszcze nadaje sygnał wifi do bezprzewodowych urządzeń :wink:

Oj kolego, brak wiedzy się kłania.

Zadałem sobie trochę trudu i poszukałem w necie artykułu dla ciebie:

http://pytamy.pl/question/czym-si-r-ni- … -routera/1

Switch to przełącznik który jedynie rozdziela sygnał na kilka urządzeń ale adresy IP otrzymują one od routera będącego przed nim (lub komputera pełniącego rolę routera) i w zasadzie jest to odrobinę rozbudowany hub natomiast router zajmuje się nie tylko rozdzielaniem sygnału (gdyż zawiera on w sobie switcha) ale także nadawaniem adresów IP i pełni jeszcze kilka dodatkowych funkcji (ogólnie nazywa się to routowaniem czyli trasowaniem).

Router może rozdzielać sygnał na wifi ale nie musi i jest sporo routerów bez wifi (równie dobrze można by wyprodukować switch z wifi ale nadawaniem ip itak będzie się musiał zajmować jakiś router).

Router może też mieć funkcję firewalla (i większość obecnie sprzedawanych ma) ale nie musi.

Router może mieć możliwość określania prędkości neta dla poszczególnych urządzeń do niego podłączonych (nie każdy router ma taką funkcję) ale w switchu już tego zrobić się nie da.

Najprościej ujmując sprawę to Switch jest urządzeniem pasywnym (podobnie jak Hub) a Router jest urządzeniem aktywnym.

dzięki za wytłumaczenie, owszem nie znam się zbytnio na sieciach :stuck_out_tongue:

Różnica jest zasadnicza - router łączy 2 sieci komputerowe, switch działa w obrębie jednej. Ponieważ żeby mieć jakikolwiek użytek z samego routera, który wygląda tak (jak widać ma po jednym porcie LAN i WAN):

1010600684.jpg

trzeba podłączyć i tak switch, w urządzeniach do użytku domowego switch połączony jest z routerem.

Natomiast aby “mieć” wifi, potrzebny jest jeszcze access point, który w rozwiązaniach “przemysłowych” podłącza się do switcha - podobnie jest w urządzeniach do użytku domowego zwanych “routerami wifi”.

Może to jest prosto ujęte, ale do końca prawda to nie jest. Hub może być urządzeniem pasywnym (wtedy nie wzmacnia sygnału a zarazem nie wymaga zasilania elektrycznego) lub aktywnym, natomiast switch czy router jest zawsze aktywny. Natomiast różnica jest taka, że hub wysyła dane które otrzyma do wszystkich komputerów (dane są potem filtrowane przez kartę sieciową), natomiast switch tylko do tego komputera, dla którego są przeznaczone - z tego też powodu hubów już praktycznie się nie używa.

O “nadawaniu sygnału wifi” mówić nie można, bo sieć komputerowa działa w obie strony - nie tak jak w TV czy radiu gdzie jest nadajnik i odbiornik, tam informacje idą ze stacji TV/radiowej do ciebie, ale już nie w drugą stronę. Tak więc każda antena w wifi (oraz np. w telefonii komórkowej - telefonu nigdy nie nazywa się odbiornikiem) jest anteną nadawczą a zarazem odbiorczą.

A autorowi tematu polecam zakup access pointa.

Kpc21 , Masz dużo racji, może za bardzo spłyciłem temat ale nie jest to forum dla samych fachowców z dziedziny sieci komputerowych i nie sądziłem że będzie to istotne.

Co do podziału urządzeń na aktywne są faktycznie dwie frazeologie (dwie szkoły; dwa tłumaczenia), jedna uczy że aktywne to takie które wymagają dodatkowego zasilania a pasywne nie wymagają go (najczęściej stosowana w odniesieniu do hubów usb) i według tego faktycznie Kpc21 ma rację, natomiast druga mówi że aktywne to takie które dokonuje jakichś zmian w przekazywanych ramkach danych a pasywne jedynie przekazuje je (zdaniem moich wykładowców w odniesieniu do urządzeń sieciowych raczej należy stosować taki podział) i według tego podane przeze mnie skrócone streszczenie jest poprawne.

Co do określenia “nadawanie sygnału wifi” to oczywiście Kpc21 ma całkowitą rację ale jest to określenie potoczne a wątek jest w dziale na luzie więc chyba można na to przymknąć oko :wink:

Dawidd , tak jak już napisał Kpc21 , jeśli chcesz mieć możliwość podłączania urządzeń po wifi to potrzebujesz samodzielnego access pointa (do użytku razem ze wspomnianym switchem) lub routera z wifi (zwanym tak potocznie) którym zastąpisz tego switcha.

Osobiście uważam że lepiej jest kupić router z wifi (byle nie TP-LINK) ze względu na jego większą uniwersalność.

A możesz wyjaśnić dlaczego nie TP-Link? Miałeś jakieś przygody z nim? Bo znajomy go używa i sprawuje się chyba lepiej od mojego Linksysa, któremu zdarza się zwiesić. Za to ten sam znajomy miał wcześniej Pentagrama (z 5 latami gwarancji). I to 5 lat gwarancji w praktyce okazało się gwarancją dożywotnią, bo w serwisie router spędzał większość czasu, a po naprawie lub wymianie okres gwarancji biegnie od nowa.

Kpc21 , tu mnie masz bo faktycznie osobiście nigdy nie miałem nic od TP-LINK ale widziałem bardzo dużo negatywnych opinii że są one zawodne oraz kilka takich opinii o Pentagram (co mnie zdziwiło trochę), osobiście używam od lat routerów Netgear i te mnie nigdy nie zawiodły.

Mam siwtcha TP LINK jak widzicie i mi śmiga bez problemu.

Dzięki za wymianę zdań, temat jest rozwiązany i uważam że dodatkowe posty sa już tutaj zbędne, wiem co trzeba kupić i jest git :stuck_out_tongue: Dzięki!