Czy ten zestaw sie opłaca?

Co o tym sądzicie :

Intel Core i7 920 2,66 GHz 8MB cache s. 1366 Box

Gigabyte GA-EX58-UD5

GAINWARD ATI Radeon HD4870X2 2048MB DDR5/512bit DVI/HDMI PCI-E (GLH - Goes Like Hell) (790/3800)

OCZ DDR3 4096MB 1600MHZ 2x2048MB CL7 PE

2 DYSKI:Samsung SpinPoint F1 HD642JJ (640GB, 7200RPM, 16MB, SATA/300, NCQ

buda: Zalman GS1000

SUPER FLOWER AMPTAC AMP-1000R14HE

Pytania:

  1. Czy ta karta graficzna sie opłaca?

2)Do czego ten zestaw sie nadaje ?

3)I wasze uwagi na temat tego sprzętu (tuning, chłodzenie itd.)

Ps: PROSZĘ O ODPOWIEDŹI !!

Ten zestaw się nie opłaca do grania w gry. Bo go nie wykorzystasz. Ta karta jest bdb, ale są problemy z nią.

Lepiej kupić coś tańszego, a równie dobrego, co w 100% wykorzystasz.

  1. Tak, ale pytanie gdzie ją wykorzystasz?

2.Do wszystkiego (gry/obróbka/etc.), ale znów jeżeli tylko gry/codzienny użytek to po co taki zestaw?

W sumie napisz do czego ci taki komputer potrzebny, to ci powiem czy wykorzystasz :slight_smile:

Ja bym nie kupował nic lepszego niż to: (w sumie kupił bym coś do 2500zł bo dalej już się przestaje opłacać)

Gigabyte MA790XT-UD4P - 735zł

AMD Phenom II X3 720 Black Edition - 690zł

Pentagram Karakorum - 79zł

OCZ 4GB (2x2GB) 1333MHz CL6 Reaper - 490zł

Samsung 640GB 7200rpm 16MB cache SATA-II F1 - 285zł

Pioneer DVR-216D SATA - 99zł

PowerColor Radeon HD4870 1024MB - 1069zł

BeQuiet DarkPowerPro 650W - 579zł

Antec Three Hundred - 265zł

Razem ok. 4300zł

viewtopic.php?f=19&t=267420

http://www.purepc.pl/inne/zestawy_kompu … arzec_2009

http://ocforum.pl/showthread.php?t=15913

Mergol jak się słabo znasz to nie doradzaj innym. Bardzo źle dobierasz części. Za te twoje ok. 4300 zł to można sporo lepszą maszynę można złożyć.

Procesor: Intel Core 2 Quad Q9550 /2.83GHz, 1333MHz, 12MB, BOX/1259 zł

Wentylator: Pentagram Freezone HP-120 ALCu Karakorum/79 zł

Płyta główna: Asus P5Q Pro /intel P45/579 zł

Pamięć RAM: A-Data 4GB (2x2GB) PC1066 CL5 Extreme Edition/269 zł

Dysk twardy: Western Digital 500GB 7200rpm 32MB cache SATAII [WD5001AALS]/320 zł

Karta graficzna: Sapphire Radeon HD4870 512MB DDR5 /256bit/ 2xDVI TV-out/899 zł

Karta dźwiekowa: Creative Labs X-Fi Xtreme Audio/175 zł

Nagrywarka DVD: LG GH22LS30 SATA SecurDisc LightScribe (black)/99 zł

Obudowa: Asus TA-851 (black/silver)/115 zł

Zasilacz: OCZ StealthXStream 600W/299 zł

Brutto: 4093 zł

http://www.esc.pl

Można mieć w tej cenie DFI DK P35-T2RS…

Słabe pamięci.

Wolałbym dołożyć do 260, w dodatku 4870 od Sapphire’a to ryzyko wadliwego biosu.

Słaba karta dźwiękowa, do prawdziwego X-Fi dużo brakuje ;).

Wolałbym jednak Pioneera.

Co ty za głupoty wygadujesz. Załamka. Nie znasz się to siedź cicho. Tak się wymądrzasz a chyba mobo podane przeze mnie jest jedno z lepszych w swojej cenie. Ty tu podajesz jakieś DFI jeszcze na dodatek IP35, a mój ASUS IP45. Słabę pamięci??? Weź mnie nie rozmieszaj. Jak będzie OC to moze zamiast tych moich wziąść ramy OCZ. Co do karty dzwiękowej to się zgodze żadna to rewelacja nie jest ale zawsze coś niż zintegrowana. Pioneer, LG lub Liteon tutaj ma wolność wyboru. Ja akurat podałem LG. Naczytałeś się jakiś głupot o Sapphire. Jak chcesz to może brać innych producentów nawet Powercolor lub Palit.

Nie znasz się - nie pisz. Chipsety tych płyt to P35, P45 a nie IP35, IP45. To po pierwsze. Druga sprawa to różnice pomiędzy nowszym chipsetem a

starszym, które zbyt duże nie są ;). W kwestii OC niewiele się zmieniło, co prawda rekordy FSB są właśnie na tym chipsecie, ale nie na jakimś Asusie, tylko właśnie na DFI i Biostarze.

Kolejna różnica to wersja PCI-E - 2.0 w P45 vs 1.1 w P35, ale to nie jest szczególnie istotne przy współczesnych grafikach, różnica transferu nieszczególnie się przydaje,

różnice w ilości dostarczanej energii również się raczej nie przydadzą, bo wykorzystanie tej możliwości byłoby równoznaczne z zerwaniem kompatybilności ze starymi płytami,

a na to raczej nikt się nie zdecyduje. Kolejna różnica to tryb PCI-E x16 w przypadku podłączenia dwóch kart graf. - x8+x8 w P45 i x16+x4 w P35.

Oczywiście, w wypadku CF nowszy chipset będzie wydajniejszy, ale kto robi CF na P45? W przypadku P35 można przynajmniej dodać sobie kartę do PhysX(choć to bezsens) bez zmiejszania

przepustowości ‘normalnej’ karty. No i mostek południowy jest inny, ale to nieważne.

Tak więc, różnice pomiędzy chipsetami nie są duże, natomiast DFI jest płytą o wyższych możliwościach OC, po prostu lepszą.

Ja wolę porządną płytę na trochę starszym chipsecie niż przeciętną na nowym. Tak przy okazji, to mam P5Q czyli płytę różniącą się od Pro tylko

chłodzeniem, umieszczeniem ATX24, slotami (PCI zamiast drugiego[i tak zbędnego] PCI-E x16). I zadowolony nie jestem, nawet pomijając to,

że moja pierwsza płyta zepsuła się po paru miesiącach i czekałem na gwarancję ok. 2 miesiące.

Tak, te pamięci bardzo mocno różnią się jakościowo w obrębie modelu, prawdopodobnie zmieniono producenta. Niektóre A-Daty 1066 nie robią SPD,

więc nie wiem co może być w nich dobrego. To że pamięci mają ładne radiatorki nie znaczy od razu, że są dobre ;).

I wg ciebie co z tego wynika? Że nie robią SPD bo producent tak chciał? To są poprostu wadliwe sztuki podlegające wymianie w ramach gwarancji, naprawde denerwujące jest takie trucie przesądami… Jakiekolwiek 1066MHz ddr’y 2 cl5 będą aż nadto wystarczające, największe znaczenie dla wydajności systemu ma ilość pamięci a nie jej taktowanie. Taktowanie może pomóc w wysokim oc procesora.

Co do płyty głównej to jeśli chcesz doradzać coś lepszego od jakże zacnych płyt głównych na p45, to powinieneś kierować ludzi w stronę dopracowanych płyt na x38 których niska dostęność i wysokie ceny i tak nie mają uzasadnienia w porównaniu do dobrych modeli na p45. Do doskonałego wykorzystania dwóch mocnych radków w cf w zupełności wystarcza 8x - 8x pcie 2.0 , nawet nikomu nie chce się robić już takich testów bo nieoptymalne było dopiero rozwiązanie właśnie z p35 gdzie faktycznie pcie 1.0 x4 miało za małą przepustowośc na jedną mocną kartę graficzną.

Jeśli dalej nie wiesz kto robi cf na p45 przy platformie intela to już odpowiadam - ludzie na tyle rozsądni że nie wyrzucają pieniędzy na x48/x38.

A 3rdzeniowy phenom II z odblokowanym możnikiem jest pod kątem oc i grania napewno duuuużo bardziej opłacalnym i sensownym rozwiązaniem od quada intela którego trzeba podkręcać przez fsb, a o ile z wysokimi fsb w przypadku 2rdzeniowców nie jest trudno to już podkręcanie quadów to inna liga.

Spoko, wadliwe sztuki mogą się zdarzyć, ale skala problemu z tymi A-Datami jest niestety ponadprzeciętna ;). Jestem posiadaczem takich pamięci tyle że 800 mhz “CL4”(rzekomo, w SPD jest 5).

Tak przy okazji, to moje A-Daty 800 uniemożliwiają jakiekolwiek sensowne OC procesora na P5Q, gdyż każdy dzielnik pamięci inny niż domyślny powoduje zwiechy.

Dlaczego miałbym kierować ludzi w stronę X38? Te płyty dla użytkownika nieposiadającego CF nie oferują nic ponadto co dobre płyty P35/P45. Jeżeli ktoś chce robić CF w

niedalekiej przyszłości - nie widzę problemu, ale ogólnie jestem przeciwnikiem takiego rozwiązania, zwykle lepiej sprzedać kartę i kupić szybszą. Niekoniecznie wydajniej, ale lepiej :].

Były testy CF na P45, nie wyglądało to ciekawie. Zresztą, co gdy skalowania nie ma i trzeba wyłączyć Catalyst A.I.? Slot nadal będzie pracował jako x8.

Po pierwsze, od kiedy w spd miałyby pojawić się najciaśniejsze timingi oferowane przez producenta? Każdy wie że informacje zapisane w spd mają być zgodne ze standardem jedec, czyli pamięci muszą pójść na ustawieniach z spd bez podnoszenia napięcia, reklamowane ustawienia zwykle wymagają napiecia typu 2.1V i w celu automatycznego zacieśniania timingów i podnoszenia napięcia zasilającego, w nieużywanej części spd zapisywane są informacje EPP obsługiwane przez niektóre chipsety.

Po drugie, przy tych samych timingach taktowanie pamięci zawsze można obniżać, jeśli masz problem ze stabilnością po zwiększeniu dzielnika to jest to wina płyty głównej a nie pamięci.

Mówiliśmy o płycie pod quada, te z x38 miały zwykle dużo mocniejsze sekcje zasilania i chłodzenia. A co do cf, to podobnie jak sli jest bardzo długo rozwijane, większość tytułów je wspiera i nie każdy może sobie pozwolić wydać 1000zł jednorazowo na mocną kartę graficzną, a tak może sobie rozłożyć taki zakup na dwie raty i w efekcie uzyskać zestaw dużo mocniejszy, bo tańsze modele łatwiej schłodzić i podkręcić (hd4830). No i na zachodzie “niedrogie” karty graficzne są naprawde tanie.

Puste słowa, pokaż te testy i najlepiej aby były w jakikolwiek sposób wiarygodne…

Przy 2,1V też ciężko o CL5 ;).

Z innymi pamięciami dzielniki działają. To może być kwestia kompatybilności płyta-pamięć.

Na P35/P45 można mieć płytę z równie dobrą - czy lepszą sekcją zasilania niż na X38.

Nie widzę sensu posiadania SLI/CF ze słabszych kart graficznych. Skalowanie nie zawsze jest dobre, minimalne fps’y również nie skalują się tak jak średnia,

większe użycie procesora, więcej hałasu, większe zużycie energii, większa zależność od sterowników.

Oki, np:

Ale takie modele Px5 są faktycznie drogie i kosztują podobnie do tych na xx8, a nie o to chodzi aby przepłacać gdy chcemy oszczędzać…

Tak można mówić całą wieczność, a mimo to 4870x2 okazał się całkiem dobrą kartą graficzną, duuużo lepszą od 3870x2.

Co do większego zużycia energii to przy standardowych taktowaniach 2x 4830 od msi zużywają najwyżej podobną ilość energii do 4870, a po podkręceniu wydajnościowo wchodzą w rejon gtx’a 280 więc zastanów się jeszcze raz co jest bardziej opłacalne… No i dodatkowo w uzasadnieniu napisano że płyta na x48 była tylko 10% droższa od tej na p45… u nas ta relacja to prędzej 50% a nawet gorzej…

Co do skalowania to sam podałeś test który neguje to co mówisz w grywalnych rozdzielczościach.

A co do hałasu to przykro mi ale bardzo nie trafiłeś… z tego co mówisz wynika że jeden 12cm wiatrak kręcący się 3tys. obrotów na minutę jest cichszy od dwóch kręcących się 1,5 tys. rpm, a tak oczywiście nie jest. Dużo łatwiej jest cicho i skutecznie schłodzić dwa mniej grzęjące się układy, od jednego mocniej się grzejącego.

No i pamiętaj że w takim zestawie pod cf druga karta to tylko opcja, hd4850/9800gtx w zupełności wystarczają dziś do komfortowego grania, nawet w dość wysokich rozdzielczościach.

Oki, ale najtańsze płyty X38 będą porównywalne do dosyć drogich P35/P45. Dopłacając troszkę można zyskać możliwość

zrobienia CF, kwestia tego czy komuś się to przyda, czy nie.

Odnośnie zużycia energii, to 4870 to nie jest szczególnie energooszczędna karta, nieciekawie wygląda tam tryb 2D ze względu

na DDR5.

Odnośnie hałasu, to to nie jest tak, że na droższych kartach obroty będą 2 razy większe, są porównywalne, główna różnica to większy radiator.

I co wynika z tego, że nie jest płynna? Wybrałem Crysisa dlatego, że to najbardziej wymagająca gra w tym teście. A w nim różnica nawet w 1280x1024 to przepaść.

Zobacz sobie dostępność nowych płyt na X38 o czym wcześniej wspomniałem i przemyśl swoją wypowiedź.

Akurat DDR5 bardzo się przyczyniają do ograniczania zużycia energii, powinieneś o tym doskonale wiedzieć.

To był skrót myślowy i twoja wątliwość źle o tobie świadczy. Zawsze łatwiej jest schłodzić dwa mniej grzejące się układy, od jednego grzejącego się mocniej.

Widze że musze to tobie przedstawić bardziej obrazowo… pod obciążeniem referencyjne 2x gtx260 będzie duuużo cichsze od referencyjnego gtx295…

O gtx295:

A już 2xgtx260 siłą rzeczy będzie najwyżej minimalnie głośniejszy od jednej sztuki, co głównie zależy od obudowy.

Jest to analogiczne zachowanie do 2x4870/4870x2 czy 2x4830/4870.

I najbardziej nieoptymalna i nieobiektywna gra. Jeśli chcesz obiektywności to idziesz w kierunku syntetyków, a nie nieoptymalnych gier optymalizowanych pod karty jednego z dwóch głównych producentów wydajnych układów graficznych…

To, że dostępność jest słaba nie znaczy, że nie da się kupić.

Och, czyżby? Praktycznie identyczny pobór energii w 3D 260 i 4870 i różnica 40-kilku W(z gniazdka) na korzyść GTX’a?

4870 nie obniża taktów pamięci w 2D…

Realnie jedyną korzyścią(lecz dużą) z zastosowania takich pamięci jest zmniejszenie kosztów produkcji.

No proszę, mając na myśli droższą kartę chodzi o droższe karty jednoukładowe, nie o sklejki. Poza tym oczywiście nie mam

wątpliwości, że 2 mniejsze układy łatwiej schłodzić niż jeden duży, ale w np takim 4850 chłodzenie zbyt dobre nie jest ;).

Wątpię, czy 2*4830 będą cichsze niż 4870:

http://i5.techpowerup.com/reviews/Power … e_idle.gif

Zanim zaczniesz rzucać oskarżenia o nieobiektywność zastanów się troszkę. Crysis jest drugą po Crysis Warhead najlepiej wyglądającą grą. Dlaczego?

Bo ma porządne i co za tym idzie ciężkie tekstury. A to nie jest zbyt korzystne dla kart ATI, TMU tam troszkę mało, czyż nie? Z tymi syntetykami to chyba żartujesz.

Znasz przykład jakiegoś obiektywnego? Bo ja nie. Zoptymalizowanie sterowników dla jakiegoś kilkuminutowego demka to całkiem co innego niż dawanie wsparcia dla setek gier.

Jeżeli uważasz, że Crysis bardzo źle wypada na Radeonach, to jest to zarzut głównie do ATI. Crysis nie jest pierwszą-lepszą, mało istotną grą kupioną przez producenta kart, tylko

jedną z najważniejszych - a przynajmniej graficznie gier ostatnich lat. Nawet jeśli sama gra jest średnio uczciwie zoptymalizowana(zresztą nie może być, HD2 się troszkę opóźniło :]),

to sterowniki powinny to zniwelować.

Ale znaczy że ceny nie są porównywalne tak jak mówisz i z resztą w teście który podałeś dla rozdzielczości do 1920x1200 włącznie różnice były niewarte zachodu.

Więc znowu wnosisz że mimo iż ddr’y 5 zużywają mniej energii od ddr’ów 3 i 4, co jest zgodne z dotychczasowym rozwojem tych pamięci (rośnie przepustowość, spada napięcie zasilania -> a więc i zużycie energii), to zużywają jednak więcej energii? Paradoks :]

W związku z tym wg ciebie ciśnienie akustyczne dwóch źródeł się dodaje czy co? (podpowiem - “nie”)

Przecież nawet w podanym przez ciebie teście bez obciążenia 4830 jest jedną z najciszych kart jakie testowali (zauważ że są 2 modele 4830 w teście, niereferencyjne msi wypada jeszcze lepiej), a pod obciążeniem ta różnica tylko rośnie bo 4830 zużywa dobre 50W mniej od 4850, o 4870 nie wspominając…

Tu nie ma wątpliwość, to jest pewnik.

Widze że nie stykałeś się nigdy z programowaniem czegokolwiek, o renderowaniu grafiki w directX/opengl nie wspominając. Sterowniki nie mogą zdziałać cudów, nvidia i ati mają bardzo różniące się architektury swoich gpu. Jedyne co da się niewątpliwie zauważyć to wyraźnie większa moc obliczeniowa radeonów przy dużo mniejszej liczbie użytych tranzystorów.

Nie da się też zaprzeczyć że nvidia zrobiła bardzo dobrze wspierając producentów gier powodując optymalizowanie bardzo wielu tytułów pod swoje karty. Mimo to radeony nadrabiają swoją mocą obliczeniową i walczą jak równy z równym, kwestia dobranego tytułu i dlatego właśnie sugerowanie się testami gier typu crysis jest bez sensu. Jeśli chcesz dobrze poznać możliwości karty do dopiero średnia z bardzo wielu tytułów jest obiektywna, tak jak robi to egiełda przy testach grafik. Syntetyki są o tyle dobre że sam test nie jest pisany pod żadnego z producentów, a co do sterowników to jak tylko jakaś gra jest zaniedbana w sieci roznosi się nagonka na danego producenta taj więc nie mogą nigdzie odpuszczać…

No i odchodzimy troche od tematu.

A co do niego to można wypisać jedną uniwersalną prawdę “Drogie zestawy są nieopłacalne”. Tak zawsze było, jest i będzie.