Czy to 2x 2.13GHz?

Czy procesor E6420 2.13GHz 4MB jest taki, że:

  • ma moc 2.13GHz i tyle?

czy

  • ma 2x 2.13GHz, czyli razem 4.26GHz?

Jednak ma dwa rdzenie

ma fizycznie 2 rdzenie taktowane 2.13ghz każdy i 4mb cache l2 każdy

NIE !!

Ale nie można tego traktować jako 4.26GHz? Jak nie, to jak?

Masz dwa rdzenie (jakby dwa “procesory” na jednej podstawce) i każdy z tych rdzeni(“procesorów”) taktowanie podaje się osobno, czyli masz dwa rdzenie każdy po 2.13GHz (tak jakbyś miał 2 procesory na płycie głównej), nie wolno tego sumować bo praca rozkładana jest na obydwa procesory i każdy z nich przetwarza osobno z częstotliwością 2.13GHz, wiem że logicznie wychodzi 4GHz ale tak nie jest gdyż jak wyżej napisałem są to dwie osobne jednostki które wykonują polecenia osobno.

Pozdrawiam

dzięki, za jasne wytłumaczenie, sam jakoś nie do końca wiedziałem jak to z tym jest, ale teraz już chyba wiem :slight_smile:

Jeszcze chciałbym się dowiedzieć, dlaczego lepiej jest, gdy ma się procesor dwurdzeniowy (np. każdy po 2GHz) niż jednordzeniowy (jeden o mocy 4GHz).

jak masz dwa rdzenie to możesz np. grać i mieć uruchomiony jeszcze jakiś progam w tle i nie będzie spatku wydajności w grze

4MB owszem, pamieci podrecznej, ale wspoldzielonej dla obydwu rdzeni

Ok, już wszystko rozumiem. Dziękuję za objaśnienie. :slight_smile:

Jeśli masz aplikację która może być uruchomina bezstratnie w postaci dwóch niezależnych wątków to wtedy, dla takiej aplikacji porcesor będzie miałtak jakby moc ponad 4ghz ponieważtaka aplikacja byłąby w stanie wykorzystać pełną moc obliczeniową obu rdzeni jednocześnie (np cinebench), ale większość aplikacji nie potrafi zrobić czegoś takiego, co nie zmienia faktu że jak tutaj powiedziano sumować taktowanie rdzeni mogą najwyżej duże sieci sklepów, jak np tamta reklama vobis że sprzedają 5,5ghz procesory :D:D:D

A w przypadku gdy mamy np. proca C2D E6750 2,66GHz i chcemy odpalić gre np. Driver: Parallel Lines, której wymagania to ok. 3.4 GHz mocy obliczeniowej proca to czy ten E6750 wyrobi? Bo nie jestem jeszcze dobrze poinformowany :stuck_out_tongue:

Bo jak na moj punkt widzenia to jeden rdzen zacznie prace na pelnych obrotach a drugiemu zostanie reszta?

nie… oba rdzenie beda chodzić z pełną mocą:)

pozatym, wymagania dla gier dalej są podawane dla proców jednordzeniowych i dlatego takie wysokie GHz podaja;p

Właśnie chyba nie będą !

Czyli jak to bedzie z tym E6750, wyrobi? Bo wymagania to te 3… GHz na jeden rdzen a tu mamy 2 ale po 2,66GHz…

Pewnie, że wyrobi. Ten C2D bije na łeb np: P4 3.4GHz…

A z jakimi aplikacjami(gry) miał by problem? Chodzi mi o wygania, na których by on nie wyrobił?

Cell Factor, w tej grze c2d na 3,5 ghz nie wyrabia

od roku c2d istnieje, a niektórzy dalej bez 3 ghz w górę nie widzą sensu kupowania proca

To jednak nie jest on taki dobry jak nie daje sobie rady z grami z maja 2007, a nie mówiąc już o Crysis lub Mafia 2 :?

Podawane wymagania gier do tej pory zwykle był dla pentium 4/d, ewentualnie dla athlonów x2 i w tym wypadku c2d jest takt w takt duużo wydajniejszy od p4/d i sporo wydajniejszy od athlona, tak wiec c2d taktowany na 2,6ghz jest wydajniejszy od p4/d taktowanego 3,8ghz , tak więc to po pierwsze. Po drugie jeśli gra wspiera wielowątkowość to wtedy zostanie rozbita na dwa wątki i oba rdzenie się nią zajmą w inym wypadku i tak procesor 2 rdzeniowy ma przewagę nad jednordzeniowym ponieważ wątek gry będzie obsługiwany przez jeden rdzeń, a wszystkie pozostałę wątki pracujące w tle będą obsługiwane przez drugi rdzeń, a więc tak czy siak 2rdzeniowy procesor jest lepszy, a co do tego o czym tobi mówi, to tak wielka wydajność jest potrzebna np do grania w rozdzielczościach poniżej 1600x1200, kiedy to liczba klatek na sekundę jest zależna i od karty graficznej i od ramu systemowego i przede wszyskim od procesora któremu zostaje przydzielone wiele obliczeń(powyżej liczy się praktycznie tylko karta graficzna z dużą ilością własnego ramu przynajmniej wg testów). Ewentualnie jeśli ktoś chce kompresować filmy w divx w czasie rzeczywistym bez żadnej szansy na ich skakanie też podkręci swoje c2d, no i oczywiście jeśli zajmuje się renderingiem, dla normalnego użytkownika, przy normalnej karcie graficznej (8600gt) tak wysokie taktowanie daje praktycznie niezauważalny efekt bo inne komponenty komputera nie mogą tego wykorzystać.