Czy to dobre temperatury + czy ten cooler wejdzie?

Witam, mam dwa pytania:

1. Zaniepokoiłem się trochę wysokimi temperaturami komputera:

  • normalne użytkowanie (słuchanie muzyki, internet, filmy na YT w full hd) - procesor 32-50, dysk 38, karta 47-65 (maksymalna podczas oglądania w full hd).

  • podczas grania (użyłem najnowszego stalkera aby obciążyć głównie kartę graf.) - procesor do 54, dysk 43, karta do 81.

  • prime95 na 20 minut - proc do 62, karta do 55.

Dlatego wczoraj odkurzyłem kompa (nie był czyszczony od ok. 6 miesięcy), jednak nie wiem czy wiele to pomogło:

  • w normalnym użytkowaniu - procesor do 44, dysk do 36, karta 44-63

  • stalker - wszystko tak samo

  • prime95 - proc do 60, karta do 48.

Moje pierwsze pytanie brzmi - czy to są znośne temperatury? Przyznam się szczerze, że martwi mnie najbardziej temp karty w stresie, choć może to normalne? (Sprzęt taki jak w podpisie; karta ma chłodzenie niereferencyjne, 1 wentylator).

Obecnie mam cooler SilentumPC Spartan (wiem, mało wydajny, dlatego kupuję nowy), pastę Zalman STG2, obudowę CM Centurion 534. Procesor nie podkręcany (jeszcze).

2. Czy ten cooler wejdzie do mojej obudowy?

Pozdrawiam :slight_smile:

Hmm, twój radek powinien mieć w stresie jakieś 70C

Zobacz na ile procent masz ustawiony cooler na karcie np. programem Everest, i jeżeli ma poniżej 100 to daj na 100 i sprawdź temperatury.

PS. Masz “grill” od karty z tyłu komputera?

Hmm Everest nie chce się odpalić (pobrałem kilka instalek i żadna nie działała), więc pobrałem AIDĘ64, pokazuje że prędkości wentylatora w idle są ok. 23-28% (950-1150 obrotów). Niestety nie wiem, jak zmienić w tym programie prędkość wentylatorów.

I co masz na myśli, pisząc grill od karty?

Pozdrawiam.

Czy z tyłu komputera masz takie jakby kratki co wyglądają jak grill.

Wiatrak podkręcasz programem RivaTuner.

Aaa, o to chodzi. Ja to nazywam śledzie, bo mam całe z metalu :slight_smile: Mam wszystkie możliwe wyciągnięte.

RivaTuner średnio działa na Win7 x64, nie wykrywa do końca mojej karty, więc zmieniłem wartości w MSI Afterburner. Maksymalna temperatura 76 stopni po ustawieniu cały czas na 100% (tak głośno działała, że aż w zamkniętych słuchawkach nie dało się grać).

I tak dużo, dobrze nałożyłeś pastę termoprzewodzącą i ile czasu temu ją nakładałeś? Wyjmij jedną ściankę obudowy i zobacz czy wszystkie coolery działają.

Jeśli chodzi o pastę na rdzeniu karty graf - nic w niej nie rozkręcałem, pasty też w niej nie zmieniałem. Komp ma ok. 9 miesięcy.

A jeśli chodzi o procka, to nakładał pastę znajomy informatyk, który składał tego kompa (wtedy jeszcze się za bardzo na tym nie znałem), więc chyba nałożył dobrą ilość.

Te coolery sprawdzę jutro, bo nie chcę rozkręcać pcta po nocy.

Pozdrawiam.

Ja bym brał SilentiumPC Fortis bo to ta sama półka wydajności a ma sporo cichszy ma wentylator :slight_smile:

Fortis na maksa ma 40,4, Spartan na maxa ma 42,3 (teraz mi tak chodzi), Contac ma 43,7.

Według testów na pclabie odpowiednio 40,4, 42, 42.

Do tego wszystkiego i tak najgłośniejsza jest u mnie karta, która z tego co widzę trochę się grzeje, a i tak chodzi na maksimum 30% w spoczynku.

Wracając do wentylatorów, Contac jest 5,1 stopnia chłodniejszy (podkręcony, a ja po to kupuję nowy cooler, aby podkręcić procka), co mnie mocniej przekonuje :wink:

Tak więc, czy Contac wejdzie? :slight_smile:

Wentylatory wszystkie działają.

Pozdrawiam.

Wybacz ale dopóki nie zadbasz o identyczne warunki testowe jak ma PCLab oraz nie będziesz mieć tej samej platformy testowej to tej różnicy nie uświadczysz. Poza tym to nie jeden test jest wyznacznikiem i wie to każdy bardziej zorientowany użytkownik :wink: Fortis jest lepszy bo ma znacznie cichszy wentylator (różnica 1dBA to już sporo a 2dBA to już masakryczna przepaść w poziomie głośności) i jest niższy i tyle w tym temacie :slight_smile: