Czy to goły rdzeń?

Witam juz zaczynałem nakładać pastę AS5 jak przypomniałem sobie ze jest ona na bazie srebra, a mi te rdzenie wyglądają na niezabudowane. Dołączylem zdjęcie procka i5 2430m i radek hd6850m. Nie bardzo mogę znalezc konkretnych informacji dot tej pasty i tych rdzeni w moim lapku, a nie chciałbym czegos zepsuć.

post-44765-0-18037300-1437576956_thumb.j

Tak to jest “goły” rdzeń, jednak pasta, która przewodzi prąd mu nie zaszkodzi - przecież radiator też jest metalowy i niczym od procesora nie izolowany elektrycznie. Ważne aby pasta nie dostała się na płytkę drukowaną i wyprowadzenia procesora.

Chyba, że oryginalnie nie było między radiatorem a procesorem pasty tylko przekładka termoprzewodząca (termopad) to musisz zastosować takie samo rozwiązanie jak było fabrycznie.

Rdzenia procesora czy gpu nie da się zobaczyć gołym okiem ponieważ jest on ukryty właśnie pod płytką ceramiczną którą widać. Owszem niektóre procesory (starsze) mają zamontowaną dodatkową obudowę która powiększa teoretyczną powierzchnię oddającą ciepło. Ale to nie o tym toczona jest ta dyskusja.

 

Podsumowując: Nie, nie jest to “goły” rdzeń i spokojnie możesz używać pasty na bazie srebra. Pamiętaj tylko żeby użyć jej jak najmniej. Zadaniem pasty jest tylko usunięcie nierówności pomiędzy powierzchnią oddającą ciepło a radiatorem. Jej nadmiar może drastycznie zwiększyć temperatury. Poza tym pamiętaj żeby nie ubrudzić pastą płytki drukowanej ponieważ może to skutkować zwarciem i uszkodzeniem procesora.

Normalnie nałóż pastę rozprowadź tylko nie pół tubki :slight_smile:

 

https://www.youtube.com/watch?v=p8-rfuEn4P4

 

Oczywiście tej pasty będzie dużo mniej potrzebne jak na filmie.

Na prawdę wierzysz w to co piszesz? Skąd zaczerpnąłeś te bzdury?

Da się zobaczyć bo o właśnie widać na powyższym zdjęciu.

To co widać na zdjęciu to jest " goły" rdzeń tylko od strony, z której nie ma całej struktury układu.

Polecam zapoznać się z konstrukcją krzemowych układów scalonych, zapewniam Cię że żadnej “płytki ceramicznej” w nich nie znajdziesz.

Czyli mam rozumieć że na moim 4 rdzeniowym APU mam 4 takie “rdzenie”? O GPU nawet nie wspominam :wink:

Też mi się to w oczka “rzuciło”, goły rdzeń jak malowane…

BTW, zdjęcie niezbyt wyraźne - nie widać układu chłodzenia. Trochę trudno powiedzieć, czy gumka termoprzewodząca czy pasta. Ale raczej to drugie - uważaj na widoczne pin-y (generalnie tam, gdzie miedź widać), nie posmaruj tam czegoś. Wygląda to na chipset, coś na temat sprzętu ?

Dzięki. Pastę nakladalem wiele razy ale jakoś zawsze na rdzeniu była metalowa płytka. Poprzednia pasta była rozlana wkoło rdzenia, tez była szara ale może i była nie przewodząca.

Pasta nie może nawet troche zejść z rdzenia na tą płytkę? Ścieżki wydają się być w niej ukryte, a po dociśnięciu coś może z rdzenia lekko zejść jak dam naprawdę cienką warstwę to znowu radiator niezbyt jest równy, pijany go szlifował i palcem wyczuwam nierównośc

@up chłodzenia nie widac bo zdjęta a to jest cpu, widac tylko rdzeń i plytke jego podstawy, nie mam wątpliwości co do tego ze na niego nakładam pastę a nie termopada

Teoretycznie nie powinna i przy niewielkiej ilości pasty powinna spełnić zadanie nawet w twoim przypadku. Nałóż niewielką “kropkę” na ten “rdzeń” i dopasuj radiator (możesz nawet przypiąć). Później jeszcze raz zdejmij i sprawdź czy pasta się równomiernie rozłożyła na procesorze i wydać odcisk podobnego kształtu na odwrocie radiatora. Jeśli tak zamontuj go ponownie i gotowe. Pamiętaj tylko że taka pasta potrzebuje kilku albo nawet kilkunastu dni do nabrania pełni swoich właściwości.

Nie masz “takich” rdzeni. 

Pisałem poprzednio z tel i miałem problem z wysłaniem lepszych zdjęć, więc teraz dołączę i chłodzenie.

 

@MacGregor, a takie zdejmowanie i zakładanie nie rozmaże mi pasty?

 

CPU: http://images70.fotosik.pl/1060/dc2b583d43b642c5gen.jpg

GPU: http://images67.fotosik.pl/1062/8ab1fb024b7d7055gen.jpg

tak samo rdzeń na wierzchu.

 

A co do nakładania pasty to: http://images67.fotosik.pl/1062/4bab3b75a84515bbgen.jpg

w centrum jest rdzeń który musi obowiązkowo się stykać z radiatorem, a na tym zewnętrznym okręgu już pasta naprawdę nie może trafić? Da się to zrobić ale wydawało mi się, że może się tu jej trochę dostać(tym bardziej jeśli bym nie smarował a rozgniatał pastę), no chyba, że to dlatego, że mówimy tu o paście AS5 która ponoć nie przewodzi ale…

 

A przy okazji, jak by kto mógł rzucić okiem na powierzchnię stykające się z rdzeniami przy GPU: http://images70.fotosik.pl/1060/c6ac67a47c32b4ebgen.jpg i CPU: http://images70.fotosik.pl/1060/72ac3fd3c358b57cgen.jpg

na tym drugim gołym okiem widać to partacko zrobione “N”, nie zawracałbym sobie specjalnie głowy, ale lapek mój w te upały to ma 75oC na procku przy przeglądaniu neta(jak chłodniej to nie lepiej 60-65), w szczytach to 95oC, na stronie intela pisze, że znosi do 100oC ale to przecież jest ogromna temperatura jest(karta graficzna dochodzi do 80 max), czy to jakąś pastą polerską potraktować(mam grubościenną p01 i drobniejszą) czy zaopatrywać się w jakieś papiery scierne.

 

PS.

@up. żeby nie było, ten na zdjęciu to procesor 2 rdzeniowy, rozumiem, że one są jakoś razem zbudowane.

Ja to wiem ale koledzy uważają inaczej. Wystarczy zapoznać się z jakimkolwiek schematem nowszego procesora Intel i każdy zauważy że przewodniki cieplne są tylko 2. Dla APU i GPU. Tym bardziej dla tego pierwszego w większości przypadków jest umieszczony nad pamięcią cache a nie samymi rdzeniami.

 

@rollkas Co rozumiesz przez rozmazanie? Przecież właśnie o to chodzi w tym zabiegu żeby równomiernie rozłożyć pastę. A dociskając radiator zadziałają prawa fizyki i powinna równomiernie rozłożyć się na całej powierzchni.

 

W kwestii pasty poza “rdzeniem”. Tak jak już mówiłem, może się ona tam znaleźć w niewielkich ilościach (i nie dotykać żadnych widocznych ścieżek czy innych elektrycznych komponentów) ale nie jest to zalecane. Wystarczy że dasz na prawdę nie wiele pasty, coś jak małą kroplę wody.

 

 

Myślę że zamiast bawić się w polerowanie radiatorów na własną rękę łatwiej będzie kupić nowe (czyt. używane) na allegro. Nie powinien być to drogi interes.

Bez sensu ta cała gadka itp. nałóż normalnie pastę i wszystko. Co to radiatora to ten “defekt” nie będzie mieć wpływu na temp. procka. Oczywiście nie muszę mówić, że heatpipe nie jest rozszczelniony i czy wyczyściłeś wentylator?

 

http://i.wp.pl/a/f/jpeg/31356/laptop-kurz-2_660x494.jpeg

@MacGregor, miałem na myśli to, że gdzieś się ręka wahnie i pasta rozejdzie się po części radiatora gdzie nie będzie się stykać, ale zrobię tak. Co do nowego, to skąd pewność, że nowe nie będzie wyglądać tak samo, ja tam przy nim nic nie robiłem taki zszedł z taśmy.

 

@mFreeze, po to rozkręciłem go, żeby go oczyścić, nie wiem jak sprawdzić szczelność heatpipe, nie widzę żadnego uszkodzenia, a z dmuchawy jednak idzie dość gorące powietrze, chyba by sie usmażył gdyby to nie funkcjonowało.

 

Szkoda, że nie ma bloków wodnych do lapka, podpiąłbym go pod chłodnicę siedząc w domu :slight_smile:

hmm… Jesteś pierwszym właścicielem laptopa i tak wygląda to od nowości? Pierwszy raz się spotkałem z tak zniszczonym od nowości radiatorem.

Tak, kupiłem go w sklepie i dokładnie tak to wygląda.

W takim razie chyba lepiej nie będzie. załóż pastę według rad które podałem wcześniej i powinno wszystko być ok. Mam nadzieje że choć trochę pomogłem mimo małego offtopu z paroma innymi osobami :wink:

Zrobione, założyłem dosłowne minimum, trzy razy poprawiałem bo za pierwszym pasta nie odcisnęła sie na całej powierzchni a za drugim bo trochę wyciekło, trzeci dla pewności, teraz jest równo z rdzeniem, jak w aptece. Zostało mi tylko obserwować temperatury i czekać aż się pasta wygrzeje, już teraz temperatura jest jakby mniejsza.

Gdyby nie ten temat nie miałbym jednak pewności czy to ok i pewnie bym czekał ze skręcaniem aż kupię nieprzewodzącą. Dzięki.

 

A co do radiatora to na razie go tak zostawię bo nie mam specjalnie nawet pomysłu jak go wyrównać lepiej.

 

PS. Przy okazji po 2 latach zdiagnozowałem i naprawiłem problem z dwoma portami usb które myślałem, że umarły. Zwyczajnie taśma nie była w gnieździe na płycie zaciśnięta i się wysunęła…