Czy to jest wirus?

Od chwili gdy pojawiły się te najnowsze wirusy to mój komp.się zawiesza,dysk twardy dziwnie zgrzyta,z komputera wydobywa się dźwięk w formie(pikania),nie mogę uruchomić CD-ROMu,system informuje mnie o błędnym skrócie,nie mogę uruchomić nagrywarki,bo też błędny skrót i tak samo z uruchomieniem dyskietki.Mam winstalowany WIN.XP H.E z servisem pack i wszystkimi uaktualnieniami wysyłanymi przez MICROSOFT.Może mam wirusa.Komputer jest skanowany przez program antywirusowy NOD32,ale nic nie wykrywa.Jak sformatować dysk twardy?chcę przeinstalować cały system od nowa,ale niewiem jak się za to zabrać.Proszę pomóżcie. Dzięki za uwagę.

cosmos.

Aby sformatować partycje wpisujesz w DOS’ie:

format c:

foramt d: itd

Po tym wyskoczy Ci okienko czy jesteś pewnien, bo wszystkie dane zostaną utracone. (czy coś w tym stylu :P)

Jak chcesz zainstalować WIN 98 to ustaw w BIOS’ie żeby stacje dyskietek czytało jako pierwszą. Pojawi Ci się okienko czy uruchomić z obsługą CD-ROM czy bez. Uruchom z obsługą. W wierszu poleceń wpisz SETUP. I to na tyle jeżeli chodzi o WIN 98.

Jeżeli chcesz spowrotem WIN XP to ustaw aby jako pierwsze czytało CD-ROM. Włóż płytke i postępuje zgodnie z instrukcjami.

Pozdrawiam, Arek

To raczej wygląda na uszkodzenie jakiegoś podzespołu komputera - zwłaszcza to pikanie z głośnika i zgrzytanie dysku twardego.

Spróbuj sformatować dysk i zainstalować ponownie system. Jeżeli się nie uda to masz odpowiedź.

Serdeczne dzięki ALIENOWI i KROGULCOWI za pomoc,być może okazać się zbawienna dla mnie.Będę próbował według wskazówek,które otrzymalem od Was.A o sukcesie w przeinstalowaniu systemu systemu poinformuje w późniejszym czasie.A porażka wyeliminuje mnie na jakiś czas.Dzięki.

cosmos.

Aby sformatować Windows xp trzeba mieć dysk startowy windows 98.

Przy uruchamianiu komputera wciśnij Delete ustaw first boot device na

Floopy,drugi na Cd Rom,trzeci powinien być terz ustawiony na floopy

Zrestartuj komputer z dyskiem startowym,po uruchomieniu dyskietki w lini komend wpisz Formac C:

Po formatowaniu wyjmij dyskietke włóż płyte z windowsem i zresetuj komputer

Po uruchomieniu powinien się zainstalować automatycznie windows z płyty

:arrow: cosmos - Na Twój e-mail wysyłam

spakowaną dyskietkę startową. Niestety,

inaczej nie można - na razie.

PSA. Poszła > 8 września 2003 17:00

Serdecznie dziękuje za porady i obiecuje ,że skorzystam z tych ,które będą najbardziej pasowały do mojego systemu.Będę próbował wszystkiego,tzn. z waszych porad.jeszcze raz serdeczne dzięki.

cosmos. :smiley:

Wcale nie trzeba mieć dysku startowego. Po prostu wkładamy płytę instalacyjną Win XP do CD-rom, następnie Start/Wyłącz komputer/Uruchom ponownie i postępujemy zgodnie z instrukcjami po polsku w celu sformatowania dysku lub poszczególnych partycji. Możemy wybrać system plików dysku lub partycji (FAT lub NTFS - dla XP polecam ten drugi) po sformatowaniu komputer sam się resetuje i dalej instaluje system.

Jeżeli którykolwiek boot device w Biosie jest ustawiony na CD-rom (a jest na pewno) to wystarczy i nic nie trzeba tam zmieniać. Jedynie wcisnąć dowolny klawisz (przed formatowaniem, zaraz po uruchomieniu komputera) gdy pojawi się komunikat “Wciśnięcie dowolnego klawisza spowoduje rozruch z CD-rom…”