Czy to koniec dysku

10 Spin_Retry_Count        0x0013   100   100   097    Pre-fail  Always       -       9  

ST3500320AS_9QM0EA1V_2014-03-11.txt     

 

Jest to dość powszechna bolączka dysków Seagate, ale jest to parametr krytyczny i jego wzrost oznacza problem z podsystemem mechanicznym dysku (identyczny dysk mi padł, najprawdopodobniej z tego właśnie powodu).

Czy podczas włączania komputera lub przy intensywnym odczycie/zapisie dysk hałasuje (trzeszczy)?

 

Z własnego doświadczenia radzę zrobić kopię plików.

 

Dodatkowo 

wskazuje na błędy w komunikacji między dyskiem a kontrolerem, na początek zmień kabel sygnałowy SATA i monitoruj wartość tego parametru.

Wiec tak  często trzeszczy jak np otworze z 10 zakładek  w przeglądarce    zwiesza sie tez na  kilka min jak  za dużo  otworze zakładek lub  folderów           

Dyski Seagate serii 11 wymagały update firmware ze względu na błąd który uwalał dysk (producent oficjalnie się do niego przyznał)i. Sprawdź jaki masz zainstalowany (np: crystal disk info). Wątek dotyczący tych dysków jak i co trzeba zrobić jest na forum Seagate.

Niestety nie wygląda to najlepiej, u mnie też dysk przez jakiś czas hałasował i nagle odmówił posłuszeństwa (największe ryzyko jest w tym że nie da się tego przewidzieć).

 

Dodatkowo twój dysk przepracował znacznie więcej godzin od mojego (jak dobże pamiętam ok 5000 h) co zdecydowanie nie działa na jego korzyść

 

 

 

Po pierwsze firmware nie rozwiąże problemu z mechaniką dysku.

Po drugie użytkownik ma najnowsze oprogramowanie 

No cóż  wiec  kupie  nowy  dobry wybór  http://proline.pl/?p=WD+WD1003FZEX

@falcon89 bynajmniej, właśnie ów błąd powodował klikanie dysku, problemy ze startem a w rezultacie degradację sprzętu i padakę. Kumpel miał ten wadliwy model i po update firmware jak ręką odjął. Dysk przepracował rzeczywiście sporo (nie zwróciłem uwagi) więc raczej nie zaszkodził mu wadliwy firmware. Z drugiej strony moje dwa dyski przy niemal 20.000 S.M.A.R.T. mają “dziewiczy” więc nie ma reguły że jak przepracował musi paść (choć z wiadomych przyczyn, procentowo szansa na pad znacznie większy). Z tych twoich 5.000 to nie ma co wysnuwać wniosków bo to tyle co nic.