Czy to ma znaczenie czy MSI Czy Asus GTX 970?

Witam mam w poniedziałek wraz ze znajomym zamiar zamówić GTX 970 tylko nie wiem jaka firma lepsza czy Zotac GeForce 970 , AsusGeForce GTX 970 czy MSI GTX 970 GAMING czy Gigabyte GeForce GTX 970

To znaczy znajomy ma jakiś tym upatrzony i da mi znać w poniedziałek co ma zamiar zamówić a jeśli mi będzie odpowiadać to zamawia potem zakłada i ja mu zapłacę tylko chodzi o to ze ja obecnie mam MSI GTX 650 TI i mam ją 2 lata i nie mam z nią żadnego problemu tylko chce mocniejszą kartę i są te cztery firmy które robią tą kartę i z tego co czytam w internecie to różnica między tymi firmami to tylko różne chłodzenia i czasami można trafić na piszczące cewki (przynajmniej tak wyczytałem ) ale czy może być tak ze np. jedna z tych firm to taki jak by lider i jego karty sa najlepsze czy każda z tych firm jest dobra i bez znaczenia jaką wybierze znajomy to zgodzić sie i brać kartę ( oczywiście mowa tylko o tych firmach jakie tutaj wymieniłem ) i czy jest opcja ze np. jedna z tych firm robi lepsze GTX 970 a inna gorsze ? czy każda jest na takim samym poziomie a różnica tylko w chłodzeniu ? i każda z tych kart jest taka sama i nie ma różnicy jaką firmę wybiorę ? Pytam bo znajomy napisze mi w poniedziałek ceny każdej katy z każdej firmy tych co wymieniłem i jakąś będę musiał wybrać ( nie wiem gdzie zamawia wiem ze współpracuje ze sklepem komputerowym i hurtowniami )

tak nie ma wiekszej różnicy lecz moge powiedzieć że osobiscie wieksze zaufanie mam do MSI. asusa jakoś nigdy bym nie kupił zraziłem się nie raz.

Między samymi firmami nie ma większej różnicy w jakości ich produktów ale jest kilka spraw na które należy zwrócić uwagę.

Na początek trzeba pamiętać że GTX 970 to jedynie oznaczenie układu GPU zamontowanego na karcie i chociaż to już w znacznej mierze predefiniuje jej wydajność (zwłaszcza w grach - shadery itp.) to w kwestii wydajności ma również znaczenie pamięć.

Różni producenci w różnych modelach kart opartych na tym samym układzie GPU montują różne typy pamięci (DDR3; GDDR5) których wydajność (szybkość) jest kwestią dyskusyjną oraz montują różną ilość pamięci (oczywiście im więcej tym lepiej).

Poza tym w opisach niektórych kart pojawia się wzmianka że pamięci są fabrycznie podkręcone przez producenta, to jaki ma to faktyczny wpływ na wydajność jest kwestią dyskusyjną więc się w tej kwestii nie wypowiem.

Wspomniane różnice w chłodzeniu to też sprawa istotna bo jedne coolery (mam na myśli te z wentylatorami) pracują ciszej niż inne przy tej samej wydajności.

Do tego nieraz są montowane pasywne coolery (w modelach GTX raczej rzadko ale też można trafić), obawiam się że wydajność tych modeli może być niższa (obniżona aby się nie przegrzewała karta) lub mogą się one łatwo przegrzewać.

Trafiają się różnice które nie widać gołym okiem. Nie darmo ludzie którzy prawie zawodowo podkrecają sprzęt to wybierają tą a nie inna firmę. I nie chodzi tu, że któraś chwali się bo ich karta ma ciut coś podkręconego fabrycznie.

 

Powiem na przykładzie swojej karty. Teoretycznie istnieją 4 stockowe wersje. Różnią się wiekościa pamięci i typem 3ddr i 5ddr. Ale nie do końca jest taka prawda, bo w przypadku 5ddr można znaleść takie co maja kości elpidy i takie co mają smasunga. W czym różnica, a no w tym że te które mają elpide to kręcą się bez problemu a z samsungiem to już z lekka upsss.

 

To tylko taki przykład… Nie ważne co to za karta.

 

Połaź po forach overlokerów i poczytaj. Nie ważne czy chcesz w przyszłości kręcić. Karty które oni kręcą są gruntownie przetestowane i jakby co wyłażi szydło, że jednak są różnice.

 

A widzisz, ja mam dokładnie odwrotnie właśnie… Generalnie producenci mają własne autorskie systemy chłodzenia, asus ma na przykład jeszcze dodatkowy sterownik zasilania digi+ vrm. Musiałbyś sobie wejść na stronę, dokładnie zobaczyć.

tak to już jest że jeden producent np szczyci się czymś co drugi też posiada ale nawet o tym nie mówi.

 

szczerze mówiąc nie mam nic zarówno do asusa ani msi ale z asusem się przejechałem nie raz zarówno na kartach jak i płytach.

 

dlatego u mnie to wyglada tak msi gigabyte:) asrock też jest ok tylko jak wiadomo trzeba posiedzieć troche na necie bo każdemu producentowi trafiają się lepisze i gorsze chwile.

 

i np różnice miedzy asus a msi widać np tutaj.

 

http://www.purepc.pl/karty_graficzne/geforce_gtx_970_killer_gtx_780_test_wersji_niereferencyjnych?page=0,22

 

msi ma po prostu lepsze chłodzenie.