Czy to możliwe, żeby aktualizacja Windows 10 pogorszyła stan dysku SSD?

Witam. Wczoraj podczas instalowania aktualizacji, komputer kilkukrotnie uruchamiał się ponownie. W końcu po 4 razie wstał i jak do tej działa ok. Zauważyłam w CristalDisck info, że z poziomu 100% stan dysku spadł do 91% :frowning: Czy to możliwe, że aktualizacja pogorszyła stan dysku ? Proszę o pomoc w sprawdzeniu stanu dysku i odpowiedź, czy można bezpiecznie używać dysku ?

Przeczytaj sobie w necie opinie użytkowników (nie testerów albo sprzedawców) o tym dysku - nie są najlepsze. Do tego dochodzi jeszcze wadliwie działający czujnik temperatury. Na tym dysku raczej bym nie trzymał ważnych danych.

Dodatkowo w tej chwili posiada już realokowane sektory (były uszkodzone i dane zostały przeniesione gdzie indziej). Niestety, ale wygląda na to, że powoli coś mu się zaczyna dziać.

Dziękuję za odpowiedzi. Na tym dysku mam tylko Windows i programy. Dysk ma 3,5 roku, ale do wczoraj program pokazywał 100% stanu, dlatego pytam czy aktualizacja mogła go zepsuć. Jaki dysk polecacie 240 gb ?

Do jakiego urządzenia ten dysk, może możesz SSD m.2, a nie tylko zwykłe SSD? Jeśli tylko zwykłe to:

Minimalny: [Dysk SSD Crucial BX500 240GB SATA3 (CT240BX500SSD1)]
Optymalny: [Dysk SSD GoodRam IRDM 240GB SATA 3 (IR-SSDPR-S25A-240)]
Wypas: [Dysk SSD Samsung 860 EVO 250GB SATA3 (MZ-76E250B/EU)]

Używam komputer stacjonarny. Płyta główna MSI Z97-G43, zasilacz Thermaltake Smart SE 530W Modular (sprawność 80+ Bronze dla 230V, 2xPEG, 140mm, Single Rail)

Czy jaśnie pan zasięgnął wiedzy na temat dysku który bezmyślnie poleca? Goodram IRDM (bez pro) nie kupujemy ze względu na stosowane w tym modelu pamięci asynchroniczne.

1 polubienie

Super, a to jest komputer do zastosowań profesjonalnych czy domowy żeby bezmyślnie oceniać że się nie nada?

Na pewno nie aktualizacja. Być może funkcja TRIM nie działa prawidłowo dla tego dysku i tak szybko uległ zużyciu. Z polecanych dysków przez @ panicagaming wziąłbym Samsunga.

To mój domowy komputer, używam go głównie do gier takich jak Tomb Raider, Assassin’s Creed i słuchania muzyki, oglądania filmów itp. Gry instaluję na 2 dysku

Jeśli nie masz bardzo okrojonego budżetu to wg mnie dla świętego spokoju kup Samsunga, w tej chwili nie mają wygórowanej ceny.

1 polubienie

Może to bardzo głupio zabrzmi, ale czy mogę ten Samsung podłączyć jako 3 dysk w komputerze i czy muszę kupić jakieś dodatkowe kable ? Tzn będzie to dysk systemowy, ale nie wiem czy zostawić jeszcze ten Plextor na jakieś mało ważne pliki. Byłby to 3 dysk w obudowie. Komputer był składany w serwisie, ja nie dotykam części, żeby czegoś nie zepsuć i ze względu na słaby wzrok od urodzenia :slight_smile:

Te 120 GB już chyba Cię nie wybawi, więc raczej bym się go pozbył.

A co ma jedno z drugim wspólnego?

Poleciłeś konkretny produkt, bez wiedzy co polecasz. Zamiast Goodram IRDM z szemranymi kośćmi pamięci bierze się sprawdzony Crucial MX500 albo 860 Evo.

Nie pierwszy raz łapię cię na złych poradach, więc okaż trochę pokory i bardziej interesuj się sprzętem, na temat którego się wypowiadasz.

Hmmm, no dobra faktycznie nic o nim nie wiem… Przecież tylko zamontowalem ich setki w komputerach i w ciągu nadchodzących 2 lat od zainstalowania pierwszego nie miałem z nimi najmniejszych problemów, ale co ja tam mogę wiedzieć skoro tyle ciekawych rzeczy można w Internecie wyczytać.

Ten model miał premierę niespełna rok temu, więc najprawdopodobniej ostro bajdurzysz o tym składaniu 2 lata temu zestawów w oparciu o ten model. Ewentualnie nie wiesz kompletnie co wkładasz, ale kto by takiego kogoś zatrudniał?

Taki mało znany Pure PC zrobił test tego modelu:

Ale pewnie to przeczyłeś, bo byłeś zajęty umieszczaniem nośników w tych setkach zestawów :rofl:

Czy ten Samsung jest dobrym dyskiem ? Chcę kupić coś dobrego i sprawdzonego, a nie martwić się, czy coś nie padnie

Rozumiem, że znajdujesz się czasowo w I połowie 2k18.
https://pclab.pl/news75796.html

Samsung to najwyższa półka SSD, bardzo pewny i bardzo sprawdzony.

Rozumiem, że nie odniesiesz się do kłamstwa na którym cię złapałem i dalej będziesz pisał banialuki.