Czy to na pewno wina HDD

Mam problem z dyskiem twardym i nie mam już pomysłu co moze być przyczyną. Po włączeniu funkcji S.M.A.R.T w BIOSIE otrzymuję komuniakt o uszkodzeniu dysku, wykonaniu kopii zapasowej i wymianie na nowy. To co do tej pory zorbiłem :

  1. najbardziej aktualny BIOS

  2. wszystkie sterowniki ok

  3. wymiana dysku na nowy (gwarancja) - problem pozostał (nawet założyłem, że dali mi ten sam dysk, ale pdczas instalacji musiałem wykonac rozruch z CD aby utworzyć jakąkolwiek partycję)

Co może być przyczyną ? Płyta główna ? Zasilacz ? Chkdsk pokazuje 8 kb w uszkodzonych sektorach. Najciekawsze jest to, że pracuje be zarzutu (komp chodzi prawie cały czas). Wyłączyłem plik stronnicowania, bo nie jestem zaplanym graczem, a bez niego komp chodzi szybciej i RAM-u starcza.

zestawienie :

płyta główna MSI KT-4AV

Athlon XP 2500+

MSI GeForce FX 5200

HDD Samsung SP0802N

XP Home Edition

P.S.

Podcazs intalacji zdarzało się, że instalator “gubił” dysk twardy (bootowanie z CD) i zalecał sprawdzenie czy jest faktycznie podłączony.

Dzieki i będę wdzięczny za pomysły lub podpowiedzi.

(…) “Pamiętajcie - księża są satanistami bo ubierają się na czarno”

Skoro dostales nowy dysk to wyglada na to ,ze plyta glowna jest rozwaona … . Masz jeszcze gwarancje na plyte glowna ?

Jak masz to oddaj …

A taśmę sygnałową na nową 80 wymieniłeś.

Dysk pracuje sam na I kanale IDE,jeśli to dysk ATA.

Czy jesteś pewien że to nie ten sam dysk co miałeś - potraktuj go narzędzimi producenta i dalej serwis.

Dla pewności podepnij dysk pod innego kompa i test i jak wykaże błędy serwis i gwarancja.

Zajrzyj na stronę WWW producenta swojego dysku i pobierz oprogramowanie diagnostyczne dostępne tam za darmo

sprawdziłem dysk programem ActiveSMART i w jednym miejscu wyskoczył komunikat “sector allocated; staus bad”. Co do podłączenia na na tym kanale IDE HDD jest jako “master”, a nagrywarka jako “slave”. Czy oznacza to, że nagrywrka powinna być na drugin kanale IDE ?. Poza tym po "wymianie’ - tu mam najwięsze wątpliwości - dostałem dysk w otwartym opakowaniu, a na etykiecie był data gwarancji, któej termin upływa normalnie. Czy w przypadku wymiany podzespołu gwrancja nie biegnie od początku ?

Taśmę zmieniałeś na nową 80.

Dysk jak dostajesz nowy gwarancja powinna lecieć od nowa,ale z tym różnie.

Dysk ATA podłącz tak :

I kanał IDE,zworka na dysku na Master i wpięty na ostatniej wtyczce taśmy - sam na taśmie,taśmę sygnałową załóż poprawnie.

I teraz użyj Everesta i wklej tu raport SMART dysku.

Użyj narzędzi diagnostycznych producenta i sprawdź dysk.