Czy to normalne temperatury dysku NVMe?

Witam. Parę dni temu kupiłem dysk M.2 NVMe. Był to WD Black 256 GB. Oddałem go z powodu wysokich temperatur (moim zdaniem takie były). Teraz się zastanawiam czy na pewno były zbyt wysokie, bo niedługo będę musiał kupić nowy dysk M.2 NVMe po oddaniu tamtego.

  1. Czy temperatury 52 stopnie w spoczynku a przy dużym obciążeniu (benchmarkowanie dysku przez CrystalDiskMark) max. 77 stopni to są dobre czy zbyt wysokie temperatury?
  2. Czy od takich temperatur dysk może się uszkodzić lub mogą zostać utracone dane?

Już pytałeś ! Są niebezpieczne , źle wpływają na jego wydajność , należy kupić stosowny adapter i dysk umieścić w slocie PCIEx4 , a nie pod GPU (dogrzewanie dysku) . Jak nie posiada ,to można mu dokupić dodatkowe chłodzenie .

W moim przypadku taki adapter nie ma miejsca bytu. Mam MSI B250M PRO-VDH. On ma tylko 4 sloty jeden po drugim: PCI-E x16, M.2, PCI-E x1, PCI-E x1. Ani jednego slotu x4. A te x1 też blisko GPU. Nawet gorsze położenie niż M.2. Nie mówiąc, że slot x1 ma bardzo niską wydajność. Te temperatury miałem takie wysokie (77 stopni) nawet gdy obciążony był jedynie dysk, a GPU 0%. Dysk oddałem (w ciągu 14 dni mogłem). Teraz się zastanawiam co tu kupić i czy też tak będzie się grzało czy nie. Jakie temperatury są dla takiego dysku na M.2 zdrowe generalnie? Czy temperatura pracy ze strony WD 0~70 stopni to jest temperatura jaką dysk może osiągnąć czy otoczenia? I jeszcze jedno? Czy dysk mógł być zwyczajnie uszkodzony?

EDIT:
Bo jak tu https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Product-Review-Samsung-950-Pro-512GB-M-2-Drive-725/ widziałem temperatury high-endowego modelu Samsunga (ten mój WD Black też do tanich nie należał w sumie), to temperatury przy pracy dysku były nawet wyższe. A te 77 stopni u mnie były tylko przy pracy dysku (działający benchmark lub długotrwałe kopiowanie plików). To jak to w końcu jest?

To masz problem (urok budżetowych płyt) , pozostaje zakup dodatkowego radiatora (izolacja termiczna od GPU) . Ja bym takiej płyty nie kupił jeżeli jedyne gniazdo M.2 umieszczone pod GPU nie jest zamienne ze złączem PCIEx4 . Temperatura źle wpływa na trwałość i wydajność każdego dysku .

A czy taki Plextor ze zintegrowanym małym radiatorkiem się nada? Czy będzie się mniej grzał? Bo tego WD i tak już nie mam.

Pewnie tak , bo radiator zawsze coś daje , choć demonem wydajności jak na NVME to on nie jest (zapis 900MB/s) . Izolacja termiczna od GPU ? Obecnie jeżeli chodzi o dyski NVME , to najbardziej opłacalnym zakupem jest SMSUNG 960 EVO NVME 250GB .


-https://photos.app.goo.gl/NmgFttYBkHoajSrJ2
Tyle udało mi się wyciągnąć na laptopie MSI w którym PCIEx4 3.0 dzielone jest z SATA 6Gb/s czyli de facto PCIEx3 3.0 (naprawdę ~2860MB/s tj. mierzone jako 1024 a nie 1000 jak to robią producenci płyt głównych) .