Czy to objawy psucia się karty graficznej?

Witam

Mam laptopa acer aspire 8920g i od pewnego czasu dzieją się z nim dziwne rzeczy. Pierwsze objawy były tylko takie że komp się na chwilkę zawieszał, czy grałam w gry czy oglądałam film, zacinal sie na chwilkę, odwieszał i wszystko było ok. Ostatnio pare razy wyskoczył BSOD, po uruchomieniu lapka wyswietliła się informacja że sterownik karty graficznej odzyskał sprawność po nieoczekiwanym błędzie czy coś w tym stylu. Oprócz BSOD lapek zaczął się zawieszać ale już tak na amen.

Wczoraj nie mogłam obejrzeć żadnego filmiku na youtube, tzn głos był ale obraz był cały zamazany. Dzisiaj natomiast po włączeniu gierki ekran zaczął mi mrugać, a od czasu do czasu szczególnie na jakim ciemniejszym tle pojawiają się kolorowe prostokąciki szczególnie posrodku ekranu. Jak użyję scrolla i przejadę stroną w doł i górę to na jakiś czas giną.

Odinstalowałam sterowniki grafiki, sprawdziłam czy na systemowych tez tak bedzie- niestety to samo, zainstalowałam z powrotem sterowniki ale dalej to samo, więc tu pytanie do Was czy dobrze podejrzewam że grafika mi się sypie czy to może być coś innego?

Sprawdź to wszystko co opisałeś na zewnętrznym monitorze lub telewizorze. Jeśli objawy się potwierdzą (szczególnie te “prostokąciki”), to faktycznie grafika się sypie.

Jeszcze radziłbym sprawdzić temperatury na procku i karcie graficznej.

Może zaczął się psuć układ od przegrzania.

Dzięki. A jak to sprawdzić? I jesli faktycznie to przegrzanie to co mam z tym zrobić?

diacer ,

Ściągnij sobie HWiNFO. Po odpaleniu zaptaszkuj sobie “Sensors Only” i wyswietli się okienko z temperaturami. Możesz dać tu screena z tego okienka.

Jeśli się przegrzewa to będziesz musiał przeczyścić laptopa. Czy Twój laptop jest wciąż na gwarancji? Niektórzy producenci traktują otworzenie laptopa jako naruszenie gwarancji.

Jeśli nie jest na gwarancji to zdejmij tylną pokrywę. Jeśli na

jest Twój model to nie powinno byc problemu z czyszczeniem. Ewentualnie [TU](http://pl.scribd.com/doc/46695878/219-Service-Manual-Aspire-8920#page=63) masz instrukcję do tego modelu i zdjęcie pokrywy oraz info które śrubki trzeba odkręcić. Oczywiście nie musisz zdejmować tej jasnej osłony wentylatora, jak tam pokazano.

Pamiętaj tylko, żeby wyjąć wcześniej baterię i odłączyć zasilanie. Wydmuchaj kurz z radiatora. Kiedy będziesz dmuchał powietrzem w wentylator przytrzymaj go, aby się nie rozkręcał :slight_smile:

Dodane 26.03.2013 (Wt) 15:04

Temperatury procesora dziwne są, chyba czujnik nawalił. Dysku są w miarę OK (chociaż mogłyby być niższe). Temperatura karty graficznej (jeśli to temperatura w spoczynku) jak dla mnie za wysoka. Ja u siebie miałem podobne temperatury pod obciążeniem.

Wg danych z notebookcheck.com masz grafike GeForce 9650M GS. Ja w swoim ASUSie N61Vg mam troszkę mniej wydajną wg benchmarków GT220M. I mam temp w spoczynku 42-45 st. Ale Twoja jest wykonana w procesie 80nm więc może być cieplejsza.

Mimo wszystko przeczyściłbym laptopa.

edit: zedytowałem, bo dopiero teraz zauważyłem 5 st na rdzeniu