Czy to problem z baterią?

Witam.
Ok. 2-tygodni temu zakupiłem laptopa lenovo legion 5 win 10, wersja 2004. Przy pierwszym włączeniu bateria w laptopie pokazywała 95%. Naładowałem do 100% (wtedy jeszcze nie wiedziałem że do 100% się nie ładuje). Włączyłem Tryb oszczędzania energii. Na drugi dzień lub za dwa dni jak włączyłem laptop to poziom baterii znajdował się na 97%. Po tygodniu czasu po włączeniu laptopa poziom naładowania baterii był na 93%. Dzisiaj rano włączam laptop i jest 92%. Codziennie włączam laptop i jak opisałem wyżej co jakiś czas poziom naładowanej baterii spada, mimo że cały czas laptop jest podpięty do prądu. Po wyłączeniu wyłączam laptop od zasilania różnie po 30 min., po 2 godz. od wyłączenia, ale wiem że jak mam wyłączony laptop to bateria się nie ładuje przy włączonym Trybie oszczędzania energii.
Dlaczego poziom baterii spada?
Czytałem na forach, żeby baterie rozładować gdzieś do 60% i tak zostawić. Mam taki zamiar to uczynić ale dziwne to jest, że poziom baterii spada. Mam drugi laptop 10 letniego asusa, gdzie cały czas pracowałem też z podpiętym prądem (bateria siedziała w laptopie mimo, że mogłem wyjąć ją) i zdarzało mi się jak mocno obciążyłem laptopa, wyłączyłem go i od razu odpiąłem od zasilania to po paru dniach, kiedy włączyłem było np. 98% baterii. Ale to było naprawdę sporadycznie, bo zazwyczaj odpinałem od prądu po jakimś czasie.

W trybie oszczędnym bateria będzie spadać aż do 60-70%. W normalnym by się ładowała. Ale skoro masz tryb oszczędny to jeżeli bateria jest naładowana powyżej 60% to będzie się do tego poziomu równała. Wszystko zatem jest OK.

Jest OK tak ma być. Jak chcesz naładować do 100 to rozładuj ja do 20-30% i wtedy naładuj.

Za uciekanie po procencie na 2-3 dni raczej odpowiada fizyka.

A w starym trzeba było zrobić test jak szybko 98% spadało od włączenia.

Mam kolejny problem.
Mam oszczędzanie energii i bateria ustawiona na 60%. Po jakimś czasie (kilka dni) spadła z dnia na dzień do 57%. W niedzielę włączałem laptopa na 1h, było 57%. Dzisiaj (wtorek) włączyłem ponownie, patrzę a tu tylko 50%. Dlaczego tak się dzieje? Nie rozumuje, czy on się włącza na baterii, a ja o tym nie wiem?

Może masz ustawioną w nocy aktualizację i się Pan Laptop po nocy szwęda gdzieś. :wink: