Czy trudno sformatować komputer z Linuxa Fedory 16 na Win7?

Witam! Wczoraj kuzyn wgrał mi Linuxa Fedore 16 wszystko było fajnie dopóki nie chciałem zainstalować kadu, pidgina itp. Okazało się że muszę przez jakąś konsolę.

A jako iż nie bardzo to ogarniam i zbytnio nie chce mi się tego ogarnąć chciał bym spowortem przejść na Win7 lecz mam pytanie czy będą jakieś problemy podczas formatowania ? Ponieważ słyszałem, że gdy formatuje się z nowszego systemu na starszy są jakieś problemy dlatego chciał bym się dowiedzieć jak będzie z Fedorą.

Proszę o szybką odpowiedź. :slight_smile: Pozdrawiam.

Witaj,

Masz obok Windows 7, czy całą powierzchnię zajmuje Fedora?

Fedora jest raczej dystrybucją dla bardziej zaawansowanych. To właśnie w Fedorze zwykle znajdują się najpierw wszystkie nowości techniczne (dołączane są testowe rozwiązania). Skoro nie są one jeszcze do końca przetestowane, mogą powodować niekiedy problemy ze stabilnością.

Z tego co widzę na Fedorze jest domyślnie(?) graficzne narzędzie do zarządzania pakietami: http://pl.wikipedia.org/wiki/Fedora_(dystrybucja_Linuksa) (u dołu; nagłówek “Repozytoria”).

Osobiście polecam Ubuntu. To prosty i wygodny system GNU/Linux zarówno dla początkujących i zaawansowanych. Jeżeli Ci się nie śpieszy, to już 26 kwietnia zostanie wydana wersja 12.04 tej dystrybucji. Jest to wersja LTS, o przedłużonym wsparciu (takie są wydawane co 2 lata i oferują obecnie wsparcie na 5 lat). Wersje LTS są zwykle najbardziej dopracowane, ale oferują mniej nowości.

Póki co tak się prezentuje testowa (beta 2) jeszcze Ubuntu 12.04: http://youtu.be/_kzFrItCHOE

Kilka dni temu zainstalowałem fedore 16 dla ogólnego spojrzenia na ten system. @ -Łukasz- masz rację, tu są testowe rozwiązania. Nawet graficzny aktualizator oprogramowania w kde to zwykła niedoróbka - problem z przejściem przez jakiś tam etap instalacji, któregoś pakietu i wieczne oczekiwanie na uruchomienie jakiejś niesprecyzowanej usługi (może jakaś wyimaginowana bo komunikat nie wyświetlał szczegółów co do jej nazwy itp). Znalazłem rozwiązanie na forach ale to zbyt dużo dłubania w konsoli aby praca na linuksach była produktywna (jeżeli inne operacje działają w ten sam “sposób niezawodnie”).

@ n4vin33 wywal linuksa jak najszybciej póki nerwy masz jeszcze całe. Instalator Win 7 pozwoli Ci sformatować partycje - nie powinno być problemu.

@piotras2009: Dlatego pisałem, że Fedora jest raczej dla zaawansowanych użytkowników, a na pewno nie dla bardzo początkujących.

Wydaje mi się, że mam nieco inne zdanie o Linuksach niż Ty, ale to nie off-top więc się nie będę rozpisywał :slight_smile:

Odpowiedz na pytanie @-Łukasz-

Bez tych informacji trudno cokolwiek doradzić.

Witam, mam chyba 2 gb wolnego miejsca na jakieś tam duperele Fedory - tak mi doradził kuzyn i mam partycję ze zdjęciami plikami i muzyką.

A co do tego Ubuntu, ja nie mam zamiaru siedzieć na linuxie bo jak widzę jakie to ma problemy to masakra! I nie można normalnych programów użytkować :confused: Tu sie robi problem dla tego chcę na win7 i powtórze pytanie: CZY PODCZAS INSTALACJI NAPOTKAJĄ MNIE PROBLEMY TUPU ŻE NIE BĘDZIE CHCIAŁ SIĘ WYKONAĆ FORMAT CZY COŚ ?? Czekam na odpowiedzi! :slight_smile:

Użyj GParted, usuń wszystkie partycje /dyski Linuksa Fedory. Na wolnym, nieprzydzielonym obszarze utwórz nową partycję, sformatuj ją w systemie plików ntfs. Zainstaluj Windowsa 7.

Po co ma używać Gparted, skoro musiałby użyć dystrybucji livecd, żeby to ogarnąć?

@Autor

Instalator tegoż systemu daje Ci możliwość tworzenia i usuwania partycji. Usuwasz wszystkie partycje, systemowi przydzielasz jakieś 50 gb, a reszta ma być po równo - możesz utworzyć jeszcze 3 partycje. No chyba, że masz mały dysk to zrób dwie partycje - minimum te 20GB dla Windowsa i resztę wolnego miejsca na jedną partycję. Tak z ciekawości, jaka pojemność dysku?