Czy tworzenie osobnych partycji na programy opłaca się?

Witam,

od zawsze uważałem, że nie ma sensu robić kilku partycji na gry, programy i zostawić sam system na systemowej - bo przecież po reinstalacji część programów gubi ustawienia, nie chce się uruchomić czy coś w te klimaty :wink: Jednak ostatnio spotykam coraz więcej opinii, że warto tak robić, bo wtedy wszystko szybciej chodzi.

Sam nie wiem, czy to prawda, a jako że na komputerze mam wszystko zainstalowane, ustawione no trochę szkoda mi wszystko usuwać i ustawiać od nowa dla jednego testu :wink: Może ktoś wie, czy to prawda ;)?

Pozdrawiam!

W moim przypadku 90% tytułów gier po reinstalacji systemu działało. Więc trzymanie gier na osobnej partycji ma sens.

Generalnie tworzenie partycji służy porządkowi katalogów i plików oraz wygodzie w późniejszym ich przeszukiwaniu. A “mała” partycja systemowa ma tą zaletę, ze można zrobić jej obraz np. Acronis True Image co znacznie, zaznaczam znacznie, obniża ryzyko utraty danych.

zawsze ma sens ,choćby po to, by mieć większy porządek na dysku C ( w systemie) no i więcej miejsca dla samego systemu :smiley:

Odnośnie programów i gier, to jest kwestia gustu.Jedni wolą trzymać na partycji systemowej, inni na innej.Jeśli chodzi o twoje dane, typu dokumenty, zdjęcia, muzyka, to zdecydowanie zaleca się trzymać na osobnej partycji.

To wiem, dla mnie estetyczniej jest trzymać programy na partycji z systemem - jeśli chce coś pogrzebać, to mam od tego Program Files :wink:

Chodzi mi o samą sprawność działania systemu, jest szybciej, czy to guzik prawda i ludzi, którzy tak robią kierują albo jakieś dziwne mity, albo po prostu estetyka :wink:

Jeżeli partycje masz na jednym dysku to różnicy w wydajności nie zauważysz. Natomiast jeżeli masz na osobnych dyskach to tak - będzie ciut szybciej ale cudów nie będzie. Ale i tak moim zdaniem opłaca się instalować (prawie) wszystko na osobnych partycjach. Gry - praktycznie wszystkie pójdą po reinstalacji systemu. Większość programów także.

Dodam tylko, że najczęściej na partycji systemowej dokonujemy operacji takich jak: porządkowanie dysku, testowanie w poszukiwaniu błędów, robienie kopii systemu itp. Jeżeli partycja systemowa jest mniejsza, to wszystkie te czynności trwają krócej. Wykonywanie choćby tylko tych operacji o których wspomniałem na dysku wielkości 1TB, czy 2TB musi chyba trwać całą wieczność. :slight_smile:

Co do gier / programów warto sobie te wpisy z rejestru trzymać razem z nimi. Ew robisz se 3 partycje (programy / gry / pliki, system, obraz systemu)

ja trzymam system z programami

nie będę tracił czasu żeby przywrócić system do czasu po instalacji bo i tak muszę instalować programy i tak więc wole se przywrócić system zaktualizować programy wyczyścić komputer i zrobić kopie partycji C:(w sumie to D; bo mam ukrytą partycję bootującą) i tak robię przez 1 rok po czym robię format i instaluje od nowa i znowu kopia przywracam tak mniejwięcej co 3/4miesiące czasami nawetpo 1 miesiącu ale to już sprawka niektórych programów (lubią śmiecić w ciągu 3 dni zapełniły prawie 12gb wolnego na C i uszkodziły mi xp(do tej pory nie wiem jak(plik do bootowania ale win7 się uruchamiał))

gry mi zawsze działały(z małymi wyjątkami)

a 2GB mi nie żal na programy czy tam 2,5GB

się rozpisałem

JTF, bardzo fajna gierka -> nawet po czyszczeniu ccleanerem trza ją reinstalować ;]

Tworzenie osobnych partycji ma sens choćby dla estetyki i porządku. Sam tak mam. C - System, D - Multimedia, E - Gry, F - Pusta partycja(mam jedną dodatkową jakby co) 8)