Czy tworzenie osobnych partycji na programy opłaca się?


(sla17) #1

Witam,

od zawsze uważałem, że nie ma sensu robić kilku partycji na gry, programy i zostawić sam system na systemowej - bo przecież po reinstalacji część programów gubi ustawienia, nie chce się uruchomić czy coś w te klimaty :wink: Jednak ostatnio spotykam coraz więcej opinii, że warto tak robić, bo wtedy wszystko szybciej chodzi.

Sam nie wiem, czy to prawda, a jako że na komputerze mam wszystko zainstalowane, ustawione no trochę szkoda mi wszystko usuwać i ustawiać od nowa dla jednego testu :wink: Może ktoś wie, czy to prawda :wink:?

Pozdrawiam!


(p19koz) #2

W moim przypadku 90% tytułów gier po reinstalacji systemu działało. Więc trzymanie gier na osobnej partycji ma sens.

Generalnie tworzenie partycji służy porządkowi katalogów i plików oraz wygodzie w późniejszym ich przeszukiwaniu. A “mała” partycja systemowa ma tą zaletę, ze można zrobić jej obraz np. Acronis True Image co znacznie, zaznaczam znacznie, obniża ryzyko utraty danych.


(Tomj) #3

zawsze ma sens ,choćby po to, by mieć większy porządek na dysku C ( w systemie) no i więcej miejsca dla samego systemu :smiley:


(kuba3351) #4

Odnośnie programów i gier, to jest kwestia gustu.Jedni wolą trzymać na partycji systemowej, inni na innej.Jeśli chodzi o twoje dane, typu dokumenty, zdjęcia, muzyka, to zdecydowanie zaleca się trzymać na osobnej partycji.


(sla17) #5

To wiem, dla mnie estetyczniej jest trzymać programy na partycji z systemem - jeśli chce coś pogrzebać, to mam od tego Program Files :wink:

Chodzi mi o samą sprawność działania systemu, jest szybciej, czy to guzik prawda i ludzi, którzy tak robią kierują albo jakieś dziwne mity, albo po prostu estetyka :wink:


(nnick) #6

Jeżeli partycje masz na jednym dysku to różnicy w wydajności nie zauważysz. Natomiast jeżeli masz na osobnych dyskach to tak - będzie ciut szybciej ale cudów nie będzie. Ale i tak moim zdaniem opłaca się instalować (prawie) wszystko na osobnych partycjach. Gry - praktycznie wszystkie pójdą po reinstalacji systemu. Większość programów także.


(floyd) #7

Dodam tylko, że najczęściej na partycji systemowej dokonujemy operacji takich jak: porządkowanie dysku, testowanie w poszukiwaniu błędów, robienie kopii systemu itp. Jeżeli partycja systemowa jest mniejsza, to wszystkie te czynności trwają krócej. Wykonywanie choćby tylko tych operacji o których wspomniałem na dysku wielkości 1TB, czy 2TB musi chyba trwać całą wieczność. :slight_smile:


(Drobok) #8

Co do gier / programów warto sobie te wpisy z rejestru trzymać razem z nimi. Ew robisz se 3 partycje (programy / gry / pliki, system, obraz systemu)


(pawcio1212) #9

ja trzymam system z programami

nie będę tracił czasu żeby przywrócić system do czasu po instalacji bo i tak muszę instalować programy i tak więc wole se przywrócić system zaktualizować programy wyczyścić komputer i zrobić kopie partycji C:(w sumie to D; bo mam ukrytą partycję bootującą) i tak robię przez 1 rok po czym robię format i instaluje od nowa i znowu kopia przywracam tak mniejwięcej co 3/4miesiące czasami nawetpo 1 miesiącu ale to już sprawka niektórych programów (lubią śmiecić w ciągu 3 dni zapełniły prawie 12gb wolnego na C i uszkodziły mi xp(do tej pory nie wiem jak(plik do bootowania ale win7 się uruchamiał))

gry mi zawsze działały(z małymi wyjątkami)

a 2GB mi nie żal na programy czy tam 2,5GB

się rozpisałem


(Drobok) #10

JTF, bardzo fajna gierka -> nawet po czyszczeniu ccleanerem trza ją reinstalować ;]


(takiktoś) #11

Tworzenie osobnych partycji ma sens choćby dla estetyki i porządku. Sam tak mam. C - System, D - Multimedia, E - Gry, F - Pusta partycja(mam jedną dodatkową jakby co) 8)