Czy tworzenie partycji swap jest potrzebne?


(Phight3r) #1

Kiedyś partycja swap była niezbędna z powodu małej ilości pamięci RAM w komputerze. Jak sądzicie czy w dzisiejszych czasach warto w ogóle tworzyć taką partycję mając np. 2 czy 3 GB RAMu?


(Rmk) #2

2 lub 3 GB to wcale nie dużo, tak samo jak w Windows tak i w Linux powinna być partycja wymiany. Partycję SWAP-a można nie tworzyć jak się ma 8GB> ramu.


(ryba1986) #3

ja mam 3 Gb i chodzi na tym Windows 7 x64 pro i przez ponad rok plik wymiany nie był mi jeszcze potrzebny


(Sawyer47) #4

Zależy do czego wykorzystujesz komputer - każdą pojemność pamięci można bardzo szybko zapełnić. Ponadto swap jest potrzebny jeśli chcesz korzystać z hibernacji.


(T Kosiarz) #5

Wydaję mi się, że jak założysz partycje SWAP i nawet poświecisz jej 1-2 GB danych to duż ona tymn nie starcisz, Chyba, że masz starzy komputer z małą ilością GB na dysku twardym. Np. przy dysku 250-500 GB, 1-2 GB poświecić na SWAP to bardzo nie dużo


(ryba1986) #6

nie zgodzę się kolego, ponieważ korzystam z hibernacji bez SWAP i nie ma z tym problemu


(Gregorsi) #7

A może wystarczy ci plik wymiany, a nie partycja.

Poczytaj to:

http://www.dobreprogramy.pl/roobal,Pazdziernik,2010


(RubasznyRumcajs) #8

wszytko zależy od tego, co zamierzasz robić na kompie. np przy wirtualizacji swap jest niemalże niezbędny


(nintyfan) #9

Współczesna implementacja obsługi SWAP w Linuksie działa równie efektywnie dla partycji wymiany, co dla plików. Oczywiście musi być spełniony warunek, by partycja, na której zakładamy taki plik, nie była sfragmentowana.

W każdym razie - SWAP nie musi być na osobnej partycji, lecz dla niewtajemniczonych lepiej zostawić te paręset megabajtów na SWAP(jeżeli chcesz hibernować, to naturalni więcej lub hibernuj do oddzielnego pliku).


(stanek.94) #10

Ten to chyba wszystko wie o linuksach =D>

Przecież bez sensu jest nie tworzenie partycji wymiany. Jeśli masz 2-3GB ramu to pewnie masz i dysk powyżej 100Gb więc niewiele stracisz po stworzeniu partycji 2-3gb :slight_smile: Pozatym bez swapu nie zhibernujesz komputera. Chyba że komputera używasz tylko do internetu, nie obciążasz go i nie hibernujesz to wtedy można nie tworzyć tej partycji. :smiley: