Czy tyle miejsca na dysku wystarczy mi dla Linuksa?

 

Jak podał w tym temacie roobal, jemu nawet i 20 gb nie wystarcza, więc jak się chce to można :wink: Kwestia indywidualna i też pewnie zależy od czasu. Jak kilka lat używasz tej samej dystrybucji to myślę, że może się tyle uzbierać.

 Zależy jak się dba o system i co instaluje… Używam Archa (jednego i tego samego) od ok. 3 lat i mam ok połowę z tych 10 GB wolne. Czyszczę regularnie system ze starych pakietów i innych podobnych śmieci, nie wiem, czy jakbym go pokatował jeszcze ze 3-5 lat, to by dobiło do dychy. I pewnie się tego nie dowiem, bo wcześniej zmienię sprzęt :wink:

Ja akurat korzystam z różnych aplikacji spoza repozytorium, które przeważnie zajmują najwięcej miejsca.

Dobrze panowie, postanowiłem - postawię system od nowa póki nie mam jeszcze tak wielu rzeczy do przywracania.

Wyskubałem z Windy ok. 54 GB. Tak więc wolnej przestrzeni pod partycje dla Xubuntu mam teraz około 110GB.

Jak teraz rozsądnie podzielić tą przestrzeń na “/”, /home i swap? System będzie używany tak długo aż nie padnie przy którejś większej aktualizacji, więc pewnie trochę się nazbiera. (Ps. Czy muszę ten swap tworzyć mając 4GB ramu? Albo chociaż utworzyć mniejszy np. 512MB lub 1GB? - to pecet, więc hibernacji praktycznie nie używam)

Jak już wiesz pewnie z tematu - między 15GB a 20GB w zupełności starczy na /. System + potrzebne aplikacje zajmują mi 12.2GB, także nie trzeba wiele a system mam już dość długo, więc trochę rzeczy poinstalowałem.

 

Swap - jeśli nie będziesz hibernował, daj choćby 512MB. Mnie zdarzyło się Firefoxem zapchać 3,3GB RAM, więc jakbyś dorzucił jeszcze jakieś aplikacje w tle, to drobnica na SWAP wleci. Ja dla spokoju mam partycję 512MB, choć z obserwacji i 50MB by mi wystarzyło (zazwyczaj jak już, to zajęte jest parę MB swapa) :wink:

 

Największa część dysku na /home - w końcu tam będziesz składował wszystkie swoje pliki, więc tu potrzeba najwięcej miejsca. Musisz sam wiedzieć, czy Linux będzie pełnoprawnym systemem na Twoim komputerze, czy tylko dodatkiem (jeśli dodatkiem, to zapewne nie będziesz dużo rzeczy mieć w katalogu domowym).

Co do podziału to propouję zrobić to tak:

 

Jeśli nie zamierzasz współdzielić plików pomiędzy Linuksem i Windowsem:

  • Zamiast tradycyjnego partycjonowania, wybierz partycjonowanie LVM2. Pozwoli Ci to później na dynamiczne partycjonowanie. Tak w telegraficznym skrócie, będziesz mógł sobie doklejać partycje bez utraty danych;
  • Utwórz tylko dwie partycje: / i /home, swap nie twórz, ponieważ swap może być plikiem (jak wszystko zresztą w Linuksie). Mając swap jako plik możesz dowolnie zmieniać jego rozmiar i przenosić na dowolne partycje bez ingerencji w układ partycji na dysku.
    Jeśli zamierzasz współdzielić pliki:
  • Tworzysz LVM2
  • Tworzysz tylko jedną partycję, partycję dla systemu. Partycji dla /home i swap nie tworzysz w ogóle;
  •  Swap tworzysz jako plik;
  • W katalogu /home robisz dowiązania symboliczne do katalogów na partycji Ntfs (tej z Windowsa). To co zapiszesz pod Linuksem, będzie pod Windowsem i odwrotnie.

Dzięki roobal za opis. Pobawiłbym się tymi dowiązaniami (choć nawet jeszcze nie wiem, o co w tym chodzi) gdybym… przeczytał Twojego posta wcześniej. Parę godzin wcześniej postawiłem system od nowa na takich warunkach:

System plików  rozm. użyte dost. %uż. zamont. na
/dev/sda5        23G  4,7G   17G  22% /
none            4,0K     0  4,0K   0% /sys/fs/cgroup
udev            2,0G  4,0K  2,0G   1% /dev
tmpfs           396M  1,1M  395M   1% /run
none            5,0M     0  5,0M   0% /run/lock
none            2,0G  152K  2,0G   1% /run/shm
none            100M   44K  100M   1% /run/user
/dev/sda6        87G  650M   82G   1% /home
  • swap partycja 1 GB:

               total       used       free     shared    buffers     cached
    

    Mem: 4046956 2133480 1913476 21820 163232 920112
    -/+ buffers/cache: 1050136 2996820
    Swap: 975868 0 975868

Przy zainstalowanych kilku potrzebnych mi programach i wywaleniu niepotrzebnych partycja “/” ma zajęte ok.5 GB, a /home zaledwie ok.676MB.

 

Mam nadzieję, że teraz jest lepiej niż wcześniej i przy takim rozlokowaniu partycji nigdy nie będę musiał martwić się o wolne miejsce dla Xubuntu, a będzie intensywnie eksploatowany, może nie pod względem ilości apek, ale ogólnie intensywnie używany.

Może wystarczy zapełnić /var/www?

No patrz, o tym nie pomyślałem :stuck_out_tongue: Acz z drugiej strony, nic kolega @michałł nie wspomniał o zamiarze stawiania serwera na swojej maszynie :stuck_out_tongue:

Kwestia kto co robi na systemie i z jakiego oprogramowanie korzysta - u mnie mam zajęte 7,4GB i to pomimo tego że żadnego “dużego” środowiska graficznego, tylko na awesome lecę, dużo miejsca zajmują właśnie jak roobal mówił, programy z poza repo/które instalują się w /opt.

gitara, miejsca nie powinno Ci zabraknąć, ani na system, ani na /home. A skoro system już postawiony, to i temat chyba wyczerpany, przynajmniej z mojej strony.