Czy tyle miejsca na dysku wystarczy mi dla Linuksa?

(michałł) #1

Witam wszystkich. Oto jak wygląda moja sytuacja.

Na komputerze domowym zainstalowałem Xubu 14 w wersji LTS. Komputer służy mnie i domownikom. Wszystko zainstalowałem na "/" wydzielając tylko swap. System skonfigurowany, działa bardzo stabilnie, ale mam wątpliwości co do przestrzeni, jaką poświęciłem pingwinowi.

Partycja / root wynosi u mnie równe 60GB. Wszelkie multimedia: muzykę i filmy trzymam na osobnych partycjach, na / są system, programy i konfiguracja systemu. Na dysku nie ma już żadnego wolnego miejsca na nowe partycje, wszystko jest przydzielone.

Moje wątpliwości dotyczą właśnie głównej partycji linuksa. Czy na dłuższą metę zmieszczę się z tym linuksem na tych 60 gigabajtach?? Nie wiem jak dużo miejsca zajmują w linuksie programy po zainstalowaniu, bynajmniej teraz po zainstalowaniu najpotrzebniejszych nie przekroczyłem jeszcze 8GB zajętości (wraz z systemem).

Linux jest naszym głównym systemem, nie używamy Steama itp.

Za wszelką pomoc dziękuje.

Pozdrawiam.

(Paulikpro) #2

Mi wychodzi: Xubu14.04 + ogrom oprogramowania(praktycznie wszystko, np. wszystkie Simsy (z dodatkami!), openarena, GTA, itp.) + dokumenty + elementy ze starszych dystrybucji + długie filmy(kilka-kilkanaście GB) = 58 GB.

Do normalnego użytkowania jest to ogrom miejsca.

(darekkkk) #3

Moja partycja “/” z górą programów zajmuje 7Gb z 10 całkowitej powierzchni.

Pliki konfiguracyjne, na co prawda osobnym, “home”  to góra 2 Gb (ze sporą pocztą pod Thunderbirdem).

Kubuntu 14.04

Ps. “home” to lepiej jednak mieć na osobnej partycji.

(Stefe) #4

U mnie systemowa ma 10GB (w tym część katalogów z home), Ubuntu 14.04 zajmuje około 6,5GB. Część danych z katalogu (partycji) home (te największe katalogi typu dane steam, poczta, profil przeglądarki www, cache itp.) mam na innej partycji jako dowiązania symboliczne.

Numer Początek Koniec Rozmiar Typ System plików Flaga
 1 1049kB 10,8GB 10,8GB primary ext4
 2 10,8GB 11,1GB 268MB primary linux-swap(v1)
 3 11,1GB 32,5GB 21,5GB primary ext4
 4 32,5GB 500GB 468GB primary ext4

/dev/sdb1 11G 6,6G 3,5G 66% /
/dev/sdb4 461G 241G 197G 56% /media/Multimedia
/dev/sdb3 21G 18G 2,9G 86% /media/Instalki

(Juche) #5

Zakładając, że na partycji trzymasz jedynie system z aplikacjami i “dotfiles”, to musiałbyś się ostro napocić, żeby na tych 60 GB zobaczyć komunikat o braku wolnego miejsca. Ja Ci powiem, że partycję systemową mam 10 GB i nijak nie idzie tego zawalić… System chodzi już 3 lata i dalej jest mniej-więcej połowa miejsca wolne. Z tą tylko różnicą, że ja /home trzymam na  całkiem osobnej partycji. Tobie bym też radził wystarać się o backup /home i podzielić swoją 60 GB partycję według schematu: 10 GB - system (/), a /home na pozostałym miejscu. Dlaczego? Zapewne prędzej czy później możesz zechcieć zrobić format, wgrać nową wersję/inne distro i wtedy utracisz wszystkie konfiguracje, w tym dane przeglądarki, komunikatora, pocztę i czego tam jeszcze nie masz, które przez lata sobie układałeś pod siebie. Warto pomyśleć przyszłościowo. Linux to nie Windows, że całe dane aplikacji są trzymane na C razem z systemem.

(michałł) #6

Czyli się zmieszczę, uff. Dziękuję za odpowiedzi. Uspokoiliście mnie.

Co do tej osobnej partycji /home to tak wiem, dałem ciała że jej nie wydzieliłem. No ale trudno, ostatnią rzeczą jaką chciałbym teraz robić to stawiać system od nowa, teraz kiedy wszystko już funkcjonuje i ma się dobrze.

Skakać między dystrybucjami nie zamierzam (jak wspomniałem to główny os w domu) więc jedyne zagrożenie to chyba update do kolejnego LTSa za dwa lata. Trudno, będę musiał zrobić backup wszystkiego ręcznie. Taka mała nauczka dla mnie.

(Le_mar) #7

Podczas aktualizacji LTS do następnego LTS nie utracisz żadnych ustawień systemu ani przeglądarek.

(Frankfurterium) #8

Dane nie, ale taka aktualizacja często potrafi totalnie rozjechać cały system.

(michałł) #9

To właśnie miałem na myśli. Ale nie jest to chyba żadną regułą i w pełni udane aktualizacje też mogą się chyba odbyć, prawda?

(roobal) #10

Jak się chce, to się da. Mi od dawna 10GB nie wystarczy :wink: Jak widać powoli nawet 20GB to za mało (dodam, że nie mam gier, jedynie oprogramowanie, którego używam na codzień).

root@roobal:/home/roobal# df -H
Filesystem Size Used Avail Use% Mounted on
rootfs 20G 18G 1.2G 94% /
udev 11M 0 11M 0% /dev
tmpfs 212M 910k 211M 1% /run
/dev/disk/by-uuid/fa9dec6b-76b6-460d-a2e0-66156e8f0081 20G 18G 1.2G 94% /
tmpfs 5.3M 0 5.3M 0% /run/lock
tmpfs 423M 267k 423M 1% /run/shm
/dev/sda2 39G 26G 12G 70% /home
root@roobal:/home/roobal#

Na / mam plik swap zamiast osobnej partycji, ale to jedyne 2GB :wink: W każdej chwili mogę go usunąć (bez kombinacji z partycjami), gdyż przy 2GB pamięci RAM jest on zbędny (trzymam go ze względu na wirtualizację).

root@roobal:/home/roobal# swapon -s
Filename Type Size Used Priority
/swap file 2048000 0 -1
root@roobal:/home/roobal#

Dla przeciętnego użytkownika 20GB powinno wystarczyć spokojnie, a 60GB będzie ciężko przekroczyć. No chyba że będziesz instalować kilka gierek na raz.

(Le_mar) #11

Aktualizowałem  LTS 12.04 do 14.04 LTS, bez żadnych problemów.

(Frankfurterium) #12

Cieszę się. Mnie update na jednej z firmowych maszyn również przebiegł bez problemów. Ale byłem też świadkiem sytuacji, kiedy aktualizacja rozwalała X-y (małe piwo dla kogoś obeznanego) albo sam system (ratowaliśmy dane przez liveCD). Na forach można znaleźć opisy podobnych zdarzeń. Naprawdę jesteś gotów zagwarantować, że taki update zawsze i wszędzie wykona się bez problemów, bo akurat tobie poszło z nim ok?

Update do nowej wersji i (zwłaszcza) przez kilka wersji jest czynnością obarczoną ryzykiem. Jeżeli masz ważne dane, zabezpiecz je. To praktycznie nic nie kosztuje, a potrafi oszczędzić sporo nerwów.

(Jusko) #13

Tak, nie jest to regułą i równie dobrze aktualizacja może być pomyślna. Z moich obserwacji, ale tylko moich, jakieś 4 na 5 aktualizacji jest pomyślne (taką przyjąłem skalę). Tak duża aktualizacja to w przypadku Ubuntu wiele zmian, stąd czasem się to nie udaje. Zawsze warto zrobić sobie kopię zapasową i mieć iso instalacyjne w pogotowiu :wink:

Jeśli ktoś nie czuje ciśnienia na najnowsze wersje wszystkiego (od programów poprzez kernel i nowsze wydanie) tylko ceni normalne używanie systemu, to ewentualna reinstalacja LTS raz na parę lat po nieudanej aktualizacji nie wydaje się czymś strasznym :wink:

(Paulikpro) #14

Nie musisz od nowa instalować distra. Użyj GParted z płyty(w wersji “na system” niełatwo w ogóle coś zrobić), aby zmieniś rozmiar partycji. Link: http://sourceforge.net/projects/gparted/?source=directory

(bart86) #15

Same ubuntu z programami to jakieś 10gb a poten sobie sam dodaj pliki które bedziesz tam miał lub gry

(Juche) #16

@michałł, skombinuj jakiś zewnętrzny HDD, czy nawet kartę pamięci i zrób kopię katalogu /home teraz, póki nie masz go jeszcze (zapewne) zbytnio zawalonego. Jak już zgrasz dane, możesz sformatować swój dysk i poprawnie skonfigurować partycje. Następnie możesz skopiować zawartość backupu na nowo utworzona partycję /home. Tak będzie chyba najbezpieczniej, nic nie stracisz, a zyskasz święty spokój.

(michałł) #17

Juche, podsunąłeś ciekawy pomysł.

Załóżmy, że skopiowałem sobie wcześniej cały katalog /home w bezpieczne miejsce i będę chciał postawić system od nowa, stawiając od nowa czyste partycje i później po zainstalowaniu systemu na czystą partycje /home ręcznie skopiuje zawartość tego home które wcześniej sobie skopiowałem to świeży system poprawnie odczyta mi zawartość tej partycji /home?

(Juche) #18

Jeśli ustawisz tą samą nazwę użytkownika - powinien,przynajmniej tak mi się wydaje na logikę.

(maew) #19

Troche przesadziłeś, 10gb to nawet po instalacji ciężko zapełnić, jeśli chodzi o " / ".

Według dokumenacji Debiana na " / " należy przeznaczyć min. 25 GB, aczkolwiek w praktyce 10-20 gb w zupełności wystarczy.

Ja na Xubuntu mam 4,9 zajęte i wszystkie programy, których potrzebuje mam już zainstalowane. 

(Juche) #20

@ maew, ja mam 10 i mi starczy w zupełności. Nie wiem, co bym musiał zainstalować, żeby mi 25 GB było potrzebne na /