Czy Ubuntu będzie działać na laptopie Acer tm5742z?

Planuje zakupić laptopa, raczej bedzie to http://allegro.pl/okazja-acer-2x2-0ghz- … 41443.html , domyślnie miałby stać na nim ubuntu 10.10, czy na takiej konfiguracji laptopa nie bedzie problemow z dzialaniem na ubuntu? Mam na mysli przede wszystkim efekty compiz (pulpit 3d itp). pozdrawiam

Karta graficzna od Intela, który akurat wspiera Linuksa, więc z grafiką problemów nie powinno być, Compiz powinien też działać bez problemu. Nie wiadomo jednak na jakim czipsecie działa karta sieci bezprzewodowej (WiFi), dlatego ciężko powiedzieć czy będzie działać zaraz po instalacji i czy są w ogóle dla tej karty jakiekolwiek sterowniki.

Proponuję skontaktować się ze sprzedawcą i zapytać na jakim czipsecie (UWAGA! zapytaj o czipset nie o model karty sieciowej!) działa karta sieci bezprzewodowej (WiFi). Możesz też poprosić sprzedawcę, że jeśli ma taką możliwość i czas, żeby uruchomił Ubuntu w trybie livecd i sprawdził czy wszystko działa zaraz po uruchomieniu się systemu lub czy system proponuję autmatycznie instalację jakichkolwiek sterowników, wtedy będziesz miał większą pewność. Możesz też przejść się po sklepach, poszukać identyczny model i samemu potestować działanie Ubuntu uruchamiając z płyty.

Pozdrawiam!

Odpowiedź sprzedawcy na pytanie dotyczace karty wifi:

no wlasnie, nie wiecie jak z dostepnoscia pozostalych sterownikow?

Mógł podać dokładne oznaczenie czipsetu, co prawda Brodcom wydał ostatnio sterowniki otwarte dla Linuksa ale z tego co mi wiadomo, to nie do wszystkich modeli ale jest duża szansa, że karta będzie działać. Co do APCI, to też nie powinno być problemów ale żeby wykluczyć wątpliwości najlepiej jest przetestować działanie systemu na sprzęcie.

Pozdrawiam!

roobal zawsze jest zamknięty sterownik wl od Broadcoma. Sam go używam i nie mam problemów. markness jeżeli umiesz w miarę angielski to polecam poszukać jakiegoś oficjalnego forum acera i tam się zapytać o dokładną specyfikację, ja tak zrobiłem z swoją toshibą, i dużo się z stamtąd dowiedziałem.

Obsługuje każdy model?

Pozdrawiam!

a moze polecicie inne firmy dla ktorych jest lepsze wsparcie oraz sa godne polecenia?

roobal nie wiem dokładnie, ale chyba każdy model (przynajmniej z nowszych serii). markness ja bym poszukał coś z Toshiby, albo jeżeli nie zależy ci na wydajnej karcie graficznej to bym wybrał coś z Lenovo ThinkPad, jeżeli chodzi o wsparcie pod Linuksa to są jedne z najlepszych.