Czy Ubuntu ma coś takiego jak oszczędność energii WLAN?

Zastanawiam się czy Ubuntu ma coś takiego jak oszczędność energii wlan - coś takiego jak w Windowsie w menadżerze urządzeń w zakładce karta sieciowa jak wybrałem swoją karte sieciową tam mogłem ustawić coś takiego jak powersave itd… Głównie chodzi mi o to żeby takową oszczędność energii wyłączyć - WLAN nie pracuje wtedy “z pełną mocą”…Gdzieś czytałem w necie o takowej komendzie w Ubuntu ale sobie przypomnieć nie mogę

Może chodzi ci o coś takiego?

iwconfig [interface] power

lub

iwconfig [interface] txpower

dostaje w konsoli coś takiego

szczepaniak5315 chyba nie załapałeś o co chodzi, [interface] musisz zamienić na interfejs twojej karty sieciowej (domyślnie wlan0, ale możesz to podejrzeć za pomocą ifconfig) a druga sprawa że po txpower musisz podać wartość którą chcesz ustawić, chwilową moc nadajnika możesz podejrzeć poleceniem iwconfig wlan0 (będzie podana w tej formie: “Tx-Power=19 dBm”). Wartość ustawianą podajesz w formie XXdBm. A i po power podajesz on i nie zapomni że najprawdopodobniej będziesz musiał wykonać polecenia jako root.

O jery aż tak zaawansony to nie jestem w Ubuntu. A skąd mam wiedzieć jaką wartość mam podać. Nie znam się na tym :confused: karta sieciowa to Atheros AR5007EG a lapek Acer 5315. Byłby ktoś tak miły i podał komende jaką mam wklepać w terminal?

szczepaniak5315 sam musisz sprawdzić jak wartość będzie prawidłowa, przecież podałem ci polecenie którym możesz sprawdzić chwilową wartość i na podstawie tej podaj niższą wartość (pod uwagę musisz wziąć zasięg sieci z której korzystasz, jeżeli jest w okolicach 100% to możesz dać nawet wartość o połowę mniejszą). Nie da się tutaj podać uniwersalnej “komendy” ponieważ każda karta ma inny zakres wartości i do tego jeszcze trzeba brać pod uwagę zasięg sieci z której korzystasz.

Zamieniłem z powrotem na XP i mam spokój. Poza tym korzystałem ze wcześniejszych wersji Ubuntu i ta dystrybucja jest coraz mniej stabilna…

Jakoś nie zauważyłem.

W takim razie temat uważam za zamknięty.