Czy Ubuntu to Unix?

witam,

  1. linuxy powstały w oparciu o unixa(a unix jest wierszem poleceń) a więc pytanie: czy ubuntu ma unixa, i jak do niego się dostać?

Ajajaj… To nie tak.

Unix to system operacyjny, który był sobie dawno temu.

Linux to system, który jest podobny do oryginalnego unixa.

Wiersz poleceń to najczęściej bash

unix jest systemem operacyjnym

linux jest jądrem systemu, stworzonym rowniez na podbudowie unixa, jest wiele dystrybucji linuxa (linuxa jednego jądra systemu)

wiersz poleceń, czyli terminal albo konsola

terminal znajdziesz tu:

Aplikacje -> Akcesoria -> Terminal

Nie tyle ma UNIXa, co jest wzorowany na UNIXie. Jądro nieco się różni. Natomiast obsługuje te same polecenia - to tzw. powłoki, one interpretują wpisywane polecenia i pośredniczą w komunikacji pomiędzy użytkownikiem a jądrem systemu.

Jest kilka różnych powłok, każda ma swój zbiór poleceń, najpopularniejszą jest powłoka Bash, jest chyba w każdym linuksie i większości UNIXów.

Można użyć okienka podobnego do Wiesza Poleceń z Windowsa, jest gdzieś w menu.

Można też w każdej chwili przejść bezpośrednio do powłoki(!). Są one uruchamiane przy starcie systemu jako tzw. serwery (usługi), chyba jest ich siedem, z czego jedna z nich powoduje start tzw. serwera x, który z kolei odpowiada za wyświetlanie okienek (graficznego interfejsu). Pozostałe sześć powłok cały czas funkcjonuje w tle, można się pomiędzy nimi przełączać za pomocą poleceń Alt+F1…F7 (albo Ctrl+Alt+F1…F7), bodajże przy Ctrl+Alt+F7 (albo F6, nie pamiętam) wróci do x-ów.

Jeśli nie ma zainstalowanych x-ów (np. w serwerach), to po włączeniu komputera przelecą różne znaczki, na koniec pokaże się polecenie logowania, najpierw wpisuje się nazwę użytkownika, później hasło. Jeśli system jest tak skonfigurowany, że ma interfejs użytkownika, tylko domyślnie nie startuje, to można uruchomić iksy poleceniem startx.

Jest też skrót klawiaturowy Ctrl+Alt+Backspace, powoduje on restart x-ów, czyli całego interfejsu graficznego, gdyby nawalił. Z reguły też tak jest, że jak interfejs nawali, to nadal jest dostęp do powłok, komputer może działać w trybie tekstowym.

Dodane 04.12.2009 (Pt) 23:55

W UNIX-ie i linuksie programy okienkowe to właściwie rodzaj interfejsu, który zamienia klikanie myszką w przyciski na polecenia i przekazuje je do powłoki. Przynajmniej prostsze programy i różne konfiguratory tak działają, bo przeglądarka czy OpenOffice są nieco bardziej skomplikowane, nie mają trybu tekstowego.

Ideą UNIXa było utworzenie mnóstwa niewielkich, prostych i wyspecjalizowanych programików, z których każdy robi co innego. Obsługiwało się je w stylu “nazwa_programu1 nazwa_programu2 nazwa_programu3 polecenie”, w ten sposób zestawiając kilka programików tak jak klocki można było wykonywać skomplikowane operacje na danych i plikach.

Przykładowo, w linuksie i UNIXie jest jeden słownik, z którego korzystają wszystkie programy. W Windowsie każdy program ma swój słownik. I programy Windowsa powielają te same funkcje, każdy działa niezależnie, ze słownika Office nie można korzystać w Photoshopie, Corelu czy FineReaderze (OCR).

W UNIXie najpopularniejszym programem był Emacs, to jakby edytor tekstu pracujący w trybie tekstowym, ale służył niemal do wszystkiego, nawet sprawdzania poczty i korzystania z internetu (nie wyświetlał stron graficznych, ale tekstowe owszem, poza tym można było korzystać z ftp oraz telnetu i logować się do innych komputerów, niemal wszystkie włamania na serwery były przy pomocy telnetu). Drugim jest Vi, nieco prostszy i znacznie mniejszy objętościowo, znajduje się chyba w każdym linuksie.

Wojny pomiędzy użytkownikami Windowsa i linuksa są niczym wobec konfliktu zwolenników Emacsa i Vi.

Wcisnąłem ctrl+alt+f6 i wyskoczyła na cały ekran czarna konsola(coś jak terminal) <<<< co to jest? i o co chodzi z jakimiś iksami, co to w ogóle jest?

To jest powłoka, zapewne domyślnie używasz wspomnianego Basha. Konsola to właśnie ten czarny ekran taki jak w DOS, natomiast terminal to emulator konsoli :slight_smile:

Iksy to skrót od Xserver, natomiast Xserver jest jak nazwa wskazuje jest serwerem a dokładnie serwerem trybu graficznego co oznacza, że odpowiada za rysowanie i wyświetlanie pulpitu. Iksy (Xserver) oznacza w skrócie tryb graficzny.

Pozdrawiam!

XServer oznacza program, który wykonuje operacje rysowania asynchronicznie. Jak sama nazwa wskazuje, jest to serwer. Dzięki niemu możesz korzystać na tym samym ekranie programów rozproszonych/uruchomionych na całym świecie i zarządzać ich oknami, jakby były uruchomione u Ciebie. Na domowym komputerze zastosowanie X serwera ogranicza się do uruchamiania lokalnych aplikacji, w tym gier.

Innymi słowy, to twój wujek z Niemiec może Ci uruchomić Open Office na twoim X Serwerze(jeżeli poprzednio go odpowiednio skonfigurowałeś), możesz pobawić się troszeczkę Open Office z jego komputera(otwierać pliki znajdujące się na jego komputerze), po czym nacisnąć X na oknie głównym programu i zakończyć jego działanie. To użytkownik, który udostępnia program, musi go uruchomić!

Jeżeli chcesz nauczyć się korzystać z konsoli, to popatrz na to:

lsmod

Powyższy wpis wyświetli Ci aktualnie załadowane moduły jądra(w tym sterowniki).

lsmod | gawk -F' ' " BEGIN { i = 0; } /[0-9]+/ { i = i + $2; } END { print $i; } "

Powyższe już wyświetli informacje, ile wszystkie moduły w sumie ważą.

ls

Wyświetli wszystkie pliki w danym katalogu/

ls | sort

Wyświetli wszystkie pliki z danego katalogu w porządku alfabetycznym

ls automatycznie sortuje już wyniki alfabetycznie, zresztą pozwala też na sortowania według kilku innych kryteriów (man ls)

Jeśli jest zgodny z POSIX i/lub Single UNIX Specification to jest. :wink:

tu masz dokłądnie napisane:

http://www.unix.org/what_is_unix.html