Czy Ubuntu zainstaluje się bez grzebania w BIOSie?

Posiadam 6 letniego laptopa firmy Dell. Model Inspiron 17… nie pamiętam, z preinstalowanym Windows 8. Chciałbym teraz zainstalować Ubuntu 18.04 jako jedyny system. W dokumentacji Ubuntu znalazłem następujące fragmenty:

Cytat* Use a 64bit disk of Ubuntu. (Ubuntu32bit cannot be easily installed in UEFI mode. This is a problem if 32-bit UEFI is the only way your computer can boot, e.g. if you have a modern Intel Atom based laptop. In this case, you will need a complicated work-around.) * In your firmware, disable QuickBoot/FastBoot and Intel Smart Response Technology (SRT). If you have Windows 8, also disable Fast Startup.

Podejrzewam, że informacje tam zawarte mają mniej więcej tyle lat co mój laptop. Chciałbym się Was spytać, czy na dzień dzisiejszy instalacja Ubuntu jest bezproblemowa. Nie muszę zmieniać w BIOSie z UEFI na Legacy i czy z obsługą pamięci Intel Rapid też nie ma problemu? Czy GNOME3 będzie działać na moim laptopie normalnie? Posiadam 12 GB RAM - ddr2 bodajże, coire i3 i grafikę intel/nvidia.

Przetestuj najpierw uruchamiając system w trybie “live”, tj. “Wypróbuj Ubuntu”. Jeśli nie będzie jakichś poważnych błędów w działaniu - możesz instalować. Zwróć uwagę najpierw na łączność bezprzewodową wifi, połączenie kablowe.

Z włączonym UEFI można instalować, może trzeba będzie wyłączyć secure boot, o ile masz taką możliwość.

Wiem, tylko wolałbym nic nie ruszać. Zainstalować się na pewno zainstaluje tylko chodzi o boot późniejszy. System sam dopasuje rozmiar swap i postawi partycję EFI jak dam wyczyść cały dysk?

Jeżeli bootujesz w trybie UEFI to przy instalacji Ubuntu sam utworzy partycję EFI.
Co do SWAPa to nie potrzebujesz przy 12GB RAM (chyba, że zamierzasz hibernować system).
Zawsze jednak lepiej zrobić zamiast partycji SWAP jeżeli już potrzebujesz plik SWAP po instalacji.

Najlepiej samemu zrobić sobie partycjonowanie.
Np. Partycja EFI (100MB) z punktem montowania "/boot/EFI”, partycję Root (system plików EXT4) na system ok. 30GB z punktem montowania “/” (root), osobną partycję HOME na dane i ustawienia użytkownika (system plików EXT4) z punktem montowania "/home”.
W zasadzie tyle.

Będę hibernował system, instalator sam dobierze rozmiar SWAPa? Czy trzeba ręcznie ustalać bo automatycznie tworzy zawsze taki sam niezależnie od sprzętu? Pewnie SWAP 2 GB wystarczy do hibernacji. Ja używałem GNU/Linux za czasów Debiana Etch, pamiętam, że starczało 10 GB na roota, ale wiem czasy się zmieniają, ja chcę wszystko na jednej partycji bo dane i tak na pendrive mam i mi to wisi, tylko czy instalator sam swapa i efi dobierze.

Jeżeli na dysku jest już partycja swap, to Ubuntu z niej będzie korzystać. Jeśli takiej partycji nie ma, to Ubuntu będzie korzystać z pliku swap znajdującego się na partycji głównej - ten plik będzie utworzony podczas instalowania systemu.

Ubuntu 18.04 tworzy SWAP w pliku, więc nie ma się co nim przejmować (czyt. nie potrzeba osobnej partycji na dysku).

Ubuntu domyślnie nie wspiera hibernacji.