Czy update BIOS'a to ryzyko?

Poskładałem nowy komputer, gdzie mam płytę główną Gigabyte AORUS ULTRA.
Patrząc na ich stronę z sterownikami - jest tam nowa wersja BIOS’a, ja mam pierwszą tj. “F3”.
Czy aktualizacja BIOS’a to ryzyko, czy jest sens abym to aktualizował, czy może lepiej tego nie ruszać jeśli działa wszystko?

Jak myślisz, co byłoby szybsze: napisanie posta czy znalezienie odpowiedzi w internecie?

Tak, jest ryzykowne. Przeczytaj co dana aktualizacja wprowadza i sam zdecyduj.

Właśnie czytałem i część osób twierdzi, że przesadza się z tym ryzkiem :stuck_out_tongue:

  1. Support 32GB UDIMM
  2. Update CPU microcode
  3. Update iRST version
  4. Improve system compatibility

W zasadzie nie mam pojęcia czy to mi coś da :smiley:

Przy BIOS zasada jest taka, że jak działa to nie ruszaj :stuck_out_tongue:

  1. Jeżeli wszystko działa stabilnie i poprawnie to zostaw.
  2. Gigabyte ma technologię “dual bios” (choć nie wiem, czy we wszystkich płytach), więc ryzyko popsucia masz bardzo małe w takim przypadku.
  3. W moim przypadku nowszy BIOS jest gorszy niż starszy i wróciłem do starszego. Konkretnie: najnowszy wyłączył możliwość odblokowania dodatkowych rdzeni w AMD Phenom II.
1 polubienie

Wasze porady jeszcze kilka lat temu mogły się sprawdzać, ale dzisiaj BIOS to już praktycznie pełnoprawny OS, dlatego moim zdaniem należy dbać o jego aktualność - zwyczajnie wektorów ataku jest znacznie więcej niż przy prościutkim BIOSie.
Płyta kolegi posiada dwa banki pamięci (dual bios), więc ryzyko jest niewielkie. Należy oczywiście ściśle się stosować do instrukcji obsługi i zaleceń bezpieczeństwa producenta.

3 polubienia

A co się stanie jak padnie mi prąd w trakcie aktualizacji?

Będziesz miał weekend wolny od kompa :wink:

1 polubienie

Po przywróceniu zasilania BIOS z drugiej kostki powinien uruchomić płytę. :slight_smile: Jak to działa?

http://www.gigabyte.pl/global/pl/pages/mb_081226_dualbios/tech_081226_dualbios.htm


Znalazlem taki tutorial aktualizacji BIOS’a. Poprawnie tłumaczy wg. Was?

Tak, zaleca nawet więcej środków ostrożności (przywrócenie ustawień domyślnych, czy format fat32 na pendrive) niż ja bym zastosował :wink:

1 polubienie