Czy ustawić częstotliwość WiFi na 5 GHz?

Hej, mam Internet z UPC i odczuwam lagi w grach jakby niestabilny Internet. Ustawienie Częstotliwość WiFi na 5 GHz może jakoś pomóc? Powinna być włączona ta opcja? Jak ją teraz włączę teraz tą opcje to nie zresetuje mi jakichś ustawień? Pozdrawiam :slight_smile:

5 GHz zapewni wyższą wydajność, ale po pierwsze twój komputer / telefon / laptop / TV / smart home musi obsługiwać takie pasmo. Po drugie: 5 GHz będzie oferowało gorszy zasięg (fizyka). Po trzecie: jeśli nie masz łącza światłowodowego typu 100 mb/s lub więcej, to nie uzyskasz szybszego Internetu, ale sieć lokalna będzie szybsza. Słowem: 5 GHz lepsze dla szybkiego Internetu, nowszych urządzeń i dla miejsca, które nie musi być pokryte w całości zasięgiem WI-FI.

Co do stabilności w grach, to łączysz się bezprzewodowo, czy po WI-FI? Jeśli to komputer stacjonarny i łączysz się bezprzewodowo, to podepnij się do routera kablem Ethernetowym (LAN).

Łącze jest szybkie mam kartę, która obsługuje 5GHz ale Internet jest z mieszkania podemną czyli dalej pewnie będą zakłócenia z tego co zrozumiałem tak?

Zakłócenia nie, wręcz przeciwnie, zakłócenia na 5GHz są niższe niż dla 2.4GHz, wynika to z tego, że 5GHz ma niższą penetrację, oraz z tego, że na 2.4GHz jest więcej zakłóceń, BT, mikrofalówki, telefony, sporo innych urządzeń. Stąd okresowe problemy z WIFI u niektórych osób.

Natomiast niższa penetracja częstotliwości 5GHz, powoduje, że zasięg jest mniejszy, zwłaszcza przez przeszkody stałe, np. ściany. W wolnej przestrzeni różnice nie są zbyt wielkie i wynoszą ok. 5% (uproszczenie, bez zagłębiania się w szczegóły), jednak przy przeszkodach różnica ta zaczyna być tym większa im bardziej masywna jest przeszkoda. Np. jeśli zestawia się zewnętrzne anteny i mamy widoczność ok 60% (tak naprawdę to znowu uproszczenie, jak kogoś interesuje to hasło strefy Fresnela), to częstotliwość 5GHz, potrafi mieć ok. 40% większe tłumienie.

A pomijając wywody, najlepiej po prostu sprawdzić, czy złapie na 5GHz, np. telefonem, a jeśli jest to bardzo potrzebne, to po prostu użyć kierunkowej anteny, lub AP z wbudowaną taką anteną na 5GHz.

To jeszcze tylko jedno pytanko jak to działa jak włączę teraz tą opcje z 5GHz i zostawię 2.4 to urządzenia jak np. moja karta wifi automatycznie będą z niej korzystać a inne z częstotliwości 2.4? Nie chce za bardzo kombinować bo nie jestem jedyną osobą która korzysta z tego Internetu.

Jeśli włączysz dwie częstotliwości, to będziesz miał - albo dwie osobne sieci, albo jedną, jeśli twoj router obsługuje nadawanie na dwóch pasmach jednej sieci. To się jakoś nazywało…

Bzdura, wszystko zależy od sprzętu./kasa/